Jak zabezpieczyć dach z blachy przed wilgocią?

Posted by:HouseRing Posted on:11 lipca 2019 Comments:0

Blaszane dachy zdobywają coraz większą popularność ze względu na niską cenę i trwałość wykonania. Łatwo je zamontować i dostosować do stopnia skomplikowania dachu. Ich odporność na warunki atmosferyczne sprawia, że są bardzo wytrzymałe i nie wymagają ciągłej renowacji. Blacha na pokrycie dachowe tworzy mocną, szczelną powłokę, zwłaszcza jeśli została poprawnie zamontowana. Jednak nawet najlepszy materiał na dach potrzebuje izolacji przed wilgocią, by zapobiec jego uszkodzeniu. Co najlepiej sprawdza się do zabezpieczenia blaszanego dachu przed wodą?

Pamiętaj o dobrej wentylacji

Częstym powodem skraplania się pary wodnej na pokryciu dachowym i tym samym przenikania wody do wnętrza budynku jest brak odpowiedniej wentylacji. Podczas wykańczania dachu zadbaj o to, by szczeliny wentylacyjne były drożne i zapewniały właściwą cyrkulację powietrza. Ponieważ blachodachówka czy blacha trapezowa tworzą szczelną powłokę, najlepiej zamontować taśmy wentylacyjne na okapie i kalenicach. 

Zastosuj folię

Jeśli uznasz, że najlepszym materiałem na pokrycie Twojego dachu jest np. blachodachówka, przed rozpoczęciem mocowania pojedynczych arkuszy połóż folię paroprzepuszczalną. Dzięki jej właściwościom wilgoć nie przedostanie się do wnętrza budynku, za to para będzie swobodnie wydobywała się na zewnątrz. Nie stosując folii przeciwwilgociowej możesz doprowadzić do opłakanych skutków – gdy woda trafi pod pokrycie dachowe, może to spowodować rozwijanie się niebezpiecznych dla zdrowia grzybów.

Papa jako wstępne pokrycie?

Bywa, że papa jest stosowana jako ostateczne wykończenie dachu, jednak jeśli zależy nam na bardziej estetycznym wyglądzie, lepiej wybrać chociażby blachę trapezową. Wówczas, pod spód, można właśnie użyć papy, która będzie stanowiła doskonałą warstwę izolacyjną, chroniąc zarówno przed wilgocią, jak i przed utratą ciepła.

Blachodachówka z filcem

Na rynku dostępne są także blachodachówki, do których dodaje się warstwę z filcu. Tworzy ona powłokę antykonsendancyjną, która nie pozwala na skraplanie się pary wodnej i doskonale pochłania wilgoć. Dodatkowo pełni funkcję wygłuszającą, więc hałas z zewnątrz będzie mniej dokuczliwy dla mieszkańców domu.

Kategoria:

Leave a Comment