Wynajmowanie mieszkania na odległość – jak to zorganizować?

Posted by:HouseRing Posted on:28 grudnia 2016 Comments:0

Wynajmowanie lokalu na odległość jest możliwe, nawet jeśli najemcę i właściciela dzielą tysiące kilometrów. Sprawne zarządzanie wynajmem w innym mieście lub kraju jest łatwiejsze dzięki nowym technologiom, pomocy biura nieruchomości i dobrze przygotowanej umowie najmu.

Co zrobić z nieruchomością w innym mieście?

Osoby przeprowadzające się do innego miasta lub kraju stają często przed dylematem, co zrobić z opuszczonym mieszkaniem. Sprzedaż nie zawsze wchodzi w grę, na przykład z powodów sentymentalnych lub ze względu na planowany powrót w rodzinne strony. Rozsądnym rozwiązaniem jest wówczas udostępnienie nieruchomości komuś innemu i czerpanie zysku z wynajmu. Jest to możliwe także na odległość. Nowoczesne rozwiązania pozwalają na bezproblemowy wynajem mieszkania w Kielcach, kiedy właściciel lokalu przebywa na przykład w Nowym Jorku lub Tokio.

Ogłoszenie sprzedaży nieruchomości i zarządzanie wynajmem przez Internet

Podstawowym narzędziem niezbędnym do wynajmowania mieszkania na odległość jest internet. To właśnie w sieci najłatwiej znaleźć potencjalnych najemców. Większość zainteresowanych przegląda ogłoszenia zamieszczone w serwisach nieruchomości i szuka tam mieszkania dla siebie. Internet ułatwia także późniejsze zarządzanie najmem na odległość:

  • umożliwia darmowe rozmowy i wideokonferencje z najemcami,
  • usprawnia monitorowanie ewentualnych usterek i awarii w mieszkaniu,
  • przyspiesza przesyłanie zeskanowanych umów i dokumentów,
  • pozwala na wysyłanie i odbieranie przelewów elektronicznych.

Pomoc biura nieruchomości – czy warto?

W dzisiejszych czasach wynajem mieszkania, transakcje i formalności z tym związane można całkowicie zorganizować za pośrednictwem internetu. Czasami warto jednak skorzystać z pomocy agenta nieruchomości, który będzie w stanie na bieżąco odwiedzać mieszkanie i monitorować jego stan techniczny. Profesjonalny pośrednik pomoże także znaleźć najemcę, doradzi w sprawach formalnych, a nawet zorganizuje drobne naprawy w mieszkaniu. Pomoc biura nieruchomości to dobra opcja przede wszystkim dla osób zapracowanych.

Umowa najmu i inne formalności

Wynajmowanie mieszkania na odległość wiąże się z dużym ryzykiem, że najemca okaże się nie uczciwy, będzie zalegał z opłatami lub zniszczy powierzone mu mieszkanie. W związku z tym warto zabezpieczyć się umową najmu, w której jasno będą wskazane prawa i obowiązki obu stron. Najważniejsze z nich to czas najmu wraz z okresem wypowiedzenia, wysokość czynszu i kary umowne (np. za zniszczenie mienia). Dobrym rozwiązaniem jest także pobranie kaucji zwrotnej w wysokości jednego czynszu i podpisanie protokołu zdawczo-odbiorczego, w którym zostaną wyszczególnione wszystkie sprzęty i ich stan techniczny. Właściciel, który chce mieć pewność, że najemca nie zalega z opłatami za media powinien przejąć obowiązek opłacania rachunków. W takim wypadku lokator przelewa należność nie bezpośrednio do dostawcy, a na konto wynajmującego, który następnie sam reguluje należność.

Kategoria:

Leave a Comment