Ekologiczne pakowanie

Posted by:HouseRing Posted on:29 listopada 2021 Comments:0

Wysyłasz sporo paczek? Może pora rozejrzeć się za bardziej ekologicznym rozwiązaniem? Ekologiczne opakowania to takie, które zrobione są z materiałów biodegradowalnych, zazwyczaj pochodzących z recyklingu. Ale opakowanie to tylko początek, może warto pomyśleć także o wypełnieniu przesyłki, materiałami z odzysku. Zapraszamy do dalszej części artykułu, z którego dowiesz się jak fajnym rozwiązaniem może okazać się bycie bardziej eko.

Jak ekologicznie pakować paczki?

Ekologia w dzisiejszych czasach jest bardzo ważna, jednakże nie wszystko zapakujemy w takie samo opakowanie czy tworzywo. Pamiętajmy, że najważniejszy jest przesyłany przedmiot. W miarę możliwości starajmy się pakować przesyłki w najmniejsze rozmiary, jakie możemy wybrać. Pamiętaj, by w kartony pakować rzeczy, które muszą być dobrze zabezpieczone. Ubrania i inne tekstylia warto zapakować w torby pakowne, bio folie czy specjalne papiery  do pakowania zrobione z makulatury.

Rodzaje ekologicznych opakowań

Czy wiesz, że nie każde opakowanie będzie ekologiczne? Opakowania typowo ekologiczne to takie, które powstają w specjalnym procesie produkcji, są zarazem funkcjonalne i bezpieczne dla ludzi i zwierząt. Powstają z materiałów biodegradowalnych lub recyklingowych. Dodatkowo przy ich produkcji ilość odpadów jest znacznie mniejsza. Przykładowe opakowania eko to:

  • papier pakowy
  • bambusowe opakowania i wypełniacze
  • bio folia
  • opakowania plastikowe typu PET

Eko wypełniacze

Jeżeli jesteśmy osobami, które sporadycznie wysyłają paczki, to ekologiczne wypełnienia możemy znaleźć w naszym otoczeniu. Do wypełnienia pustych przestrzeni w przesyłce możemy wykorzystać stare gazety, czy pogniecione i potargane kartony. Do ich zaklejania staraj się wykorzystywać ekologiczne kleje a taśmy plastikowe zastępować taśmą papierową, która jest tak samo mocna. Jeżeli jednak wysyłamy przesyłki częściej, a i ich wygląd jest dla nas ważny, dobrym pomysłem może być korzystanie ze specjalnych wypełniaczy taki jak wiórki papierowe, papier 3d, papier bezglizowy czy zrzynki tarczane.

Przy prowadzeniu własnego biznesu, fajnie sprawdzi się np. papier z nadrukiem Wiele firm na rynku oferuję nie tylko spersonalizowane papiery, ale także taśmy papierowe z nadrukiem. Jeżeli jednak nie mamy ekologicznych opakowań czy wypełniaczy, ostatecznie możemy używać opakowania czy wypełnienia z otrzymanej wcześniej przesyłki. Dzięki temu po raz kolejny wykorzystamy materiały pakowne, nie jest to może rozwiązanie do końca ekologiczne, ale przynajmniej tego co już raz zostało wykorzystane użyjemy ponownie.

W Polsce i na świecie codziennie wysyła się miliony przesyłek. Jeżeli choć jeden z nas zmieni przesyłanie paczek na bardziej ekologiczne, to oszczędność w surowcach będzie znacząca, a nasze środowisko zyska wiele przy tak małej zmianie. Może więc warto zacząć od siebie?

Kategoria: