Blachy trapezowe – ich zastosowanie i zalety.

Posted by:HouseRing Posted on:1 lutego 2019 Comments:0

Blacha trapezowa jest bardzo popularnym materiałem, po który sięgają firmy budowlane. Głównie kojarzy nam się z dachami hal przemysłowych czy ścianami blaszanych garaży, ale ma też szereg innych zastosowań. Świetnie sprawdza się nie tylko w budownictwie przemysłowym, ale też mieszkaniowym, bo coraz częściej możemy spotkać domy pokryte właśnie blachą trapezową. 

Rodzaje blach trapezowych 

Bacha trapezowa to uniwersalny materiał, który nadaje się nie tylko do krycia dachów, ale również jako elementy ścienne konstrukcji. Ze względu na zastosowanie, blachy trapezowe możemy podzielić na osłonowe i konstrukcyjne.

  • Blacha trapezowa osłonowa – jej główne zastosowanie to jako elementy ścienne oraz dachowe w konstrukcjach różnego typu. 
  • Blacha trapezowa konstrukcyjna – ten rodzaj blachy stosuje się tylko w konstrukcjach dachów.

Na rynku dostępne są blachy o różnych powłokach – ocynkowane, alucynk, poliestrową lub powłoka matowa lub w połysku. 

Właściwości i zalety blachy trapezowej 

Materiał ten jest lekki, ale wytrzymały, a do tego odporny na uszkodzenia oraz korozję. Blacha trapezowa cechuje się również bardzo dużą odpornością na działanie czynników atmosferycznych, zwłaszcza jeśli chodzi o różnicę temperatur. Warto też wspomnieć, że jedną z największych zalet blachy trapezowej jest niska cena oraz lekkość. Również łatwy montaż sprawia, że dużo firm budowalnych sięga właśnie po ten materiał. Blacha trapezowa jest też ekonomiczna, ponieważ występuje w arkuszach ciętych na wymiar, dzięki czemu nie pozostaje duża ilość opadów. 

Zastosowanie 

Ze względu na szereg właściwości, blacha trapezowa świetnie sprawdza się jako blacha dachowa https://glinmet.pl/. Ze względu na niską masę nie obciąża konstrukcji, dlatego sprawdzi się nie tylko na dachach nowych domów, ale również podczas renowacji starych. Nie trzeba wtedy dodatkowo wzmacniać konstrukcji dachu. Gdzie jeszcze blacha trapezowa znajdzie swe zastosowanie? Głównie kojarzy nam się z wszelkiego rodzaju obiektami handlowymi czy przemysłowymi, ale można wykorzystać ją również do budowy garaży, wiat czy ogrodzeń. 


Kategoria:

Leave a Comment