Cięcie wiśni i czereśni – jak to robić?

Posted by:Daria Posted on:15 września 2017 Comments:0

pexels-photo-257840Wiśnie i czereśnie to jedne z najpopularniejszych drzewek owocowych. Ich prawidłowe cięcie ma wpływ na utrzymanie zdrowego wzrostu tych gatunków oraz na to, jakie wydadzą owoce. Niecięte egzemplarze dziczeją i są bardziej podane na choroby. Podpowiadamy, czym różni się cięcie wiśni od cięcia czereśni oraz jak wykonywać cięcie drzewek dopiero posadzonych, a także tych starych, zaniedbanych.

Jedną z najważniejszych czynności pielęgnacyjnych w przypadku drzew jest cięcie ich pędów – przebiega ono inaczej w zależności od wieku egzemplarzy i pożądanych rezultatów. Przekonaj się, jak prawidłowo przeprowadzić ten zabieg.

Jak przycinać wiśnie?

Nieprzycinanie wiśni prowadzi do ich słabszego owocowania, dlatego potrzebują one mocnego cięcia. Wykonywanie tej czynności ma kilka celów.

  • Formowanie korony – wiśnie nie tworzą z natury przewodnika, czyli pędu centralnego, dlatego w pierwszym roku po posadzeniu należy przyciąć krótko wszystkie boczne pędy (pozostawić im 2 lub 3 pąki od nasady) a najgrubsza i najwyższa gałąź w koronie (która często ma ciemny pęd liściowy na końcu) zostanie przewodnikiem. Nie można dopuścić, żeby pędy wyrastały pod ostrym kątem ku górze. Jeśli nie zostaną wycięte, to co prawda zaowocują, ale zagęszczą się i w przyszłości będą bardziej narażone na złamania od ciężaru owoców. Przez kolejne 4 lata należy przycinać wiśnię umiarkowanie, żeby uniknąć jej przeciążenia i zagęszczenia. Cięciu podlegają gałęzie chore lub uszkodzone.
  • Odmładzanie i prześwietlanie drzewka – służy utrzymaniu odpowiedniego kształtu i rozmiaru korony oraz odmłodzeniu jej pędów, dzięki czemu wiśnia będzie lepiej owocować. Wykonuje się je w czwartym roku po posadzeniu drzewa. Pędy, które nie są potrzebne (zwisają, konkurują z przewodnikiem, rosną do środka korony), wytnij w odległości około 10 cm od przewodnika, zostawiając do trzech pęków u ich nasady. W kolejnym roku wyrosną z nich młode pędy. Należy powtórzyć wycinanie zbędnych pędów oraz tych konkurujących z przewodnikiem. Trzeba usunąć wszystkie pędy wyrastające na wysokości do 40 cm, ponieważ są zbyt nisko położone. Czasem potrzebne bywa przycięcie wierzchołka. U wiśni 5-letnich potrzebne jest skrócenie najstarszych gałęzi, żeby drzewo wypuściło nowe pędy.

Przycinanie wiśni – kiedy najlepiej to zrobić?

Najlepszą porą na przycinanie wiśni jest czas po zbiorze owoców do połowy września. Dla młodych, świeżo posadzonych okazów może to być wiosna, jednak cięcie wiśni latem daje lepsze rezultaty niż cięcie wiosenne. Rany mogą się wtedy szybciej zabliźnić, spada też ryzyko zainfekowania kory i drewna przez różne grzyby i bakterie. Do cięcia należy przystąpić podczas ładnej i suchej pogody, bo wilgoć sprzyja roznoszeniu się chorób grzybowych.

Przycinanie czereśni – czym różni się od przycinania wiśni?

Czereśnie są drzewami silnie rosnącymi, które wydają długie i sztywne pędy. Jednak ich korony, z natury luźne, nie potrzebują tak silnego cięcia jak wiśnie. U czereśni najlepiej owocują pędy dwuletnie i trzyletnie, dlatego podczas przycinania należy zachować jak największą liczbę takich gałęzi. Czereśnie, w przeciwieństwie do wiśni, przycina się dość rzadko, aby usunąć pędy chore albo rosnące do wewnątrz korony.

Odpowiednią porą na przycinanie czereśni jest koniec lipca albo pierwsza połowa sierpnia, czyli lato, już po zakończeniu zbiorów. Podobnie jak w przypadku wiśni – związane jest to z szybszym zabliźnianiem się gałęzi i mniejszym ryzykiem choroby. Najlepiej zająć się przycinaniem w suche i słoneczne dni, by uniknąć zainfekowania drzewa chorobami grzybowymi. Zaraz po przycięciu miejsca cięcia trzeba zabezpieczyć maścią ogrodniczą albo białą emulsją.

Cięcie czereśni po posadzeniu

Od tego, jak przytniesz gałęzie czereśni po jej posadzeniu, zależy to, jaki kształt przybierze później jej korona. Masz do wyboru dwa sposoby cięcia czereśni.

  • Formowanie korony wrzecionowej, gdzie będzie dominował przewodnik, z którego wyrastać będą na boki cienkie i wąskie gałązki. Niestety, czereśnie wykazują tendencję do tworzenia wielu pędów bocznych pnących się ku górze, i to właśnie te należy kontrolować, co bywa bardzo pracochłonne. Trzeba zwracać uwagę, aby nie tworzyły z przewodnikiem kątów ostrych, ale wyrastały poziomo w bok. Tylko w ten sposób można uzyskać smukłą koronę drzewa.
  • Cięcie czereśni po posadzeniu – słabo rozgałęzione drzewko tuż po posadzeniu powinno zostać przycięte do wysokości 80–100 cm. Jeśli jest już rozgałęzione, wycina się pędy wzrastające na wysokości niższej niż 50 cm nad ziemią. Te, które znajdują się wyżej, skraca się o jedną trzecią ich długości. Przewodnik należy obciąć o połowę. Te działania zmierzają do tego, aby roślina mogła wytworzyć kilka mocnych pędów. W kolejnych latach pędy te należy zostawić, a przycinać tylko przewodnik. Po tych zabiegach powinna wytworzyć się korona składająca się z kilku silnych konarów. Po upływie trzech, czterech lat trzeba skracać konary, by powstało wiele nowych przyrostów.

Jak ciąć stare czereśnie?

Cięcie starych czereśni różni się nieco od cięcia czereśni po posadzeniu. Polega ono na:

  • usuwaniu gałęzi umieszczonych za blisko ziemi;
  • wycinaniu gałązek, które krzyżują się ze sobą i rosną do wnętrza korony;
  • ucinaniu czubka, żeby czereśnia nie urosła zbyt wysoko i nie sprawiała trudności przy pielęgnacji i zbiorze.

Jeśli chcesz usunąć boczny konar drzewa, powinieneś pozostawić odcinek ścinanej gałęzi o długości 30–50 cm, zwany czopem. Dzięki temu zyskasz miejsce, z którego w przyszłości wyrosną nowe pędy.

Drzewka czereśni kupione z uformowaną koroną nie potrzebują cięcia.

Po więcej porad dotyczących uprawiania drzew zajrzyj na stronę www.ziemovit.pl.

Kategoria:

Leave a Comment