Budowa hali magazynowej od A do Z. Krótki poradnik o kosztach i wyborze materiałów

Posted by:HouseRing Posted on:2 czerwca 2020 Comments:0

Każdy przedsiębiorca zajmujący się produkcją staje przed koniecznością budowy nie tylko hali produkcyjnej, ale również magazynowej. Jest wiele możliwości, jeśli chodzi o konstrukcje takiej hali, jednak tworzenie budynku murowanego wydaje się najmniej korzystną opcją pod względem zarówno kosztów, jak i czasu realizacji takiego projektu. Dziś zatem przedstawimy materiały z jakich warto budować i powiemy co nieco o kosztach.

Konstrukcja hali, czyli szkielet ma znaczenie

Każda budowa hali magazynowej rozpoczyna się od prac ziemnych trzeba bowiem stworzyć fundamenty dla konstrukcji hali, na której opierać się będą słupy. Owy szkielet, czyli konstrukcja hali może być zbudowana z żelbetonu lub stali. Obydwa rozwiązania są bardzo dobre, choć wykonanie konstrukcji stalowej jest nieco szybsze. W obydwu przypadkach mamy do czynienia ze stabilną i odporną na szkodliwe czynniki, ognioodporną konstrukcją. W przypadku konstrukcji żelbetowej konieczne jest wykonanie szalunków do których wylewany jest żelbeton. Konstrukcja dodatkowa, czyli zaplanowanie otworów okiennych i drzwiowych wykonywana jest z profili kwadratowych lub prostokątnych i stanowi ona oparcie dla okien i drzwi. W przypadku budowy hali na słupach żelbetowych całość prac wstępnych może przyśpieszyć zastosowanie zamiast słupów odlewanych na budowie, gotowych, prefabrykowanych. Podobnie jak ściany konstrukcja dachu pokrywana jest najczęściej płytą warstwową. Można także użyć membrany PVC lub papy jako izolacji, a także blachy konstrukcyjnej wtedy nachylenie konstrukcji musi być mniejsze i wynosić 2-5 stopni. W przypadku płyty warstwowej wynosi 7 stopni. Rozwiązanie z użyciem płyty warstwowej jest tańsze.

Co na wypełnienie konstrukcji ścian?

Ściany pokrywane są płytami warstwowymi, które mocowane są za pomocą wkrętów bezpośrednio do słupów albo przy pomocy rygli ściennych, czyli kątowników stalowych. Dodatkowo taka ściana może mieć warstwę izolacji, jeśli do pokrycia używa się blachy lub kasetonów blaszanych. Wykończeniem w tym przypadku są blacha trapezowa lub kasetony. Przy wyborze rodzajów pokrycia trzeba wziąć pod uwagę fakt jak długo ma służyć magazyn, czy w przyszłości będzie rozbudowywany, itp.

Jaką posadzkę wybrać do hali magazynowej?

Kiedy już halę mamy postawioną przychodzi czas na zajęcie się jej wnętrzem. Istotne znaczenie ma wybór posadzki do hali magazynowej. Bardzo popularnym rozwiązaniem w halach jest zastosowanie żywicy epoksydowej, jednak tutaj najpierw należy stworzyć betonową posadzkę, na którą wylewa się mieszankę epoksydową. Płyta betonowa, jako materiał na posadzkę pozwoli znacząco obniżyć koszty. Jej parametry są pod każdym względem zadowalające. Jest odporna na ściskanie, a także doskonale sprawdza się do eksploatacji wózków widłowych i podnośników używanych w halach. Nie jest nasiąkliwa i wysoce odporna na wilgoć, a także niską temperaturę, a nawet jej wahania. Dużą zaletą jest fakt, że taka posadzka może być trwała, ale równocześnie także przeniesiona w inne miejsce, w razie budowy większej hali w innym miejscu, dzięki czemu można ograniczyć koszty. Płyta betonowa jest gwarancją eksploatacji posadzki przez wiele lat bez konieczności konserwacji.

Jak zapewnić ergonomię wewnątrz, czyli mobilne ściany działowe

W magazynie porządek ma duże znaczenie, dlatego trzeba wyróżnić poszczególne miejsca składowania i oddzielić je od siebie. Świetnie sprawdzają się do tego celu bloczki betonowe, które można kłaść bezpośrednio na posadzce. Nie wymagają bowiem zastosowania fundamentów. Takie ściany są mobilne, dlatego wraz z rozrastaniem się magazynu można zmieniać ich konfigurację i położenie, co jest niewątpliwą zaletą. Ich budowa jest banalnie prosta, dzięki wypustkom na każdym klocku. Nie trzeba również używać żadnych spoin, co jest kolejną zaletą.

Budowa hali magazynowej od A do Z wymaga zaangażowania wielu środków, a także wyboru odpowiednich materiałów. Przedstawione przez nas rozwiązania to gwarancja nie tylko ograniczenia kosztów, ale również trwałości konstrukcji i jej odporności na niekorzystne warunki atmosferyczne. Dzięki nim hala może postać w zaledwie dwa miesiące.

Kategoria:

Leave a Comment