Jak samodzielnie wybrać schody do domu?

Posted by:HouseRing Posted on:27 października 2015 Comments:0

Schody już dawno przestały pełnić tylko rolę łącznika między piętrami. Dziś duży nacisk kładzie się nie tylko na ich funkcjonalność, ale także na estetykę. Schody muszą pasować do wnętrza, być perfekcyjnie wykonane i odzwierciedlać nasze preferencje.

Piękno tkwi w prostocie

W surowych, minimalistycznych pomieszczeniach świetnie sprawdzają się schody z wykorzystaniem aluminium, szkła czy stali. We wnętrzach, które wyróżniają się brakiem fantazyjnych detali, w których panuje niemal sterylna czystość, schody mogą być ciekawym elementem dekoracyjnym. Wskazane jest tutaj połączenie różnych materiałów, na przykład drewna z aluminium lub żelaza ze szkłem. Ozdobą takiego pomieszczenia będą także schody wykonane z egzotycznego drewna, o zaskakującej fakturze i niespotykanych kolorach. W sterylnych wnętrzach drewno pełni nie tylko rolę dekoracyjną. Jego jasne barwy ocieplą surowe pomieszczenie. Jednak przy instalacji schodów w minimalistycznym wnętrzu, trzeba być ostrożnym. Pozbawiony wymyślnych ozdób dom, wymaga prostych, wpisujących się w wystrój schodów.

Schody w pomieszczeniu rustykalnym

Aranżacja wnętrza w wiejskim stylu, ma wielu zwolenników. Stare lub postarzane meble, ciekawe dekoracje wykorzystujące sztukę ludową, drewniane podłogi i belki na suficie to podstawowe elementy takiego wnętrza. Przytulna wiejska chata wymaga schodów wykonanych z materiału, który w niej dominuje, czyli drewna. Można tu zastosować zarówno polskie drewno, jak i egzotyczne jego gatunki. Ciekawym pomysłem jest wykorzystanie specjalnie postarzanych desek, które stworzą wrażenie, że schody były tutaj od zawsze. We wnętrzu rustykalnym konieczne będą drewniane balustrady z ozdobnymi tralkami lub balustrady z ręcznie kutego żelaza.

Klasyczna aranżacja wnętrza

Schody w pomieszczeniu, które wypełnione jest elementami klasyki, muszą umiejętnie łączyć estetykę dawnej epoki z nowoczesnością. Idealnie sprawdzą się tutaj masywne, wykonane z drewna dębowego schody, wykończone balustradami z rzeźbionymi tralkami. Ciekawym rozwiązaniem będzie także zastosowanie drewnianych schodów giętych, które wyróżniają się niezwykłą lekkością. Ozdobą klasycznego wnętrza będą schody z ozdobnymi poręczami. Piękne ornamenty wykonane w kutym żelazie, drewniane rzeźby a nawet szkło sprawią, że pomieszczenie zyska nie tylko praktyczny łącznik między piętrami, ale także wyjątkową ozdobę, która idealnie wkomponuje się w przestrzeń.

Budujemy schody, czyli kilka praktycznych słów

Schody maja zdobić, ale przede wszystkim muszą być praktyczne i bezpieczne. Dlatego muszą spełniać kilka podstawowych warunków, które pozwolą na komfortowe ich użytkowanie. Szerokość schodów powinna wynosić co najmniej 80 centymetrów – to idealna szerokość dla jednej osoby. Idealnym rozwiązaniem są konstrukcje szersze, dochodzące nawet do 120 centymetrów. Pozwalają one swobodnie poruszać się dwóm osobom równocześnie. Ważna jest także liczba stopni w jednym biegu. Maksymalna ilość to 17 stopni, minimalna – trzy. Biegi powinny być oddzielone spocznikiem, który pozwala odpocząć podczas wchodzenia na górę. Pamiętać także należy o wymiarach stopni. Ich wysokość powinna wynosić od 14 do 16 centymetrów, czyli tyle ile wynosi długość stopy. Natomiast szerokość stopni to 25 – 32 centymetry. Budując schody pamiętać także trzeba o kącie nachylenia. Najwygodniejszy jest kąt od 30 do 35 stopni. Ostatnia rzecz na która zwrócić trzeba szczególną uwagę, to wysokość poręczy. Powinna ona wynosić 90 centymetrów.

Wybór odpowiedniego materiału do budowy schodów zależy także od tego, czy powstają one w trakcie budowy, czy adaptujemy pomieszczenie na piętrze. Schody betonowe lub żelbetowe bez uszczerbku przetrwają czas budowy domu. Gdy już wszyscy robotnicy opuszczą pomieszczenia, wystarczy je tylko odpowiednio wykończyć. Można więc schody betonowe zakryć drewniana okleiną lub położyć na nich ozdobne płytki. Zaletą takich schodów jest także ich trwałość.
Niestety we wnętrzach już istniejących zamontowanie schodów betonowych jest raczej niemożliwe. W tym przypadku dobrą alternatywą są schody drewniane, które są łatwiejsze w montażu i lżejsze. Łatwiej je także dostosować do wnętrza.

Wybór odpowiednich schodów może być trudnym zadaniem, dlatego należy w tej kwestii zasięgnąć opinii ekspertów i osób, których wiedza poparta jest doświadczeniem. Warto odwiedzić portal Oferteo.pl, który może być inspiracja i praktycznym przewodnikiem w wyborze odpowiednich schodów.

Kategoria:

Leave a Comment