Aranżacja ogrodu w stylu vintage

Posted by:HouseRing Posted on:31 sierpnia 2015 Comments:0

dwarf-house-92214_640Stare, ukryte w bluszczu drzwi z zardzewiałymi okuciami, obok kamienny murek mocno pokryty mchem, w oddali stylowa metalowa ławeczka „z epoki” i mnóstwo krzewów róż wokół starodawnej altanki.

Przy ścieżce duża blaszana konewka i drewniany cebrzyk z wodą. Odrapane okiennice domu zdobią skąpane w słońcu gliniane donice z kolorowymi bratkami. Wszędzie wokół pachnie bez… Tak może wyglądać ogród w stylu vintage…

Aranżacja ogrodu w stylu vintage jest niezwykle ciekawym wyzwaniem dla projektanta. Z jednej strony efekt końcowy powinien kojarzyć się trochę ze starym „Tajemniczym ogrodem”, z drugiej jednak powinien mieć też w sobie elementy współczesności. Pole do popisu jest duże, bo w przypadku aranżowania ogrodu, do dyspozycji architekta są nie tylko właściwie dobrane czy stylizowane meble, dekoracje, detale, nawierzchnia etc. ale także – a w zasadzie przede wszystkim – roślinność, która odpowiednio skomponowana może pięknie podbijać dany styl.

Na czym polega aranżacja vintage?
W szerokim rozumieniu, vintage to styl projektowania odnoszący się do przeszłości. Panująca obecnie moda na retro (także w aranżowaniu ogrodów) wyraża się między innymi w chęci otaczania się starymi (lub stylizowanymi na stare) przedmiotami, by w niepowtarzalny sposób połączyć je ze współczesnością i wyrazić w ten sposób swój indywidualizm.

Aranżacja ogrodu vintage
Aranżacja ogrodu w stylu retro powinna pasować – z jednej strony do architektonicznego stylu domu, przy którym ten ogród się znajduje, z drugiej natomiast być w miarę spójna z otaczającym ogród krajobrazem. Styl vintage świetnie sprawdza się szczególnie w przypadku niewielkich, przytulnych ogrodów przydomowych usytuowanych poza środowiskiem miejskim.

Vintage w ogrodzie, czyli co?
Styl vintage w aranżacji ogrodu tworzy wiele elementów, które muszą ze sobą idealnie współgrać – tylko wtedy całość będzie wyglądać gustownie i rzeczywiście mieć przyjemnie nostalgiczny charakter. Na co zatem należy zwracać uwagę, aranżując taki ogród?

  • Elewacja domu. Dobrze, jeśli ma charakter odpowiadający stylowi vintage kształtem, kolorem i / lub dekoracjami. Mogą to być na przykład: naturalna kolorystyka tynku (tzw. barwy ziemi), ściany drewniane, cegła, stylowe okiennice, ozdobne latarenki przy wejściu, okna o nietypowym, staromodnym kształcie (zaokrąglone u góry), drzwi stylizowane na stare (z przecierkami i metalowymi okuciami), oryginalna, tradycyjna mosiężna albo żeliwna kołatka okazyjnie zdobyta na pchlim targu etc.
  • Ogrodzenie. Solidne, metalowe, najlepiej z oryginalnymi ozdobnikami. Dobrze wyglądają tu produkty kowalstwa artystycznego – idealnie, jeśli wykonane są wedle autorskiego pomysłu.
  • Ścieżki w ogrodzie vintage. Powinny być zrobione z naturalnych kamieni lub materiałów, które je dobrze imitują. Może to także być na przykład kostka brukowa, ale koniecznie stylizowana na starą i już nieco „zużytą”. Warto pamiętać także przy planowaniu ścieżki, że vintage „nie lubi” kątów prostych. Dominują tu raczej obłości, miękkie linie, asymetria… wszystko to, co ociepla wizerunek kompozycji.
  • Meble ogrodowe. Tak jak w przypadku innych elementów budujących styl vintage, tak i w tym należy zadbać o wspomniane wcześniej „nawiązanie do przeszłości”. Jeśli chodzi o meble do ogrodu, wybór jest całkiem spory. Można zdecydować się na klasyczny komplet z wikliny albo kupić metalowy stół i krzesła z ozdobnymi oparciami. Stół w takim zestawie może mieć szklany lub mozaikowy blat, który wygląda bardzo atrakcyjnie. Dobrze wkomponują się w całość również meble drewniane (koniecznie z przecierkami).
  • Dodatki w stylu vintage. W ogrodzie jest wiele możliwości wykorzystania przyjemnych dla oka detali, które wprowadzają do aranżacji właściwy klimat. Pozostawiona gdzieś niby przypadkiem blaszana konewka ozdobiona rdzą, ceber, w którym zbiera się deszczówkę, stare, metalowe świeczniki na stole, stylowe latarenki obrośnięte bluszczem…
  • I wreszcie najważniejsze – rośliny. Muszą być typowe, dobrze znane, pozytywnie kojarzone. Bez egzotyki i udziwnień. Należy je dobrać w taki sposób, by tworzyły możliwie naturalny klimat, dając wrażenie, że były w danym miejscu „od zawsze”, a nie że są uprawiane. Dlatego właśnie w aranżacjach ogrodów w stylu vintage często widuje się trochę „dzikie” krzaki bzu, krzewy róż, a także zwyczajne polne rośliny oraz kępy wysokich, ozdobnych traw. Część roślin powinna być posadzona bezpośrednio w ziemi, a część eksponowana w stylowych donicach i gazonach, które także dają bardzo dobry pretekst do tego, by w ogrodzie pojawił się kolejny element retro.

Obejrzyj zdjęcia aranżacji ogrodów w stylu vintage
https://www.google.pl/search?q=ogr%C3%B3d+w+stylu+vintage&espv=2&biw=1236&bih=592&tbm=isch&tbo=u&source=univ&sa=X&ved=0CB8QsARqFQoTCIXyj_jNyccCFcXsFAodGkkBgA

https://www.google.pl/search?q=ogr%C3%B3d+w+stylu+vintage&espv=2&biw=1236&bih=592&tbm=isch&tbo=u&source=univ&sa=X&ved=0CB8QsARqFQoTCIXyj_jNyccCFcXsFAodGkkBgA#tbm=isch&q=aran%C5%BCacja+ogrodu+w+stylu+vintage

Zlecenie na aranżację ogrodu można złożyć na
http://oferia.pl/zlecenia/ogrod/aranzacja-ogrodow

Kategoria:

Leave a Comment