Dekoracja wnętrz w stylu skandynawskim

Posted by:HouseRing Posted on:5 marca 2019 Comments:0

Kochamy styl skandynawski za prostotę i funkcjonalność. Zasady aranżacji są proste i pozostawiają przestrzeń na podkreślenie indywidualizmu właściciela. Chcesz urządzić swoje mieszkanie w takim klimacie? Przeczytaj nasze wskazówki.

Co wyróżnia styl skandynawski?

Jednym z głównych założeń stylu skandynawskiego jest jasna kolorystyka – zazwyczaj biele, delikatne szarości czy pastelowe błękity. Niekiedy w jednym pomieszczeniu stawia się na nieduży, ale widoczny kontrast, np. jedną ścianę pomalowaną na czerwono lub czarno w zestawieniu z jasną barwą pozostałych przestrzeni. Kolejną cechą tego stylu jest używanie naturalnych materiałów w aranżacjach, np. wiklinowych koszy czy foteli, bawełnianych lub lnianych zasłon oraz drewnianych przedmiotów.

Istotne są tutaj również mocne, stosowane z umiarem akcenty, przykładowo poduszki lub krzesła w wyrazistych kolorach, a przy tym minimalizm w liczbie elementów umeblowania i wyposażenia. W ramach skandynawskich aranżacji praktykuje się także tzw. eklektyzm, czyli łączenie stylów, w tym przypadku rzeczy vintage z nowoczesnymi lub stworzonymi własnoręcznie.

Różne oblicza stylu skandynawskiego

O ile cechy tego trendu wnętrzarskiego są dość charakterystyczne, tak nie każdy wie, że możemy rozróżnić kilka jego odmian. Mianowicie w wersji duńskiej pomieszczenia nabierają romantycznego klimatu, natomiast fiński styl wyróżnia się kontrastami i wyrazistą geometrią. Bardziej rozpoznawalną wersją jest jednak ta szwedzka, w której króluje wybieranie designerskich mebli i dbałość o ekologię.

Styl skandynawski, dzięki swojej uniwersalności sprawdzi się niemalże dla każdego – dla par, singli czy rodzin. Postawienie na funkcjonalny minimalizm sprawia, że mieszkanie wygląda schludnie, a codzienne funkcjonowanie jest przyjemniejsze. Dodatkową zaletą jest możliwość wykazania się kreatywnością w tworzeniu własnych, tak pożądanych w tym stylu, dekoracji czy przedmiotów użytkowych.

Dodatki, dzięki którym wyczarujesz klimat skandynawski

Nie musisz dysponować dużym budżetem, żeby wyczarować w swoim mieszkaniu iście skandynawski klimat.

W sklepie Scandi Poster możesz znaleźć plakaty na ścianę o ciekawych wzorach i w stonowanej kolorystyce, które pięknie podkreślą minimalizm wnętrz. Ciekawym pomysłem może być również odświeżenie i zastosowanie drewnianych skrzynek lub palet. Wystarczy papier ścierny i biała farba, by stworzyć oryginalne stoliki lub miejsce do odpoczynku na tarasie. Kolejnym sposobem jest zadbanie o oświetlenie. We wnętrzach skandynawskich na ogół wybierane są proste lampy z metalu lub szkła. Warto przejść się po targach staroci, by znaleźć niedrogie oprawy i samemu stworzyć oryginalną dekorację świetlną.


Kategoria:

Leave a Comment