Dlaczego pięty się przesuszają?

few-feet-684685_640Najczęściej o piętach mówi się latem, kiedy rozpoczyna się sezon na noszenie sandałków, japonek lub innych odkrytych butów. Przesuszona skóra stóp stanowi problem nie tylko natury estetycznej, może być także źródłem problemów zdrowotnych.

Skąd biorą się suche pięty?

Skóra to największy ludzki organ. W różnych miejscach na ciele ma różną grubość i różne gruczoły. Na podeszwach stóp skóra jest zdecydowanie najgrubsza, w związku z czym naskórek przyrasta tam najszybciej. Skóra stóp zawiera także wiele gruczołów potowych, mało natomiast gruczołów łojowych, mogących natłuścić naskórek. To właśnie z tych względów pięty mogą szybko się przesuszyć, chociaż u jednych taki proces jest szybki, u innych trwa długo lub prawie wcale się nie pojawia.

Najważniejsza pielęgnacja

Jeśli odpowiednio dba się o stopy, problem pękających pięt powinien zostać wyeliminowany. Zwykle jednak o stopach się zapomina. Szczególnie zimą, kiedy można schować je w grube skarpetki i pełne buty. Stopy potrzebują jednak zabiegów złuszczających i nawilżania. Negatywnie na funkcjonowanie skóry wpływa także źle dobrane obuwie lub… zła dieta. Nie zawsze bierze się to pod uwagę, ale zrównoważona dieta wpływa dobrze także na wygląd podeszew stóp. Brak witaminy A sprawia, że pięty są bardziej podatne na wysuszenie i pękanie.

Wskórać coś dla skóry

Jeśli na stopach pojawiła się zrogowaciała skóra, trzeba ją nawilżyć i spróbować usunąć z pomocą pumeksu. Jeżeli taki zabieg nie pomoże, najlepiej wybrać się na pedicure do salonu kosmetycznego. Jest to najlepsze rozwiązanie szczególnie wtedy, gdy pękające pięty i zrogowaciała skóra cyklicznie pojawiają się na stopach ich właściciela. Zabiegi złuszczające w salonie, np. zabieg Callus Peel, są całkowicie bezbolesne. Na stopy nakłada się specjalny okład z kwasów naturalnych, dzięki któremu zrogowaciałą skórę wystarczy później ściągnąć plastikowym nożykiem.

Pękające pięty mogą być bardzo szkodliwe dla zdrowia. Rany powstałe na skórze ulegają zakażeniom. Dlatego tak ważna jest profilaktyka i systematyczna pielęgnacja stóp.

 

Dodaj opinię

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *