Błędy popełniane przy ocieplaniu domu. Sprawdź, jak ich uniknąć

Ocieplanie domu to nie lada wyzwanie – tylko zachowanie odpowiedniej ostrożności zagwarantuje nam solidny efekt. O czym pamiętać podczas docieplania budynków?

Przygotowanie podłoża

Jednym z najczęstszych błędów popełnianych podczas ocieplania domu jest nieodpowiednie przygotowanie podłoża. Te musi być suche, równe, a przede wszystkim pozbawione wszelkich zanieczyszczeń. W przeciwnym wypadku klej straci wymaganą przyczepność, co przełoży się na trwałość materiału. Wpisując w wyszukiwarkę „docieplenia budynków Częstochowa” warto sprawdzić, w jaki sposób zadbać o powierzchnię przed rozpoczęciem klejenia styropianu czy też wełny mineralnej. Trzeba się pozbyć kurzu i innego brudu, a nierówności najlepiej wypełnić zaprawą murarską.

Klej w dobrej jakości

Na kleju czy też zaprawie murarskiej nie warto oszczędzać – to podstawowe spoiwo łączące poszczególne elementy ocieplenia. Jeśli wybierzemy produkty niskiej jakości bądź też nie dopasujemy ich do rodzaju materiału, po pewnym czasie powierzchnia zacznie pękać. Nieodpowiednio przyklejone płyty styropianowe będą odchodzić od podłoża. 

Równomierne rozłożenie materiału

Choć na pierwszy rzut oka może się wydawać, że przyklejanie styropianu do ściany nie wymaga jakiejś dużej precyzji, to jednak robienie tego bez wystarczającej ostrożności może narazić nas na straty. 

Przede wszystkim ważny jest sposób układania – wykonuje się to na tzw. „mijankę”, czyli z przesunięciem o pół długości płyty. Pracę należy rozpoczynać od dołu, pamiętając, by poszczególne płyty ciasno do siebie przylegały. Nie wolno zapominać przy tym o przewiązaniu płyt w narożach – w przeciwnym wypadku zaczną powstawać mostki termiczne, przez które dom będzie tracił bardzo dużo ciepła.

Szczeliny między płytami należy wypełniać pianką PU. W razie potrzeby warto skorzystać z usług uznanego wykonawcy, np. https://termobud.com.pl.

Przy jakiej pogodzie ocieplać dom?

Temperatura i ogólne warunki pogodowe są bardzo ważne, jeśli chodzi o ocieplanie jakiegokolwiek budynku. Suche, słoneczne dni są najbardziej odpowiednie do tego typu prac. Należy unikać upałów i mrozów, zatem najbardziej optymalna temperatura to między 5°C a 25°C.

Dodaj opinię

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *