Blachodachówka czy blacha trapezowa – co wybrać?

Posted by:HouseRing Posted on:13 marca 2020 Comments:0
House construction

Podczas planu budowy domu bądź remontu, blachodachówki oraz blachy trapezowe stają się coraz częstszym wyborem. Dzieje się tak dlatego, że są one materiałem prostym w montażu, dającym wiele możliwości doboru estetycznego oraz o niższym koszcie niż inne rozwiązania. Jakie są różnice między blachodachówką i blachą trapezową? Które rozwiązanie wybrać?

Rozwiązanie tradycyjne w postaci blachodachówki

Dla wszystkich domów o tradycyjnej architekturze blachodachówka będzie doskonałą opcją. Mnogość wzorów, które są w stanie imitować projekty dachówek ceramicznych, zapewnia wiele możliwości aranżacyjnych. Obecnie na rynku dostępne są również blachodachówki, przypominające swoją strukturą drewniany gont. 

Dla wszystkich osób, które cenią sobie wysokie walory estetyczne, będzie to doskonałe rozwiązanie konstrukcyjne. Bardzo szeroka paleta kolorów, połysk lub jego brak to tylko dwie z opcji wizualnych. Z reguły na budynki mieszkalne generalnie polecane  są odcienie stonowane z naturalnej palety kolorystycznej. Estetycy wyrażają opinię, że nowoczesne budownictwo pasuje głównie do odcieni grafitowych i piaskowych, a tradycyjne – do ceglanych.

Blacha trapezowa do dachu dwuspadowego

Nieco tańszym rozwiązaniem niż blachodachówka będzie pokrycie dachu w postaci blachy trapezowej. Jej głównym walorem jest łatwiejszy montaż, z którym poradzi sobie każda ekipa dekarzy. Blacha trapezowa wykorzystywana jest zazwyczaj przy konstrukcjach wszelakiego rodzaju hal, salach produkcyjnych, magazynach, garażach itp.

Mało reprezentatywny wygląd sprawia, że niezbyt dobrze wygląda jako pokrycie dachu w domu jednorodzinnym, zwłaszcza wybudowanego w stylu dworkowym. Wyjątkiem zastosowania blachy trapezowej w budownictwie domów są domy murowane lub drewniane o bardzo prostym kształcie. Na dachu dwuspadowym, blacha trapezowa to doskonały zamiennik droższych rozwiązań.

Zarówno blachodachówki jak i blachy trapezowe posiadają wadę, jaką jest duża akustyczność materiału. Odpowiednie wytłumienie dachu ma kluczowe znaczenie, aby wewnątrz budynku panowała cisza podczas np. opadów deszczu.

Kategoria:

Leave a Comment