Jak regulować okna plastikowe?

Posted by:HouseRing Posted on:7 marca 2023 Comments:0

Nic nie jest wieczne i wszystko od czasu do czasu trzeba wymienić, naprawić i wyregulować. Nie inaczej jest w przypadku okien plastikowych. Na szczęście rozregulowanego okna nie trzeba od razu wymieniać, a wystarczy wykonać kilka prostych kroków, by znów cieszyć się jego szczelnością. Z tego tekstu dowiesz się, jak zrobić to w kilka chwil.

Okna plastikowe muszą być zadbane

Pewnie zdajesz sobie sprawę, jak w gruncie rzeczy skomplikowanym mechanizmem są plastikowe okna. Wiele współdziałających elementów, złożona konstrukcja… Jeśli będziesz się o nie troszczyć, Twoje okna plastikowe posłużą Ci naprawdę długo. Aby jednak tak było, potrzebna jest ich regulacja oraz częste czyszczenie i pielęgnacja. Na szczęście każde z tych działań można wykonać samodzielnie.

Zanim zabierzesz się za regulację okien, koniecznie przeczytaj nasz poradnik. Nie jest to trudny zabieg, ale warto wiedzieć, jakie kroki wykonać, w jaki sprzęt się wyposażyć i jak zrobić to prawidłowo. Na pewno poradzisz sobie świetnie!

A dlaczego w ogóle potrzebne jest regulowanie okien? Ma to związek z porami roku. Zimą potrzebujemy bardziej szczelnych okien, więc trzeba je „docisnąć” do ram. Latem natomiast można okna nieco poluzować. To co, przechodzimy do działania?

Regulacja okien plastikowych

Zanim zaczniemy, musisz przygotować sobie narzędzia. Okna plastikowe wyregulujesz za pomocą trzech kluczy: klucza V.SCH.ACP-S, klucza imbusowego w rozmiarze 2.5, 4 oraz Torx T10. To popularne modele, które dostaniesz w każdym sklepie budowlanym.

Regulacja lato/zima

Zacznijmy od regulacji lato/zima, czyli od przybliżania i oddalania nacisku okna na ramę. W celu jej wykonania musisz zwrócić uwagę na okucia okienne. Fabryczne ustawienie jest neutralne, co znaczy, że skrzydło jest ściśle przybliżone do razu. Takie ustawienie na zaczepie wygląda jak wskazanie godziny 6, więc by wyregulować okno, przesuń zaczep na pozycję godziny 9 w przypadku lata i godziny 3 dla zimy. Zrobisz to za pomocą klucza V.SCH.ACP-S. Dzięki takiej regulacji w zimie w Twoim domu będzie znacznie cieplej, a latem – chłodniej.

Regulacja pozycji skrzydła

Kolejny krok to regulacja pozycji skrzydła. Tym razem działamy z pomocą klucza imbusowego. Aby dokonać regulacji, musisz lekko otworzyć okno i zdjąć osłonę dolnego zawiasu. Teraz pora na narzędzie: imbus włóż w zawias i przekręć klucz w prawo. Pozwoli Ci to unieść skrzydło, natomiast ruch w lewo je opuści.

Wydaje Ci się, że ta regulacja nie pomogła w podniesieniu lub obniżeniu okna? Spróbuj z regulacją zawiasu w drugiej pozycji – wtedy skrzydło przemieści się w lewo lub w prawo. Jeszcze jedną opcją jest regulacja zawiasu górnego, który zobaczysz po otwarciu okna w jego górnej części. W tym miejscu za pomocą imbusa uniesiesz lub opuścisz skrzydło od strony klamki.

Regulacja siły docisku skrzydła

Na koniec została nam regulacja siły docisku skrzydła do ramy okiennej, czyli jego szczelności. W tym procesie będzie nam potrzebny klucz Torx T10. By go wykonać, otwórz okno i poszukaj rolek mimośrodowych. Delikatnie przekręć klucz w prawo lub w lewo, tak aby wszystkie rolki były ustawione w tej samej pozycji.  Otwórz okno na oścież i wyreguluj rolkę po przeciwnie stronie skrzydła. Gotowe!

Jak widzisz, okna plastikowe można całkiem szybko i sprawnie wyregulować na własną rękę. Polecamy każdemu wyposażyć się w niezbędne narzędzia, uzbroić się w cierpliwość i… próbować. Gwarantujemy, regularne regulacje popłacają: dzięki nim Twoje okna będą służyć Ci lepiej i dłużej. A jeśli masz wątpliwości, czekamy na Ciebie w Oknoplast, gdzie odpowiemy na wszystkie pytania. Zapraszamy do kontaktu!

Kategoria: