Czy na pewno wiesz, jak używać piany montażowej?

Posted by:Daria Posted on:30 stycznia 2018 Comments:0

czy-na-pewno-wiesz-jak-uzywac-piany-montazowej_2
Pianka montażowa to jeden z podstawowych preparatów budowlanych, który każdy majsterkowicz stosował przynajmniej raz w życiu. Ale czy na pewno wiesz, jak z nią pracować? Oto kilka porad, dzięki którym używanie piany montażowej stanie się jeszcze prostsze!

Pianka montażowa – do czego służy?

Piankę montażową najczęściej wykorzystuje się do stabilizacji ościeżnic drzwiowych czy okiennych. Umożliwia dokładne wypełnienie pustych przestrzeni między ścianą a parapetem, oknem lub drzwiami – dzięki temu nie będzie możliwa wymiana powietrza między wnętrzem a środowiskiem zewnętrznym. Można więc powiedzieć, że piana stanowi izolację termiczną, która zapobiega utracie ciepła.

10 szybkich porad, które ułatwią pracę z pianą montażową

1. Preparat można nakładać tylko na idealnie czystą powierzchnię. Przed przystąpieniem do pracy powinieneś ją zatem dokładnie odkurzyć z pyłu budowlanego.

2. Aby poprawić właściwości wiążące piany, możesz zwilżyć podłoże przed jej aplikacją. Dzięki temu środek silniej do niego przywrze.

3. Pianę nanoś w warstwach o grubości maks. 3 cm. Podczas twardnienia objętość spoiny nieco się zwiększy.

czy-na-pewno-wiesz-jak-uzywac-piany-montazowej

4. Jeśli szczelina, którą usiłujesz wypełnić, jest szersza niż 3 cm, powinieneś ją wypełniać warstwami. Kolejną powłokę możesz jednak zaaplikować tylko wtedy, gdy wcześniejsza dokładnie zaschnie. Aby zwiększyć przyczepność drugiej warstwy, możesz delikatnie zwilżyć podłoże przed jej nałożeniem.

5. Standardowe piany są przeznaczone do aplikacji z puszką obróconą do góry dnem. Na rynku znajdziesz jednak również takie, które aplikuje się, trzymając opakowanie prosto. Przed rozpoczęciem pracy koniecznie sprawdź, z którym środkiem masz do czynienia.

6. Zaschniętą spoinę możesz z powodzeniem poddać dowolnej obróbce – nadaje się zarówno do szlifowania, jak i do malowania.

7. Pamiętaj, że piana montażowe silnie brudzi, a plamy z niej są wyjątkowo trudne do usunięcia. Jeśli nie chcesz zabrudzić okna, parapetu czy drzwi, dokładnie oklej newralgiczne miejsca taśmą malarską. Na większej przestrzeni możesz też zastosować folię.

8. Nie udało Ci się ochronić powierzchni przed zabrudzeniem? Jak najszybciej zbierz nadmiar piany zanim zaschnie. Stężałe plamy możesz usunąć na 2 sposoby: mechanicznie lub przy pomocy specjalnych środków chemicznych, które są jednak silnie żrące i mogą naruszyć delikatne powierzchnie.

czy-na-pewno-wiesz-jak-uzywac-piany-montazowej_3

9. Stosowanie pianki montażowych dwuskładnikowych wymaga pewnego pośpiechu, bowiem najlepsze właściwości wiążące wykazują od razu po połączeniu składników.

10. Szczeliny o pionowym kształcie wypełniaj, zaczynając od dołu do góry – zapewni Ci to większą precyzję.

Jak używać i czyścić pistolet do pianki?

Pianę możesz również aplikować przy użyciu nowego pistoletu do systemu piany, który zapewni Ci większą precyzję – wystarczy go tylko wkręcić w odpowiednie miejsce na puszce. Jak utrzymać narzędzie w czystości? Po odłączeniu akcesorium od opakowania z pianą, kilkakrotnie naciśnij spust tak, aby pozbyć się pozostałości preparatu. Następnie zastosuj czyścik, który powinien być dołączony do zestawu – przykręć go do pistoletu i kilka razy psiknij w taki sposób, aby wprowadzić środek czyszczący do jego wnętrza. Dzięki temu wszystkie pozostałości piany powinny się wydostać na zewnątrz.

Kategoria:

Leave a Comment