Jak wybrać idealne okna?

Obecny wybór okien sprawia, że ciężko nam zdecydować się na konkretny typ lub choćby materiał, z którego są wykonane. Nie ułatwia tego fakt, że każdy ma inne wytyczne, co do ich jakości i wyglądu, więc na opinię innych również ciężko jest liczyć. Jednak wystarczy kilka cech wspólnych dla idealnych okien, by kupić takie, które sprawdzą się w przypadku każdego domu i mieszkania, bez względu na jego styl i umiejscowienie.

Okna energooszczędne

Wspólnym wymaganiem wszystkich wybierających okna, jest ich poziom energooszczędności. Każdy z nas chce by nie przepuszczały one chłodu i możliwie jak najlepiej izolowały pomieszczenia od czynników zewnętrznych. Dlatego zanim zdecydujemy się na okna z plastiku lub drewna, koniecznie dokładnie przeczytajmy o stopniu ich energooszczędności. Czy jest jakiś z góry ustalony wyznacznik idealnie wyizolowanych okien? Tak, to współczynnik nazywany parametrem zimności, który nie może być niższy od 1,1 W/(m2K).

Pamiętajmy również o grubości i ilości szyb. W końcu największa część okna składa się właśnie z nich. Im więcej szyb, tym mniej chłodu będzie przedostawało się z zewnątrz do środka mieszkania i tym samym, zaoszczędzimy również na ogrzewaniu w czasie chłodniejszych pór roku.

Odpowiednia akustyka

To, jaki stopień dźwiękoszczelności będą miały nasze okna, zależy od okolicy, w której mieszkamy. Jeśli nasz dom znajduje się na obrzeżach miasta w cichym i spokojnym osiedlu, wystarczą okna o współczynniku Rw = 33 dB. Taki poziom pozwala cieszyć się spokojem w pomieszczeniu, ale jednocześnie nie wygłusza wszystkiego w 100%. Kiedy natomiast budujemy się przy ruchliwej trasie lub szukamy okien do mieszkania w bloku, lepiej wybrać te, których parametr dźwiękochłonności wynosi Rw = 40 dB+.

Inne istotne cechy okien

Bardzo ważne przed ostatecznym wyborem okien, jest sprawdzenie czy są antywłamaniowe i posiadają odpowiednie zabezpieczenia. To ważne, gdy szukamy okien na parter budynku lub do piwnicy, na balkon czy taras. Na przykład okna Częstochowa z pewnością spełnią wymagania nawet najbardziej wymagających klientów, jeśli chodzi o standardy bezpieczeństwa i energooszczędność. Gdy z kolei chodzi o sam materiał, nie ważne czy wybierzemy PCV czy drewno. Obecne nowoczesne systemy produkcyjne sprawiają, że okna te różnią się między sobą jedynie wyglądem. Idealne okna zamówisz tutaj: http://dwd.pl.

Dodaj opinię

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *