5 mitów na temat okien trzyszybowych

Posted by:Daria Posted on:31 lipca 2017 Comments:0

Okna trzyszybowe nie są już może nowością, ale nadal przeciętny konsument wie o nich niewiele. Efektem jest wiele mitów i błędnych przekonań, które prowadzą do podejmowania złych decyzji zakupowych. Obalmy je!

MIT 1. Okna trzyszybowe to inaczej okna trójdzielne

Kiedy sprzedawca proponuje klientowi okna trzyszybowe, ten często odpowiada: „Nie, nie chcę mieć trzech szyb tylko dwie.  Tradycyjnie – prawą i lewą”. Tak odpowiedź świadczy o mylnym utożsamianiu okien trzyszybowych z oknami trójdzielnymi, czyli takimi, które mają trzy skrzydła. Inną częstą pomyłką jest mylenie okien trzyszybowych z oknami trzyrzędowymi – czyli specyficznymi dla starych kamienic oknami, w których szyby osadzone są w ramkach i tworzą mini mozaikę z małych kwadratów.

Wyjaśnienie mitu: okna trzyszybowe, to okna które w ramie (profilu) mają umieszczone trzy szyby, jedna za drugą, pomiędzy którymi występuje wąska przestrzeń, wypełniana powietrzem bądź gazem szlachetnym.

MIT 2. Okna trzyszybowe są zawsze cieplejsze niż dwuszybowe

W teorii tak powinno być, ale w praktyce nie zawsze jest to prawdą. Na to, jak bardzo okno będzie izolować i nie pozwalać na wychłodzenie, wpływ ma nie tylko sama szyba, ale również profil oraz montaż okna. Jeśli trzy szyby zostaną osadzone w kiepskiej jakości profilu, który będzie miał wysoki współczynnik przenikania i nie będzie dobrze izolował, to może okazać się, że okno trzyszybowe będzie mniej ciepłe niż okno dwuszybowe.


Wyjaśnienie mitu:
kupując okna trzyszybowe, zwrócić trzeba uwagę również na jakość profili oraz materiału, z jakiego wykonano ramkę dystansową (która oddziela tafle szkła). Na izolacyjność okna będzie też mieć wpływ jego montaż.

MIT 3. Okna trzyszybowe są tak szczelne, że wywołują pleśń na ścianach

Mit ten powstał w reakcji na doświadczenia użytkowników, którzy zdecydowali się na montaż szczelnych, ciepłych okien plastikowych (niekoniecznie trzyszybowych) w budynkach starej generacji. W kamienicach i starych budynkach istniejąca wentylacja to zazwyczaj wentylacja grawitacyjna, której kratki często się zasłania „bo ciągnie”. Jeśli do takich zasłoniętych otworów wentylacyjnych dodamy szczelne okna i brak wietrzenia, który prowadzi do gwałtownego wzrostu wilgotności w pomieszczeniu, to faktycznie może okazać się, że po kilku miesiącach na ścianach pojawi się pleśń i grzyb.


Wyjaśnienie mitu:
pojawienie się pleśni na ścianach po wymianie okien na szczelne, nie jest winą okien, a nieodpowiedniego ich użytkowania. Braku wentylacji i wymiany powietrza w pomieszczeniu.

MIT 4. Montaż okien trzyszybowych zmieni budynek w pasywny

Budynek pasywny (energooszczędny) to cała technologia wykonania budynku i zastosowanie odpowiednich materiałów do jego budowy. Okna trzyszybowe, faktycznie najczęściej stosuje się w budynkach pasywnych, bo spełniają wyśrubowane normy izolacyjności.


Wyjaśnienie mitu:
Sama wymiana okien na trzyszybowe nie sprawi, że budynek nagle zacznie być energooszczędny. Może jednak poprawić parametry strat ciepła i obniżyć comiesięczne rachunki za ogrzewanie.

MIT 5. Okna trzyszybowe mają zawsze pustkę powietrzną między szybami

To prawda, że szyby w oknach trzyszybowych nie przylegają do siebie, ale są od siebie oddalone na kilka milimetrów. Nie zawsze jednak to, co się pomiędzy nimi znajduje, to powietrze.  Może to być również jeden z gazów szlachetnych. Przestrzeń wypełnia się gazem, bo w mniejszym stopniu niż powietrze przewodzi temperaturę. Gaz szlachetny, który wypełnia przestrzeń między szybami to argon, krypton bądź ksenon. Dwa ostatnie przewodzą ciepło najsłabiej, ale są droższe, co wpływa na cenę okna.


Wyjaśnienie mitu:
kupując okna dopytaj, jaki gaz zastosowano.

Okna trzyszybowe to świetne rozwiązanie dla każdego, komu zależy na podniesieniu komfortu użytkowania i dobrej izolacji. Warto jednak zapoznać się z pełną ofertą producentów oraz wybrać nie tylko dobrej jakości, markowy produkt, ale również zatrudnić odpowiednią ekipę do montażu okna, by w pełni wykorzystać jego możliwości.

Kategoria:

Leave a Comment