Budowa domu – projekt gotowy czy własny?

Posted by:HouseRing Posted on:26 października 2015 Comments:0

Haus Zinkdach mit Carport AbendPodjęcie decyzji o budowie domu to także decyzja o wyborze jego projektu. Gotowy czy własny? Który jest tańszy, który się bardziej sprawdza? Dla większości osób wybór projektu to kwestia czysto finansowa. Panuje powszechne przekonanie, że gotowy projekt domu jest tańszy, łatwiej go zaadaptować i uzyskać potrzebne do budowy dokumenty. Projekt gotowy to w powszechnym przekonaniu projekt kompletny. Z kolei projekt własny jest nieco droższy, ale niepowtarzalny, zaprojektowany „na miarę”. Taki dom będzie pasował i właścicielowi i do otoczenia.

Jaki projekt wybrać?

Budowa domu to decyzja na lata, a dla większości Polaków nawet na całe życie. Dlatego wybranie odpowiedniego projektu powinno być poprzedzone wieloma rozmowami. Lepiej wydłużyć ten etap, niż potem żałować podjętej decyzji do końca życia.

Najlepiej odpowiedzieć sobie na pytanie, jakiego domu potrzebujemy, przy czym warto uwzględnić zarówno potrzeby obecne, jak i te pojawiające się w przyszłości. Ważne jest zarówno to ile pomieszczeń potrzebujemy, o jakim przeznaczeniu i funkcjach. Warto myśleć o wygodzie domowników, jak i własnej.

– Planuję wybudować dom już od dawna. Patrzę jakie rozwiązania mają moi rodzice i już wiem, co bym zmieniła. Na pewno chcę dom parterowy, nie piętrowy, bo rodzice już teraz mają problem z przemieszczaniem się po schodach. Inaczej ustawiłabym pomieszczenia,  chciałabym więcej sypialni i dwie łazienki – wylicza pani Monika, która od kilku lat przegląda gotowe projekty i szuka idealnej działki pod budowę domu na Śląsku.

Dla osób takich jak Pani Monika lepszy powinien być projekt indywidualny. Projekt taki polecany jest także właścicielom trudnych działek, osobom które mają ściśle określone potrzeby – chcą mieć np. więcej pomieszczeń gospodarczych, sypialni, łazienek. Dom wg. projektu indywidualnego będzie wygodny i optymalny dla jego mieszkańców. Po prostu w sam raz.

– Ja jestem zadowolona z projektu gotowego. Projekt był tani, wybraliśmy dom parterowy, nie wprowadzaliśmy wielu poprawek, dlatego koszt budowy po prostu wyszedł dużo taniej, niż gdybyśmy wybrali projekt indywidualny. Poza tym na rynku jest sporo ofert i można wybrać taki projekt, który spełni nasze oczekiwania – mówi pani Katarzyna.

Plusy i minusy

Oba projekty mają zarówno sporą rzeszę zwolenników, jak i przeciwników. Na co jeszcze warto zwrócić uwagę przy wyborze?

  • Projekt indywidualny, to na pewno wyższy wydatek, zbliżony bardziej do kwot czterocyfrowych. Cena projektu gotowego jest sporo niższa, waha się od 1,5 tys. do 3 tys. złotych.
  • Całkowity koszt projektu indywidualnego, jest w zasadzie znany od początku, ostateczna cena gotowego zależy od kosztów przystosowania w kolejnych etapach prac.
  • Projekt indywidualny ma gotową dokumentacje i jest ona w cenie projektu. Projekt gotowy wymaga adaptacji i sporządzenia odpowiedniej dokumentacji, co może generować dodatkowe koszty.
  • Projekt indywidualny jest skrojony na miarę, ofert projektów gotowych jest ograniczona liczba, przeważają te typu „dworkowego”
  • Projekt indywidualny tworzony jest przez doświadczonych architektów, wg. panujących trendów, projekt gotowy jest powtarzalny, tworzony pod wielu odbiorców.
  • Projekt indywidualny jest nieprzetestowany w praktyce, gotowe projekty są testowane na bieżąco przez użytkowników, można poczytać opinie o projektach w internecie.
  • Projekt indywidualny daje możliwość podglądu wizualizacji projektu, gotowy, to tylko zestaw zdjęć w katalogu.

Jak to jest z oszczędnościami?

Powszechnie uważa się, że projekt gotowy jest tani. Jednak koszt zakupu dokumentacji architektonicznej to nie koniec wydatków. Konieczna jest adaptacja zarówno do działki, jak I miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Architekt wybrany przez budującego musi de facto stworzyć projekt zagospodarowania terenu, wraz z wrysowaniem domu w plan działki.

Przez to koszt projektu gotowego wzrasta z 1,5-3 tys o kolejne 2-3 tys. złotych. Kolejne koszty to mapy geodezyjne czy badania geotechniczne. Jednak firmy oferujące gotowe projekty zapewniają, że ich oferta jest zweryfikowana przez rynek i dostosowana do istniejących wymogów.

Cena projektu indywidualnego zależy natomiast od renomy pracowni architektonicznej, wielkości domu, skomplikowania architektury domu. W różnych regionach ceny projektu są inne. Do projektu trzeba doliczyć koszty zagospodarowania działki. Specjaliści podają, że koszty projektu „na miarę” mogą osiągnąć poziom nawet 5-proc. wartości całej inwestycji. Pracownie architektoniczne zachęcają klientów tym, że dom projektowany indywidualnie na pewno będzie domem wyjątkowymi, a poniesione na projekt koszty są niewielkie w stosunku do kosztu całej inwestycji.

Wyjątkowy czy praktyczny?

Czy warto inwestować w projekt? Na pewno, jak już wspomniano, wszystko zależy od indywidualnych potrzeb budującego. Czasami nie zawsze drożej znaczy lepiej i może się okazać, że zlecając projekt indywidualny, nie pomyśleliśmy o wszystkim, nie przewidzieliśmy wszystkich naszych potrzeb. Z drugiej strony może okazać się, że gotowy projekt, jest dla nas jednak niewystarczający, że warto było zainwestować więcej czasu, pieniędzy, przedyskutować z rodziną, a następnie architektem nawet najdrobniejszy szczegół, by zbudować dom „na miarę”.

Budowa domu to wieloetapowy proces, decyzja o realizacji tego typu inwestycji podejmowana jest czasem nawet latami. W wyborze projektu trzeba na pewno kierować się zdrowym rozsądkiem i swoimi potrzebami, nie zapominając przy tym o realizacji własnych marzeń i celów.

Artykuł przygotowany przez firmę www.Crynoline.pl zajmującą się sprzedażą i montażem aluminiowych drabin montowanych na stałe.

Kategoria:

Leave a Comment