Kiedy i jak przeprowadza się osuszanie ścian? 

Posted by:HouseRing Posted on:18 sierpnia 2022 Comments:0

W każdym budynku bez wyjątku może pojawić się wilgoć. Jednak zdecydowanie najczęściej dzieje się tak w budynkach starej daty. Konieczne jest wtedy wdrożenie odpowiednich działań. Dlaczego w starych budynkach pojawia się wilgoć? Jak można ją skutecznie zwalczać? Odpowiadamy!

Osuszanie ścian z powodu nieskutecznej izolacji

Każdy nowy budynek powinien posiadać izolację. Mowa o rozwiązaniach, zapobiegających przedostawaniu się do ścian wilgoci. Niestety zdarzają się błędy projektowe, w wyniku których izolacja nie jest skuteczna. Jeszcze częściej ulega ona po prostu uszkodzeniu lub zużyciu. Wykonywane dzisiaj izolacje zwykle są solidne. O ile nie zostanie popełniony poważny błąd, wytrzymują próbę czasu. Niemniej dawniej stosowano mniej skuteczne rozwiązania. Właśnie dlatego najczęściej to właśnie w starszych budynkach niezbędne jest osuszanie ścian.

Należy przy tym wszystkim zaznaczyć, że nie zawsze nieskuteczna izolacja oznacza pojawienie się wilgoci. Aby do tego doszło, potrzebne jest też źródło wilgoci. Są nim wody gruntowe lub nadmierna ilość wilgoci zalegającej w gruncie. Niewłaściwa izolacja oznacza szczeliny w ścianach, przez co woda bez trudu podchodzi w górę – najpierw przedostaje się do fundamentów, a później do ścian na kolejnych kondygnacjach.

Skuteczne osuszanie jest możliwe

Całe szczęście wilgoć w ścianach to nie koniec świata. Oczywiście nie można bagatelizować tego problemu, ponieważ wilgoć to poważne zagrożenie. Może ona poważnie zaszkodzić zarówno budynkowi, jak i przebywającym w nim ludziom. Jednak aby pozbyć się wilgoci ze ścian, nie trzeba przeprowadzać bardzo skomplikowanych i poważnych prac remontowych. Dzisiaj osuszanie ścian trwa co najwyżej kilka dni, nie sprawia wielkich problemów i nie jest też drogie.

Skuteczne osuszenie wymaga stworzenia nowej izolacji. W tym celu stosuje się zwykle metodę podcinania. W dalszej części artykułu tłumaczymy, na czym ona polega.

Osuszanie ścian przez podcinanie

Czym jest metoda podcinania? To najskuteczniejszy sposób na pozbycie się wilgoci ze ścian, i to raz na zawsze. Przedstawmy zatem kolejne etapy prac zmierzających do osuszenia murów:

  1. Sprawdzenie miejsc występowania przewodów i pozostałych elementów stanowiących przeszkody.
  2. Identyfikacja miejsca występowania spoiny roboczej.
  3. Wykonanie poziomego przecięcia za pomocą specjalistycznej piły.
  4. Umieszczenie w szczelinie trwałej płyty izolacyjnej.
  5. Wbicie klinów w celu zapobiegnięcia osiadaniu budynku.
  6. Zamknięcie szczeliny i uzupełnienie ubytków.

 Opisaną powyżej procedurę trzeba przeprowadzić umiejętnie. W przeciwnym razie może dojść do kosztownych zniszczeń. W celu zapewnienia sobie spokoju w kwestii wilgoci trzeba korzystać z usług doświadczonych specjalistów. Przed rozpoczęciem współpracy z daną firmą zalecamy sprawdzenie opinii klientów. Jeśli są one w przeważającej mierze pozytywne, można być spokojnym, że wszystko zostanie wykonane poprawnie. Przed zleceniem zadania warto również sprawdzić, z jakiego typu płyt izolacyjnych korzysta dana firma. Mianowicie, czy są to skuteczne i trwałe produkty, które polecają eksperci.

Kategoria: