Jak dbać o blachę trapezową?
Blacha trapezowa to bardzo popularny materiał, który chętnie wybierają nie tylko więksi przedsiębiorcy, ale również mniejsze firmy i osoby prywatne. Jednak ma też wielu przeciwników, dlaczego? Bo przecież nie raz widzimy dachy czy ogrodzenia, które szpecą rdzawe zacieki, nie raz zdarza się tak, że blacha jest powyginana. Jak temu zapobiec?
Jak dbać o blachę trapezową?
Stan blachy, nieważne czy znajduje się ona na dachu, elewacji czy ogrodzeniu, w ogromnym stopniu wpływa na estetykę domu oraz otoczenia. Dlatego też, trzeba we właściwy sposób dbać o ten materiał, aby tak jak uważa producent blachy trapezowej https://glinmet.pl , wytrzymał w dobrym stanie przez kilkanaście lat. Jak to zrobić? Trzeba zacząć już na etapie montażu, należy pamiętać, że blachy nie można ciąć szlifierką kątową. Można to robić tylko specjalnymi nożycami, bo inaczej można uszkodzić powłokę, a co za tym idzie, w przyszłości pojawią się ogniska rdzy. Jeżeli blacha trapezowa zdobi nasz dach, to przynajmniej dwa razy do roku trzeba sprawdzić całą powierzchnię, usunąć zabrudzenia, kiedy zauważymy nawet małe ogniska korozji, nie można ich ignorować. Należy oczyścić miejsce, a następnie pokryć specjalną farbą ochronną. Przestrzegając tych zaleceń, materiał wytrzyma długie lata i będzie zdobić nasz dom.
Jak czyścić blaszane pokrycie dachowe?
Dach ma nie tylko chronić przed opadami i chłodem, ale pełni też istotną funkcję, jeżeli chodzi o estetykę domu. Dlatego jeżeli chcemy, aby jak najdłużej zdobił budynek, pamiętajmy o tym, że trzeba go regularnie czyścić. Blacha trapezowa nie jest kłopotliwa w utrzymaniu w czystości, wystarczy jeśli dwa razy do roku umyjemy całą powierzchnię, pozbywając się z niej wszystkich zabrudzeń. Do spłukania tych mniejszych oraz zalegających liści, wystarczy woda pod ciśnieniem. Natomiast te większe zabrudzenia, usuniemy przy pomocy specjalistycznych preparatów, przeznaczonych do pielęgnacji blachy. Nigdy nie używamy silnych środków chemicznych, które mamy dostępne w domu, bo mogą one uszkodzić powłokę ochronną, a co za tym idzie – zamiast pomóc, to zaszkodzimy.