Ile wynosi podatek od zakupu nieruchomości?

Zakup mieszkania czy domu wiąże się oczywiście z opłaceniem podatku. Jest to niezbędne, ponieważ musimy uiścić opłatę z tytułu tak zwanego wzbogacenia się na skutek nabycia nieruchomości. Jednak nie każdy z nas wie, jaka kwota podatku jest do opłacenia po nabyciu domu lub mieszkania. Dowiesz się tego po przeczytaniu naszego artykułu. Sprawdzisz też, jak zaoszczędzić i legalnie nie płacić podatku oraz jak całkowicie za darmo odebrać mieszkanie otrzymane w spadku.

Jak obliczyć kwotę podatku od zakupu nieruchomości?

Jeżeli zakupimy dom lub mieszkanie z rynku wtórnego, musimy od kwoty, za jaką nabyliśmy ten lokal, odprowadzić podatek od zakupu nieruchomości, który wynosi 2%. Czyli przykładowo jeżeli kupimy lokal za 50 tysięcy złotych i odejmiemy od tego 2%, wyjdzie nam kwota, jaką musimy zapłacić. Oczywiście to nie wszystko.

Gdy z kolei będziemy chcieli kupić mieszkanie na rynku pierwotnym, czyli od dewelopera, nie będziemy musieli płacić podatku od czynności cywilnoprawnych. Oznacza to, że deweloper nakłada podatek 8- lub 23-procentowy na nieruchomości. Dzięki temu nie tylko mniej formalności mamy na głowie, ale i odchodzą nam również koszty notariusza.

Inne koszty związane z zakupem mieszkania

Sama opłata taksy notarialnej to nie wszystko, ponieważ musimy jeszcze uregulować podatek VAT, którego stawka wynosi 23%. Są również odgórnie ustalone kwoty, jakie należy uiścić z tytułu taksy notarialnej i wynoszą one od 100 zł do 10 000 złotych. Zależą one jednak od wartości nieruchomości.

Warto również wiedzieć, że w niektórych przypadkach możemy legalnie nie zapłacić podatku od zakupu mieszkania albo domu. Jak to zrobić? Wystarczy, że zakupimy nieruchomość bezpośrednio od spółdzielni mieszkaniowej lub wykupując lokal komunalny.

Co z mieszkaniem otrzymanym w spadku?

Jeśli stałeś się właścicielem lokalu, otrzymanego w spadku, kwota podatku zależy od stopnia pokrewieństwa, jaki łączy cię z osobą, od której owe mieszkanie dostałeś. Im bliższe pokrewieństwo, (rodzice, dziadkowie) tym mniejsze koszty.

Więcej informacji na temat podatku od zakupu nieruchomości możesz znaleźć na tej stronie internetowej http://urzadskarbowy24.pl.


Dodaj opinię

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *