Jak zaplanować terminarz prac budowlanych na cały rok – krótki poradnik dla przedsiębiorców, dzięki któremu unikną przestojów

Posted by:HouseRing Posted on:31 lipca 2020 Comments:0

Wiele osób sądzi, że branża budowlana pracuje tylko w sezonie wiosenno-letnim. Jednak nie jest to do końca prawda. Wystarczy tylko wprowadzić odpowiednie rozwiązania. Dzięki temu można zaplanować terminarz na cały rok. Kluczem do sukcesu jest właściwa organizacja prac. W dzisiejszym poradniku przedstawimy Wam, jak prawidłowo rozplanować prace i które najlepiej wykonywać w sezonie letnim, a które w zimowym.

Fundamenty rzecz niełatwa

Podstawą każdego domu są dobre fundamenty. Jednak wbrew pozorom ich wylewanie nie jest wcale takie łatwe. Otóż musicie wiedzieć, że bardzo często może dochodzić do pękania betonu. Aby wszystkie prace były efektywne należy pamiętać, że wylewkę najlepiej wykonywać w sezonie wiosennym bądź też jesiennym. Otóż beton źle znosi zarówno bardzo wysokie temperatury, jak i mrozy. Jeżeli jednak wykonacie wylewkę, gdy temperatura za oknem jest stosunkowo wysoka i chcecie uniknąć syzyfowej pracy, to należy bezwzględnie podlewać beton wodą. Oczywiście tutaj trzeba wiedzieć, że należy to robić codziennie, a przy temperaturach powyżej 30 stopni nawet dwa razy dziennie. Bezwzględnie jednak powinniście unikać wylewania betonu zimą, gdyż wtedy ciężko jest zabezpieczyć pracę i niestety może okazać się, że cała Wasza praca poszła na marne.

Prace na rusztowaniu tylko gdy nie ma mrozów

Wszelkiego rodzaju prace, które wykonuje się na rusztowaniach elewacyjnych należy planować, gdy nie ma mrozów. Otóż przede wszystkim trzeba pamiętać, że komfort pracowników jest niezwykle ważny i trzeba o niego zadbać. Wiele prac na rusztowaniu zimą nie sprawdza się, choćby dlatego, że aby rusztowanie spełniało swoją rolę przy ujemnych temperaturach musi być właściwie zabezpieczone. Ale to nie wszystko. Prac elewacyjnych nie należy też wykonywać przy niskich temperaturach bądź gdy występują opady, gdyż różnego rodzaju tynki stosunkowo źle znoszą wilgoć. Jeżeli prowadzicie swoją firmę i szukacie najlepszego sprzętu, to polecamy rusztowanie elewacyjne Delta Bud, które dostępne jest na wynajem.

Stawianie murów – szybka praca i widoczne efekty

Wielu laikom wydaje się, że stawianie murów jest trudne i najbardziej czasochłonne. Z tym pierwszym jak najbardziej się zgadzamy, jednak z czasochłonnością już nieszczególnie, gdyż wystarczy tylko zatrudnienie odpowiednich pracowników, by prace przebiegały sprawnie, a efekty były niemal od razu widoczne. Wykonywanie ścian z cegieł czy pustaków jest możliwe o każdej porze roku, przy czym najlepiej takie prace prowadzić od wczesnej wiosny do późnej jesieni. Jeżeli już wszystkie ściany będą gotowe, to trzeba zabezpieczyć całą konstrukcję domu przed zalaniem deszczem czy zasypaniem śniegiem. Tutaj można zastosować specjalną folię, choć wielu specjalistów uważa, że przed sezonem jesienno-zimowym powinien być już wykonany dach. O ile nie trzeba mieć już zrobionej stolarki okiennej, tak pokrycie dachowe jest niezbędne. Aby uniknąć nawiewania śniegu czy deszczu otwory okienne zasłania się deskami.

Kiedy ocieplić poddasze?

Wiele osób uważa, że gdy dom ma już ściany i pokrycie dachowe większość prac jest wykonana, jednak to nieprawda. Przede wszystkim czeka Was ocieplanie ścian i ocieplanie poddasza. I tutaj ma zastosowanie ważna zasada, a mianowicie to, że ocieplać dom należy wtedy, gdy jest ciepło i nie ma wilgoci. Pamiętajcie, że jeżeli ocieplicie poddasze, a będzie mroźna zima i Wasz dom w stanie surowym nie będzie ocieplony, to niestety zacznie się tworzyć wilgoć, która może doprowadzić do powstania pleśni czy grzyba na ścianach. Niezbędne jest utrzymywanie dodatniej temperatury w domu, a więc ocieplać należy go tylko wtedy gdy wykonane jest już ogrzewanie bądź macie możliwość dogrzania pomieszczeń.

Są także prace, które można wykonywać o każdej porze roku, ale najlepiej robić je zimą. Otóż wszystkie prace w domu mogą być wykonywane, nawet gdy za oknem temperatura jest ujemna. Zatem zimą możecie wykonywać ściany działowe, konstrukcje schodów, czy zabierać się za prace typowo remontowe, a więc kłaść panele, kafelki bądź też gładzie na ścianach. Dzięki temu przez cały rok będziecie mieć co robić, a przy tym zapewnicie pracę swoim pracownikom.

Kategoria:

Leave a Comment