Jak wybrać odpowiednie domki dla dzieci?

Domki dla dzieci są dość popularnymi konstrukcjami w ogrodach. Stanowią one centrum zabawowe dla naszych pociech, a niekiedy także element dekoracyjny ogrodu. Warto zainwestować w ich zakup, aby nie tyko dostarczyć frajdy najmłodszym, ale także wspomóc ich rozwój. W tym celu należy jednak dokonać właściwego wyboru. Na co więc zwrócić uwagę?

Domki dla dzieci najmłodszych

Jeśli posiadasz potomstwo w wieku do 5-ciu lat, możesz zdecydować się na plastikowe domki dla dzieci. Są one lekkie i łatwo je przenosić. Możesz więc ustawić je zarówno w ogrodzie, jak i w domu. Nie zajmują też dużo miejsca a do tego są łatwe w montażu. Przypadną one do gustu najmłodszym, bowiem cechują się radosnymi i bajkowymi kolorami, które przyciągają uwagę.

Plastikowe domki dla dzieci łatwo pielęgnować, wystarczy okresowo myć je wodą. Są też bezpieczne: plastik jest gładki a wykonane z niego kanty konstrukcji są fabrycznie zaokrąglone. Niestety, naprawa ich uszkodzeń jest praktycznie niemożliwa. Do tego domki te mogą przewrócić się przy bardzo silnym wietrze i łatwo nagrzewają się w czasie upałów. Staraj się więc ustawiać je w zacienieniu.

Domki dla dzieci starszych

Dla dzieci od lat 3-ech lepiej wybierać domki drewniane, które cechują się większą powierzchnią i wysokością. Są one dużo bardziej stabilne, ale też cięższe. Ich przenoszenie wymaga więc więcej pracy i wysiłku. Drewno jest natomiast przyjazne środowisku i posiada większą trwałoś

niż plastik. Konieczna jest jednak jego regularna impregnacji oraz malowanie (na dowolne kolory).

Drewniane domki dla dzieci możesz ustawić bezpośrednio na ziemi (używając specjalnych kotw) lub wybrać modele na palach. Ich konstrukcje mogą być parterowe lub piętrowe. Podobnie jak domki z plastiku, cechują się one ruchomymi oknami i drzwiami, płotkiem z furtką oraz tarasem. Wszystko to ma za zadanie zwiększyć atrakcyjność konstrukcji i zbliżyć ją wyglądem do prawdziwego domu.

Domki modułowe

Modułowe domki umożliwią Ci rozbudowanie ich konstrukcji o kolejne elementy: huśtawki, zjeżdżalnie i drabinki do wspinania się. Dość często pod domkiem na palach znajduje się piaskownica, która dodatkowo uatrakcyjnia zabawę. Dla odmiany – domki plastikowe posiadają wbudowane już w swoją konstrukcję zjeżdżalnie i huśtawki, bez możliwości wprowadzania modyfikacji.

Warunki w ogrodzie

Decydując się na domki do ogrodu, musisz dokładnie określić w którym miejscu będziesz chciał je ustawić. Pamiętaj, że konstrukcje te muszą stanąć na płaskim i równym gruncie. Tylko dzięki temu zapewnisz im stabilność. Domki drewniane powinieneś trzymać z dala od oczek wodnych lub basenów, które są potencjalnym zagrożeniem dla bawiących się dzieci.

Zwróć także uwagę na przebieg instalacji elektrycznej czy wodociągowej w Twoim ogrodzie. Obecność przyłączy czy spryskiwaczy przy domku nie jest dobrym pomysłem. Nie ustawiaj go także w pobliżu roślin trujących, z ostrymi kolcami, cierniami oraz owocami, które nie są jadalne. Dzieci w trakcie zabawy „w dom” mogłyby chcieć je zjeść!

Konstrukcje bezpieczne

Zanim zakupisz domek, oceń jaka jest jakość zawiasów w drzwiach oraz z jakiego gatunku drzewa wykonano dany model. Najlepsze są gatunki twarde i odporne na uszkodzenia mechaniczne. Sprawdź też, czy w drewnie nie ma pęknięć oraz czy cała konstrukcja nie jest chwiejna. Powierzchnie domku drewnianego powinny być też gładkie, aby dzieci nie poraniły się wystającymi drzazgami.

Zwróć także uwagę na długość gwarancji producenta – im dłuższa, tym lepiej. Obowiązkowo sprawdź również, czy produkt posiada certyfikat CE! Pamiętaj, że tylko dobrej jakości domki zapewnią komfortową zabawę dzieciom oraz Twój spokój o ich bezpieczeństwo.