Centrum obróbcze CNC

Posted by:HouseRing Posted on:24 września 2018 Comments:0

Współcześnie coraz częściej maszyny zastępują człowieka. I choć niektórzy widzą w tym wady, tak naprawdę są one nam niezbędne. Jeśli potrzebujemy wykonać skomplikowane elementy z aluminium czy nierdzewki przy użyciu wielu narzędzi, maszyna zrobi to z dużo większą precyzją i szybkością. Obecnie do wyboru mamy różne centra obróbcze CNC, które zastępują kilka maszyn jednocześnie – frezarki, wiertarki czy gwintownice.

Profesjonalne centra obróbcze CNC

Centra obróbcze CNC to potężne maszyny, które niejednokrotnie ważą nawet 10 ton. Umożliwiają frezowanie, wiercenie, gwintowanie czy rozwiercanie skomplikowanych elementów metalowych za pomocą wielu różnych narzędzi. Trzeba zauważyć, że są niezwykle precyzyjne i szybkie. W zależności od modelu czy użytych materiałów prędkość obrotu wrzeciona może wynieść nawet ok. 8000 obrotów na minutę.

Centra obróbcze mogą pomieścić w swoim magazynie nawet ponad 20 różnych narzędzi, dzięki czemu dają różne możliwości obróbki. Oczywiście w czasie jednego cyklu korzysta się z więcej niż jednego narzędzia, które jest podawane automatycznie do wrzeciona. To, jakie narzędzie wybierze maszyna, zależy od jej zaprogramowania. W przypadku wyboru maszyny ważna jest nie tylko pojemność magazynu, ale także czas wymiany jednego narzędzia. Dlaczego odgrywa to tak ważną rolę? Wyobraźmy sobie, że mamy 5-minutowy program, w czasie którego maszyna zmienia narzędzie 5 razy. W przypadku gdyby czas wymiany wynosił 10 sekund, tracimy prawie minutę. Dlatego też istnieją maszyny, w których czas ten skracany jest nawet do 1 sekundy, co pozwala na zrobienie większej ilości elementów w ciągu jednej godziny.

Gdzie szukać obrabiarek CNC? Istnieją różne centra maszyn do obróbki metalu. Jednym z nich jest firma CORMAK. Modele obrabiarek, które mają w swojej ofercie posiadają doskonałe parametry pracy. Najwyższej jakości prowadnice dla każdej z osi, a także hermetyczna komora robocza to gwarancja bezpieczeństwa, ale i dokładności, która wynosi niejednokrotnie nawet 0,012 mm. Przy czym dokładność powtarzalności pozycjonowania może sięgać nawet 0,005 mm. I choć wydaje się, że jest to naprawdę niewiele, w niektórych elementach nawet 1/100 mm robi różnicę. Zdarza się bowiem, że jakiś element robiony jest „na wcisk” i przy nawet drobnej pomyłce już nie będzie pasować.

Maszyna kontra człowiek

Czy więc ludzie są już całkowicie zbędni przy obróbce różnego rodzaju metalów i innych tworzyw? Oczywiście, że nie. Centrum obróbcze CNC do metalu nie wykona elementów bez odpowiedniego zaprogramowania. A do tego potrzebna jest już wiedza technologów oraz operatorów maszyn CNC, którzy korzystają z programów takich jak GibbsCAM, by napisać program do maszyny. Zwykle wystarczy później wgrać program do maszyny. Systemy sterowania CNC, dzięki którym możemy kontrolować cały proces, są niezwykle wygodne i proste w obsłudze, przez co minimalizują ryzyko popełnienia jakiegokolwiek błędu podczas wprowadzania zmian. Centra obróbcze CNC nie zastępują człowieka, a ułatwiają mu wykonywanie pracy.

Kategoria:

Leave a Comment