Aranżacja małej łazienki w bloku

Posted by:HouseRing Posted on:1 września 2015 Comments:0

Mała łazienka w bloku jest nie lada wyzwaniem aranżacyjnym. Jak zagospodarować przestrzeń, by była jednocześnie funkcjonalna i estetyczna? To pytanie, przed którym stoją wszyscy właściciele mieszkań z wielkiej płyty.

Sztuczki optycznego powiększenia małej łazienki
Jak sprawić, by nasza mała łazienka była optycznie większa? Architekci wnętrz proponują kilka różnych rozwiązań:
1. Zainstalowanie oświetlenia o barwie chłodnobiałej;
2. Zastosowanie chłodnych barw w wykończeniach ścian, sufitów (dających wrażenie oddalających się powierzchni) – najlepiej w takich wnętrzach sprawdzają się odcienie jasnych błękitów, zieleni i szarości; należy unikać mocnych, gryzących się kolorów;
3. Pozostawienie wolnej podłogi – lepiej zamontować podwieszane urządzenia sanitarne, dzięki którym przestrzeń nabierze lekkości;
4. Prysznic z kabiną z przezroczystego szkła;
5. Schowanie zbędnych drobiazgów i kosmetyków do szafek, dzięki czemu przestrzeń nie będzie zagracona i będzie sprawiała wrażenie sterylności;
6. Pionowe ułożenie prostokątnych płytek optycznie wydłuży niską łazienkę, taka sama glazura ułożona poziomo poszerzy wnętrze;
7. Wzorzyste kafle pomniejszą łazienkę;
8. Glazura i terakota większego formatu sprawi iluzoryczne wrażenie większej przestrzeni;
9. Błyszczące powierzchnie, szkło, chromowane baterie, lustra (zwłaszcza bez ram) spowodują, że łazienka optycznie zyska na metrażu.

Niech stanie się jasność
Dobór światła jest nie lada wyzwaniem. Kinkiety, światło górne, taśmy LED? Jeśli zdecydujemy się na urządzenia sanitarne podtynkowe, to dla wzmocnienia efektu lekkości możemy nasze urządzenia podświetlić od spodu. Przy meblach na cokołach bądź nóżkach możemy zastosować to samo rozwiązanie. Pamiętajmy, by były to meble
o prostych formach i najlepiej lakierowanych frontach.
Należy pamiętać, że chłodnobiałe, rzęsiste oświetlenie powiększy optycznie łazienkę.

Glazura i terakota w aranżacji małej łazienki
Najpopularniejszym rozwiązaniem są duże płytki o jednolitych barwach. Jasne płytki oszukają rzeczywistość, optycznie powiększają przestrzeń. W przypadku fug dobrze kierować się zasadą, że im mniej fug tym lepiej. Należy pamiętać też o dobraniu ich w taki sposób, aby były w kolorze płytek. Kolejną dobrą radą jest unikanie dekorów, zwłaszcza dużych. Jeśli jednak bardzo nam zależy na umieszczeniu dekoracyjnego motywu, dobrze jest zastosować go tylko na jednej ścianie, by nie przytłoczyć nim zanadto wnętrza.

par

(źródło: https://sklep.paradyz.com/kolekcja/explorer/1170)

Mała łazienka w bloku z wanną czy z prysznicem?
Przy małym metrażu najkorzystniejszy będzie prysznic ustawiony we wnęce bądź w rogu pomieszczenia. Wybierając kabinę zdecydujmy się na taką o jednym rogu zaokrąglonym i przesuwnych bądź harmonijkowych drzwiach.
W ostatnich latach hitem są prysznice bezbrodzikowe. Ciekawym pomysłem jest również obudowanie prysznica szkłem, przezroczysta ściana da nam efekt kontynuacji wnętrza.
Jeśli jednak nasz wybór padnie na wannę warto rozważyć jej asymetryczny kształt, wanny te są zwykle mniejsze od tych prostokątnych, a równie funkcjonalne.

Nieodzowne lustro
Lustro jest nieodłączną częścią łazienki. Można je wyeksponować na różne sposoby. Funkcjonalnym rozwiązaniem jest, np. szafka z lustrem, ale możliwości jest nieskończenie wiele. Możemy zamontować lustra na dwóch bocznych ścianach, co stworzy iluzję większej liczby kątów i płaszczyzn.
Unikajmy jednak luster w ozdobnych, ciężkich ramach, gdyż będą przytłaczać wnętrze. Najlepiej sprawdzą się lustra bezramowe.

Wieszaki, uchwyty, pojemniki na niezbędne drobiazgi
Używamy mydła w kostce czy w płynie? Co zrobić z mydelniczką, szczoteczkami do zębów, kremami, perfumami? Czy postawić je na wierzchu czy ukryć w szafce pod umywalką bądź za lustrem? Jeśli chcemy je mieć pod ręką powinniśmy przemyśleć zakup umywalki z rozbudowaną strefą blatu. Ponieważ przestrzeń jest ograniczona, można wybrać umywalkę z jednostronną ceramiczną półką, która pozwoli nam ustawić kosmetyki niezbędne do porannej i wieczornej toalety.
Jeśli zdecydujemy, że część naszych przyborów toaletowych chcemy pozostawić na wierzchu, nieocenione okażą się pojemniki, wieszaki bądź uchwyty, które możemy sprytnie ulokować w różnych częściach naszej małej łazienki.
Wieszaki na drzwiach to typowe rozwiązanie, dużo bardziej innowacyjne wydają się pojemniczki (drewniane, cynowe, aluminiowe) przytwierdzone do ściany specjalnymi uchwytami, np. pod lustrem.

Dwa w jednym
W małych łazienkach, jak nigdzie indziej, sprawdzają się patenty z cyklu “dwa w jednym”. Pomyślmy nad zakupem pralko-suszarki (najlepiej otwieranej od góry), dzięki temu zintegrujemy dwie funkcje w jednym urządzeniu i oszczędzimy miejsce na suszenie prania.
Przydatnym rozwiązaniem jest także grzejnik żeberkowy z haczykami lub relingiem, na którym zawiesimy ręczniki.

par5

(źródło: https://sklep.paradyz.com/kolekcja/acapulco-purio/1001)
Wg badań w ciągu całego życia spędzamy w łazience 3 lata. Warto zatem zadbać o jej dobrą i funkcjonalną aranżację. Możliwości mamy obecnie naprawdę wiele. Wystarczy tylko dobrze poszukać lub poradzić się fachowców.

Kategoria:

Leave a Comment