Blaty kuchenne – jaki kamień do klasycznej kuchni, a jaki do kuchni nowoczesnej?

Posted by:HouseRing Posted on:17 września 2022 Comments:0

Blaty kuchenne to najważniejszy element tworzący kompletne meble kuchenne. Blaty nie tylko zdobią kuchnię, zapewniają cenne miejsce do przechowywania sprzętów i akcesoriów kuchennych, ale także umożliwiają wygodne przygotowywanie posiłków. Ich wybór ma więc ogromne znaczenie zarówno z estetycznego, jak i użytkowego punktu widzenia. Obecnie największą popularnością cieszą się blaty kuchenne kamienne, które powstają w oparciu o różne gatunki kamienia. Sprawdźmy, jakie blaty najlepiej sprawdzą się do kuchni urządzonej w nowoczesnym stylu, a na które z nich warto postawić, jeśli marzymy o pomieszczeniu o bardziej klasycznym wystroju.

Blaty kuchenne kamienne do nowoczesnej kuchni

Nowoczesna kuchnia to pomieszczenie urządzone w minimalistycznym stylu, zgodnym ze współczesnymi trendami. Aby wszystkie wchodzące w jego skład elementy wystroju dobrze się ze sobą komponowały i razem tworzyły spójną całość, należy dobierać je w bardzo przemyślany sposób. Nowoczesne blaty kuchenne są najczęściej jednobarwne, mogą być wykonane w stonowanej kolorystyce lub wręcz przeciwnie, występować w wyrazistych barwach, estetycznie kontrastujących z równie wyrazistą kolorystyką frontów i dodatków kuchennych.

Do nowoczesnej kuchni polecane są głównie kamienie naturalne, które posiadają jednolitą kolorystykę. W tym celu idealnie sprawdza się kwarcyt naturalny, który występuje w stonowanej kolorystyce. Jego znakiem rozpoznawczym jest delikatnie mieniąca się w oświetleniu LED-owym powierzchnia, której efekt świetnie wpisuje się w estetykę nowoczesnych kuchni.

Świetnym wyborem do nowoczesnej kuchni jest także konglomerat kwarcowy, który możne występować w praktycznie dowolnej kolorystyce – zarówno tej stonowanej, jak i bardziej intensywnej. Jego szczególnie docenianą przez projektantów cechą jest doskonała powtarzalność surowca oraz możliwość zastosowania dowolnych efektów wizualnych – np. brokatu, matowej lub błyszczącej powierzchni i wielu innych.

Blaty kuchenne kamienne do kuchni w klasycznym stylu

Do kuchni urządzonej w klasycznej stylistyce szczególnie polecany jest natomiast jeden konkretny gatunek kamienia naturalnego. Mowa tu o granicie, z którego od lat są produkowane trwałe, solidne i estetyczne blaty kuchenne. Granit jest bardzo wdzięcznym materiałem nie tylko ze względu na swój klasyczny wygląd, który perfekcyjnie łączy się z meblami w stylu klasycznym i retro, ale przede wszystkim z powodu swoich doskonałych właściwości użytkowych. Jako jeden z najtrwalszych i najsolidniejszych kamieni naturalnych, granit oferuje wysoką odporność na różnego rodzaju czynniki zewnętrzne.

Tym, co na pierwszy rzut oka skłania do wyboru granitu do klasycznie urządzonej kuchni, jest przede wszystkim jego uniwersalny, ponadczasowy wygląd oraz szeroki wybór kolorów i użyleń blatów. Blaty kuchenne kamienne z granitu mogą być zarówno jasne, jak i ciemne, posiadać wyraziste lub bardziej subtelne użylenie, a także zróżnicowane wykończenie – matowe, z połyskiem, a także półmatowe. Nic więc dziwnego, że blaty kuchenne granitowe są obecnie tak popularne wśród zwolenników klasycznych, ponadczasowych rozwiązań. Dodatkową ich zaletą jest możliwość docinania na dowolne wymiary i kształty, a także tworzenia otworów pod zlewozmywak i akcesoria kuchenne.

Kategoria: