Jak wynająć mieszkanie, by nie mieć problemu z najemcami?

Nigdy nie mamy do końca pewności, komu wynajmujemy mieszkanie. Miły, spokojny chłopak może okazać się imprezowiczem albo fanem głośnego rocka. Jak zabezpieczyć się przed różnymi sytuacjami, by nie mieć później problemów z najemcami?

Umowa przede wszystkim

Wynajmowanie mieszkania “na czarno” ani nam się nie opłaca, ani nie jest zbyt bezpieczne. W razie jakichkolwiek problemów z lokatorami będziemy obawiali się, czy zadzwonić na policję czy nie? Bo przecież zaczną się pytania o właściciela mieszkania, o umowę… A tuż za policją pojawi się Urząd Skarbowy, z którym będziemy musieli toczyć boje. I po co to komu? Umowa najmu to bardzo ważny dokument, w którym musi znaleźć się wszystko – dane wynajmującego i najemcy, warunki i okres wynajmu oraz inne szczegóły, o których powiemy zaraz.

Co powinno znaleźć się w umowie?

W umowie powinien znaleźć się przede wszystkim zapis o wysokości czynszu. Najemca musi wiedzieć, czy jest to kwota netto czy brutto, w jakim terminie musi dokonać płatności i czy w czynsz wliczone są opłaty za media oraz wywóz śmieci.

Jednym z popularnych sposobów na zabezpieczenie się przed ewentualnymi usterkami w mieszkaniu jest kaucja zwrotna. Najemca powinien zwrócić mieszkanie w takim stanie, w jakim je otrzymał, a kaucja może nas w tym pomóc. Jej wysokość często równa się opłacie za jeden miesiąc wynajmu.

W umowie warto również umieścić zapis o prawie do wypowiedzenia umowy, w przypadku gdy najemca nie wywiązuje się ze swoich obowiązków i nie dotrzymuje warunków zawartych w umowie.

Aby ułatwić eksmisję lokatora w razie jakichkolwiek problemów, warto podpisać umowę najmu okazjonalnego. Najemca wówczas składa oświadczenie w formie aktu notarialnego o poddaniu się egzekucji obowiązku opuszczenia lokalu. Wówczas nie będziemy musieli chodzić po sądach, by uzyskać nakaz eksmisji niechcianego lokatora. Możemy to zrobić bez procesu sądowego.

W ogólnych zasadach najmu powinniśmy uwzględnić, co może najemca. Oczywiście mowa tu o wszelkich remontach, paleniu papierosów, trzymaniu zwierząt itp.

Wynajmę mieszkanie Lubin, sprawdź: http://www.nieruchomoscilubin.com/.

Dodaj opinię

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *