Budowa domu wiosną czy jesienią?

Posted by:Daria Posted on:2 marca 2016 Comments:0

barrow-420728_640

Bardzo powszechne jest przekonanie, że najlepiej jest rozpocząć budowę domu wiosną. Alternatywnym rozwiązaniem jest natomiast budowa jesienią, gdyż jest to pora, która również pozwala na sprawne prowadzenie prac budowlanych. Wymaga natomiast bardzo starannego wykonania harmonogramów i ścisłego ich przestrzegania, co pozwoli zakończyć prace mokre przed zimą. Która pora roku jest lepsza na rozpoczęcie budowy?

Zanim przystąpimy do budowy domu, czeka nas wiele formalności. Musimy między innymi uzyskać pozwolenie na budowę, które jest podstawowym warunkiem umożliwiającym wejście ekipy budowlanej na działkę. I tutaj pojawia się pytanie, jaka pora roku i pogoda będzie sprzyjać wszystkim etapom budowy oraz będzie najlepsza na wylewanie fundamentów.

W ostatnich latach jesień jest dość długa, a zima łagodna, co składania wielu inwestorów oraz budowlańców do prowadzenia prac nie tylko w sezonie wiosennym. Ponadto, nowoczesne technologie pozwalają prowadzić działania na budowie również w niskich temperaturach. Przyjrzyjmy się zaletom oraz wadom budowy wiosną i jesienią.

Budowa domu wiosną

Zgodnie z powszechnym przekonaniem, wielu inwestorów woli rozpoczynać budowę domu wiosną, gdyż pora ta oznacza w perspektywie kilka miesięcy pogody przyjaznej dla wszelkich robót budowlanych. Wykonawcy mają wtedy dużo czasu na przeprowadzenie wszystkich niezbędnych robót ziemnych, wylanie fundamentów (http://www.betonnadom.pl/), wzniesienie ścian, wykonanie zadaszenia budynku, a także na wstawienie drzwi i okien. Z powodzeniem zamkną więc stan surowy i zajmą się wykończeniem wnętrza domu. W rezultacie istnieje realna szansa na wprowadzenie się lokatorów do nowego domu jeszcze przed nadejściem zimy.

Trzeba się jednak liczyć także w pewnymi zagrożeniami, jakie niesie ze sobą wybudowanie domu w trakcie jednego sezonu budowlanego. Mimo, że rozpoczęcie budowy oznacza kilka miesięcy dobrej dla prac budowlanych pogody, często prace te i tak oznaczają wyścig z czasem. W takiej sytuacji zdarza się, że wykonawcy nie dotrzymują wymaganych przerw technologicznych, by ukończyć wszystkie prace jak najszybciej. To natomiast może mieć wpływ na stan ścian oraz stropów domu w przyszłości. Warto o tym pamiętać, gdyż nieprzestrzeganie czasu wiązania betonu czy tynków, jak i rezygnacja z przerw technologicznych prowadzić mogą do zawilgocenia przegród, przez co na ścianach szybko pojawi się grzyb. Ponadto, wiosna z reguły grunty na działce są przesycone wodą co utrudnia roboty ziemne, szczególnie budynków podpiwniczonych.

Rozpoczęcie budowy domu wiosną i zakończenie przed nadejściem zimy wymaga od inwestora dobrego przygotowania – planowania, dokładnego opracowania kosztorysu budowy, a także płynności finansowej. Oznacza to, że inwestor musi być gotowy na zakup wszystkich materiałów, jak i mieć właściwie zaplanowane dostarczanie na budowę poszczególnych partii produktów niezbędnych do jej sprawnego przebiegu.

Budowa domu jesienią

Ze względu na długą jesień i łagodną zimę coraz więcej inwestorów decyduje się rozpocząć budowę domu właśnie jesienią. Za takim rozwiązaniem przemawiają także dodatkowe korzyści zarówno dla inwestorów, jak i wykonawców. Pierwszą z nich jest chociażby możliwość nabycia materiałów budowlanych w korzystniejszych cenach, co nierzadko pozwala uniknąć kilku miesięcy przestoju na placu budowy. Ponadto, w tym okresie możliwe jest także podpisanie umowy z naprawdę dobrym wykonawcą, a do tego na atrakcyjnych warunkach finansowych. Rozwiązanie to jest też o tyle korzystne, że rozpoczęte jesienią prace zakończą się najprawdopodobniej na wiosnę, co pozwoli spędzić lato już w nowym domu.

Doświadczeni i sprawni wykonawcy powinni bez problemu zdążyć wykonać fundamenty jeszcze przed pierwszymi mrozami, a jeśli pogoda będzie sprzyjać, uda im się nawet osiągnąć stan surowy otwarty. Fundamenty powinny zostać wykonane z wykorzystaniem mieszanek mrozoodpornych i, co ważne, najpóźniej na przełomie października i listopada. Należy dopilnować przerw technologicznych, od których zależy uzyskanie wytrzymałości fundamentów. W okresie obniżonych temperatur, dopiero po miesiącu od ich wylania można rozpocząć budowę ścian. Dobrze wykonane zabezpieczenie placu budowy pozwoli na spokojne przeczekanie zimy, by wiosną prace ruszyły pełną parą. Warto też zwrócić uwagę na to, że wstępny etap budowy nie stwarza niebezpieczeństwa kradzieży. W tym czasie na placu budowy nie będzie jeszcze elementów instalacji ani cennych narzędzi, które mogę zainteresować złodziei.

Zaletą rozłożenia prac budowlanych na dwa sezony, a więc rozpoczęcia jesienią i zakończenia wiosną, jest to, że możemy dobrze i na spokojnie zaplanować kolejne etapy realizacji naszego projektu,a w trakcie zimy, kontynuować prace tzw. suche (docieplanie poddasza, instalacje elektryczne i hydrauliczne). Sytuacja ta jest dla nas jako inwestorów również korzystniejsza finansowo. Ponadto, warto też pamiętać o stabilności gruntu, wynikającej z wykonania fundamentów jesienią oraz kontynuacji prac budowlanych wiosną.

Podsumowując

Termin, jaki wybierzemy na rozpoczęcie naszej budowy, zależy od naszych indywidualnych upodobań oraz możliwości. Każde z rozważanych tutaj rozwiązań ma swoje zalety, jak i wady, natomiast ostateczna decyzję musimy podjąć my sami, zgodnie z naszą sytuacją.
Powinniśmy także pamiętać, że budowa domu pociąga za sobą duże wydatki oraz wymaga dobrej organizacji pracy. Aby prace przebiegały sprawnie, warto zatrudnić sprawdzonego kierownika budowy, który poprowadzi inwestycję w naszym imieniu. Ponadto, prawo wymaga obecności na budowie inspektora nadzoru, który powinien zadbać o właściwe wykonanie takich prac, jak między innymi wylewanie fundamentów, stropu oraz wykonanie więźby w celu zagwarantowania trwałości budowli.

Kategoria:

Leave a Comment