Jak sfinansować remont mieszkania lub domu?

Posted by:HouseRing Posted on:11 września 2019 Comments:0

Jak sfinansować remont mieszkania lub domu?

Pierwszym i najważniejszym krokiem w przypadku, gdy chcemy zaciągać kredyt na wykończenie czy remont domu lub mieszkania jest wybór sposobu finansowania. Poznaj trzy najpopularniejsze kredyty na remont.

Planując nawet drobny remont, warto poprzedzić go dokładną analizą kosztów oraz możliwych źródeł finansowania. Oferta dostępna na rynku jest naprawdę bogata, wśród nich są kredyty i pożyczki hipoteczne czy kredyty gotówkowe. Poniżej przedstawiamy ich specyfikę.

Kredyt hipoteczny

Zaletą kredytu hipotecznego jest to, że jest to jeden z najtańszych rodzajów finansowania remontu. Jego uzyskanie wiąże się jednak z dodatkowymi kosztami i trudnościami, na przykład trzeba dokonać wpisu na rzecz banku w księdze wieczystej, czy dokonać wyceny nieruchomości. Poza tym czas uzyskania takiego kredytu jest dość długi, bo od złożenia wniosku do wypłaty środków zwykle mija około miesiąc.

Kredyt na remont tego typu warto wybrać wtedy, gdy i tak już go zaciągamy na budowę czy zakup domu. Wtedy wystarczy podwyższyć kwotę kredytu hipotecznego, o który i tak już wnioskujemy. Jeśli chcemy zaciągnąć taki kredyt tylko i wyłącznie na remont lub wykończenie, to warto to zrobić, gdy potrzebujemy dużej kwoty, raczej powyżej 50 000 zł. Wtedy różnice w koszcie kredytu hipotecznego i pożyczki gotówkowej będą na tyle istotne, aby zrekompensować uciążliwość procesu przyznawania tego pierwszego.

Wadą kredytu hipotecznego jest także to, że pieniądze można wydać jedynie na materiały i prace, które zwiększą wartość nieruchomości. Można więc z nich skorzystać, na przykład żeby wykończyć łazienkę, pomalować ściany czy położyć podłogi. Nie można natomiast ich wydać, na przykład na meble, dywany i zasłony. Dodatkowo z wydatków trzeba się rozliczać przedstawiając bankowi faktury lub zdjęcia pokazujące, że pieniądze zostały wydane zgodnie z powyższą zasadą.

Pożyczka hipoteczna

W przypadku pożyczki hipotecznej mamy dowolność wydawania otrzymanych pieniędzy. W zamian za to jej koszt jest jednak nieco wyższy niż kredytu hipotecznego. Taka pożyczka wciąż jest jednak tańsza niż pożyczka gotówkowa.

Warto wiedzieć, że w niektórych bankach istnieje kredyt będący połączeniem kredytu hipotecznego i pożyczki hipotecznej. Dla przykładu pożyczamy 100 000 zł i na przykład: 80 000 zł możemy wydać tylko na rzeczy związane z nieruchomością, a pozostałe 20 000 zł w dowolny sposób.

Kredyt gotówkowy

Wykończenie czy remont można także sfinansować zwykłą pożyczką gotówkową. To rozwiązanie również ma wiele zalet. Po pierwsze pieniądze otrzymamy bardzo szybko, nierzadko jeszcze tego samego dnia, kiedy złożymy wniosek. Możemy je wydać w dowolny sposób. Wadą jest natomiast wyższy koszt w porównaniu, na przykład do kredytu hipotecznego.

Jak wybrać najlepszą ofertę kredytu na remont?

Kolejnym krokiem jest wybranie banku, w którym chcemy zaciągnąć dany kredyt na remont. W tek kwestii lepiej nie ograniczać się do banku, w którym akurat mamy konto, lecz sprawdzić oferty wielu instytucji. Porównując oferty z różnych banków, można bowiem dużo zaoszczędzić.

Kategoria:

Leave a Comment