5 rzeczy, które warto wiedzieć o dębowych podłogach drewnianych

Posted by:HouseRing Posted on:21 czerwca 2018 Comments:0

Po latach mody na drewno egzotyczne, obecne w naszych domach w postaci drewnianych paneli podłogowych, ponownie decydujemy się na korzystanie z gatunków krajowych. Jednym z 5 najpopularniejszych gatunków drewna jest obecnie dąb, twardy i odporny na uszkodzenia. Przedstawiamy 5 najważniejszych aspektów, które warto poznać przed zakupem podłogi dębowej.

Drewno jest uważane za materiał podłogowy najwyższej klasy, dlatego też jego wykorzystanie nie traci na popularności, a jednym z naturalnych i ponadczasowych gatunków, z których się je pozyskuje, jest dąb. Panele dębowe uważa się za atrakcyjne przede wszystkim ze względu na ich nieco rustykalną strukturę usłojenia oraz trwałość. Dąb jako twardy gatunek drzewa nadaje się do wszystkich wnętrz, także do tych, w których przebywają dzieci lub czworonożni pupile. Ponadto dębowa podłoga pięknie prezentuje się w pomieszczeniach, które są dobrze nasłonecznione, ponieważ światło podkreśla głębię jej koloru. Warto poznać lepiej ten lokalny gatunek drewna.

Podłogi drewniane – kolorystyka i wzory dębowych desek

Dębowe panele drewniane dodają pomieszczeniu ciepła dzięki swoim naturalnym barwom. Co więcej, występują w wielu wersjach kolorystycznych, od kremowych i jasnych odcieni, poprzez subtelne szarości, delikatne brązy, aż po antracyt i kolor ciemnej czekolady. Dzięki temu ich wykorzystanie, jako element aranżacji pomieszczenia, jest niezwykle łatwe. Ponadto deski dębowe wyróżniają się widocznym usłojeniem, co sprawia, że wydają się nieco starsze, niż są w rzeczywistości, dlatego szczególnie nadają się do ułożenia we wnętrzach urządzonych w stylu klasycznym lub rustykalnym. Wzornictwo tych paneli pozwala również na ich różnorodne położenie, np. w formie standardowej – we wzór cegiełkowy i wzór angielski lub w bardziej wyszukany sposób – wzór jodełki i wzór szachownicy.

Podłoga dębowa – klasa twardości

Drewno w zależności od gatunku różni się twardością, co bezpośrednio wiąże się z odpornością na ścieranie. Ponadto różnice twardości mogą występować nawet w obrębie jednego gatunku, w zależności od środowiska, w jakim drzewo rosło. Pomiar wytrzymałości drewna wykonywany metodą Brinella przyporządkowuje je do jednej z czterech klas twardości. Im wyższy wskaźnik Brinella, tym bardziej badany materiał jest odporny na wgniatanie. Deski dębowe należą do trzeciej klasy twardości (3.1–4.0). Oznacza to, że przeznaczone są do pomieszczeń mieszkalnych o zwiększonym natężeniu ruchu, czyli częściej użytkowanych. Sprawdzą się zatem w salonie, jadalni czy przedpokoju.

Deski dębowe na podłogę – stabilność

Podczas zakupu paneli drewnianych nie należy kierować się jedynie twardością desek podłogowych. Innym ważnym aspektem jest ich stabilność, czyli umiejętność radzenia sobie drewna ze zmiennymi warunkami atmosferycznymi (wilgotność i temperatura) w pomieszczeniu. Drewno jako materiał higroskopijny gromadzi wilgoć z powietrza, co wpływa na zmiany wymiarów i kształtów deszczułek, a zatem na kurczenie i wypaczanie się desek drewnianych. Miarą stabilności paneli drewnianych jest reakcja drewna w postaci zmiany objętości przy zmianie wilgotności powietrza. Deski dębowe posiadają współczynnik paczenia 3,9, a zatem należą do średniej klasy drewna pod względem stabilności.

Drewniana podłoga – układanie paneli dębowych na ogrzewaniu podłogowym

Panele drewniane, w tym także te wykonane z drewna dębowego, mogą posłużyć jako materiał układany na ogrzewaniu podłogowym, jednak aby uniknąć odkształcania się desek, najlepiej decydować się na te lepszej jakości. Zatem podczas zakupu paneli dębowych lub innego gatunku należy przede wszystkim zwrócić uwagę na ich grubość, ponieważ te położone na ogrzewaniu podłogowym powinny posiadać ok. 8–9 mm grubości. Drewno jest materiałem naturalnym i reaguje na warunki otoczenia, natomiast ogrzewanie znacząco wpływa na ich zmianę. Wykonując projekt ogrzewania podłogowego, istotne jest, aby uwzględnić także materiał służący do jej pokrycia, co w przypadku paneli drewnianych oznacza równomierne oddawanie ciepła na całej powierzchni posadzki.

Podłogi dębowe – właściwa pielęgnacja

Prawidłowa pielęgnacja drewnianej podłogi pozwala znacząco ograniczyć proces jej zużywania się i powstawania trwałych zarysowań. Jednym z największych wrogów drewna położonego na posadzce jest piasek, gdyż rysuje jego wierzchnią warstwę, dlatego należy jak najczęściej odkurzać podłogę, wykorzystując do tego celu szczotkę z miękkim włosiem. Podczas mycia podłogi dębowej nie zaleca się używania środków zawierających tłuszcz lub tych o wysokim stężeniu substancji chemicznych oraz zbytniego namaczania podłogi wodą. Raz w miesiącu podłogę drewnianą należy wypastować, gdyż wzmocni to powłokę lakieru wierzchniego i pogłębi jej kolor.

Podłogi wykonane z drewna dębowego to trwały i pięknie prezentujący się materiał, który warto wykorzystać podczas aranżacji domowych pomieszczeń. W poszukiwaniu różnorodnych wersji kolorystycznych paneli dębowych warto zajrzeć do katalogu Dobre Dla Domu. Znajdujące się w ofercie panele są wysokiej jakości, co gwarantuje możliwość ich wieloletniego użytkowania.

Kategoria:

Leave a Comment