Aranżacja wnętrz – trendy 2015/2016

Posted by:HouseRing Posted on:14 października 2015 Comments:0

Sezon jesienno – zimowy w aranżacji wnętrz otwarty! Co zatem projektanci proponują na najbliższe miesiące? Jak urządzać mieszkania, by być w zgodzie ze światowymi trendami w tej dziedzinie?

Natura, drewno i kamień, prostota, geometria, uniwersalna biel i ciepły beż, „przytulny” minimalizm betonu, DIY i trochę emocji w wystroju wnętrz. To w skrócie, a jeśli chodzi o szczegóły…

Modne kolory

Jak od kilku już sezonów, również w tym, w projektach wnętrz dominują kolory natury, barwy uniwersalne i bezpieczne, które stanowią dość łatwe tło dla dowolnej aranżacji i jednocześnie spore pole do popisu dla projektanta, bo na takim tle można odważnie zagrać wyrazistymi kolorystycznie dodatkami, kreując tym samym różne style pomieszczenia. Do delikatnego beżu, neutralnej bieli czy naturalnych szarości można dopasować w zasadzie wszystko, zatem nawet osoby początkujące w aranżowaniu wnętrz nie popełnią raczej żadnego barwnego faux pas. Znawcy tematu powinni natomiast zainteresować się tegorocznymi trendami i „must have” sezonu, jakim jest kolor żółty (w odcieniach stonowanych albo metalicznych) oraz złamane brązem bordo. Ogólna tendencja zresztą pokazuje, że odchodzi się od kolorów nasyconych na rzecz pasteli, spokojnych, ciepłych barw natury oraz odcieni trudnych do jednoznacznego określenia, bo powstających z mieszania różnych barw.

Materiały, wzory, faktury

Ponieważ od pewnego już czasu dominującym trendem jest inspirowanie się naturą oraz styl eko w aranżacji wnętrz, najmodniejsze i chętnie stosowane w wystroju pomieszczeń materiały to materiały kojarzące się z tym, co naturalne. Pojawia się zatem przede wszystkim drewno w różnych postaciach (również to surowe i niedoskonałe, z ubytkami, pochodzące z recyclingu, postarzane…) i kamień (w tym sporo marmuru) oraz faktury, na przykład płytki ceramiczne na ściany i podłogę imitujące rysunek słojów drewna czy wygląd kamienia lub piasku. Jeśli wykorzystuje się metal, to najczęściej w kolorze miedzi, ewentualnie starego złota – świetnie sprawdza się zarówno w aranżacjach retro, jak i tych nowoczesnych. We wzornictwie także dominuje stonowanie i prostota. Ozdobne motywy kwiatowe ustępują miejsca „chłodnej” geometrii inspirowanej orientem, ale pozbawionej koloru, bazującej za to często na kontrastach czerni i bieli lub klasycznych zestawieniach czerni, bieli i szarości. Jeśli chodzi o tkaniny wykorzystywane w aranżacji wnętrz, w nadchodzącym roku będą one inspirowane przede wszystkim naturą oraz przeszłością. Pojawi się tu zatem z pewnością „ekologiczna” kolorystyka i elementy rustykalne.

Meble i dodatki

W meblach i dodatkach bez rewolucji. Sezon 2015/2016 to nadal przede wszystkim minimalizm i prostota w projektowaniu wnętrz. Modne dekoracje mają z reguły dość aerodynamiczny kształt, a meble ażurową konstrukcję. Wszystko po to, by wydobyć na pierwszy plan lekkość wystroju. Drugim, równolegle obowiązującym obecnie, trendem jest DIY, czyli m.in. ręcznie wykonane dodatki lub dodatki stylizowane na ręcznie wykonane (np. naczynia z nierównymi krawędziami i nierównomiernie pokryte szkliwem, by wyglądały jak produkt hand made). Pewną nowością w wystroju wnętrz są w tym roku coraz częściej spotykane przy wyborze mebli nawiązania do stylu kolonialnego.

Mieszkanie na czasie

Jak zatem może dziś wyglądać modne mieszkanie? Królujące obecnie w aranżacjach wnętrz tendencje pozwalają (choć oczywiście w pewnych granicach) na zabawę formą, łączenie stylów, przełamywanie dominujących trendów autorskimi pomysłami i pokazywanie w ten sposób czegoś nowego i oryginalnego. Jeśli zaś idzie o konkrety… W tym sezonie chętnie urządza się mieszkania w stylu vintage, łącząc przeszłość z nowoczesnością. Popularne inspiracje pochodzą między innymi z lat pięćdziesiątych i sześćdziesiątych ubiegłego wieku, choć oczywiście nie tylko. Współczesne, minimalistyczne wnętrza, w których dominuje biel lub szarość surowego betonu (który ciągle jest projektanckim hitem) „ocieplane” są elementami retro i / lub rękodziełami. Świetnie sprawdza się w tej roli na przykład stary zegar po babci, ręcznie zdobiona stylowa ramka na zdjęcie czy pojedynczy mebel (powiedzmy komoda albo krzesło) sprzed kilkudziesięciu lat (lub starszy). Jasne wnętrza, niebanalne dodatki, nowoczesne rozwiązania rodem z inteligentnego domu, funkcjonalność i indywidualny akcent ilustrujący osobowość, styl i gust właściciela – to najważniejsze cechy modnego mieszkania. Urządzając się, należy mieć dziś na uwadze zasadę, która mówi, że dobra aranżacja zaskakuje, zastanawia, wywołuje emocje, refleksję, zaciekawienie… Design powinien wpływać na zmysły, na przykład poprzez odważne zestawienia kolorów lub niezwykłe formy. I to jest obecnie największym wyzwaniem dla osoby planującej wystrój wnętrza.

1

Modna klasyka w eleganckim wydaniu. Aranżacja bazująca na obowiązujących trendach. We wnętrzu dominuje minimalistyczna, ale ciepła szarość i „przytulne” obłe kształty (lampy, krzesła, sofa, dodatki). Meble są proste i funkcjonalne, do tego – tradycyjnie – „drewniana” podłoga. Elementami przełamującym całość są fotele w stylu retro, które wprowadzają do wnętrza wyrazisty kolor.

 

Wnętrze oparte na stylistycznych cytatach, które wprowadzają do aranżacji – tak modnego dziś – ducha przeszłości (m.in. fronty mebli na wysoki połysk czy szklana ryba pamiętająca czasy PRL), harmonijnie łącząc się z elementami nowoczesnymi (cementowe kafle na podłodze czy minimalistyczna zabudowa kuchni).

3

10

Beton, drewno, biel i ekologia. Mieszkanie modne i funkcjonalne. Łóżko na europaletach, drewno na podłodze, sufit z betonu jako przeciwwaga dla bieli ścian i ciepłego koloru parkietu. Kontrasty w zgranych duetach plus must have sezonu, czyli żółty akcent, w postaci wiszącej nad stołem lampy.

 

6

Modna biel i naturalne materiały (drewno, cegła) jako tło dla mebli w wyrazistych kolorach. Do tego nowoczesne, geometryczne formy, dodające wnętrzu modnego sznytu i akcent podróżniczy w postaci oryginalnej, wykonanej ze sznurka, mapy na ścianie.

 

4

Mieszkanie łączące w sobie wiele stylów (popartowe kolory, folk, loftowa surowość, klasyczna elegancja), gdzie umiejętnie wykorzystano i połączono najmodniejsze trendy tego sezonu (proste meble, białe ściany, betonowe elementy, drewno, żółte dodatki i obłe kształty).

 

7

Budzące emocje wnętrze z duszą, przepełnione rodzinnymi pamiątkami i przedmiotami z historią. Stół wykonany ze stuletnich drzwi, pamiątkowy żyrandol po babci, stylowy kominek, kredens retro… a wszystko to na tle surowej szarości pięknie łączącej się z bielą mebli i kilkoma nowoczesnymi elementami.

 

8

Tradycja cudownie pomieszana z nowoczesnością. Modna aranżacja odważnie zestawiająca formy, materiały i kolory. Współczesny design, hand made, elementy industrialne i eko… wszystko w stonowanej, jasnej kolorystyce przełamanej tylko mocnym różowym akcentem.

 

9

Modna geometria, kontrastowe zestawienie czerni i bieli oraz przełamanie całości delikatnymi, pastelowymi akcentami plus tradycyjna – imitująca drewno – podłoga. Nowocześnie, minimalistycznie, estetycznie i funkcjonalnie.


Więcej aranżacji modnych wnętrz, informacje o obowiązujących trendach, pomysły na oryginalne i praktyczne rozwiązania oraz porady jak urządzić mieszkanie – na stronach serwisu https://www.mieszkaniezpomyslem.pl/

Kategoria:

Leave a Comment