Lampy solarne LED – czy warto?

Posted by:HouseRing Posted on:30 października 2015 Comments:0

W ostatnim czasie możemy zauważyć rosnące zainteresowanie lampami solarnymi LED. Pojawiają się najczęściej przy ogrodowych alejkach, altanach, na fasadach domów, a także na balkonach i tarasach. Skąd ta popularność? Jakie zalety się do niej przyczyniają?

Nie da się ukryć, że oświetlenie przy pomocy lamp LED jest bardzo efektowne. I to jest jedną z cech, która z pewnością przyciąga konsumentów do tego właśnie produktu. Ponadto, okazują się być dobrą alternatywą dla tradycyjnego oświetlenia. Są szczególnie pomocne w miejscach, gdzie nie ma odpowiedniej infrastruktury umożliwiającej skorzystanie z energii elektrycznej, jak na przykład w oddalonych od domu alejkach ogrodowych.

Jak działa oświetlenie solarne LED?
Lampy solarne LED są obecnie jedną z najlepszych propozycji oświetlenia fasadowego i ogrodowego. Dzięki specjalnym panelom absorbują one energię dziennego światła słonecznego, a następnie zamieniają ją w elektryczną i gromadzą w specjalnych akumulatorkach. Energia ta oddawana jest po zmroku, gdy lampy zaczynają się zapalać. W lampach tych zamiast tradycyjnych żarówek stosuje się diody LED, które emitują charakterystyczne chłodne, delikatne i rozproszone światło.

Czas, w jakim lampa LED będzie świecić, zależy w dużej mierze od ilości nagromadzonej w niej w ciągu dnia energii. Dlatego też ważne jest, aby lampy umiejscowione były tam, gdzie przez długi czas będą padać na nie promienie słoneczne. Co ważne, lampy LED doskonale radzą sobie również w okresie jesienno – zimowym, kiedy nasłonecznienie jest znacznie słabsze niż latem. Jednak w takim przypadku warto pomyśleć o modelach odpornych na typowo zimowe warunki atmosferyczne.

Oszczędność energii i ekologia
Niewątpliwą zaletą lamp solarnych LED (np. tych marki Greenie http://greenie-world.com/pl/produkty/11-solarne-oswietlenie-led) jest energooszczędność i praktycznie trudno jest porównywać koszt ich utrzymania z kosztami, jakie niesie ze sobą korzystanie z tradycyjnych rodzajów oświetlenia. Faktem jest, że ich zakup będzie większym wydatkiem, ale będzie to wydatek jednorazowy, gdyż później praktycznie nie będzie już trzeba nic płacić za ich utrzymanie. Rezygnacja z oświetlenia klasycznego na rzecz zasilanego energią słoneczną sprawi, że rachunki za energię elektryczną będą znacznie mniejsze i w rezultacie bardzo szybko zwrócą się koszty zakupu nowych lamp. Do tego warto zauważyć, że oświetlenie, które nie pobiera prądu, jest również ekologiczne.

Brak skomplikowanej instalacji
Podłączanie tradycyjnego oświetlenia w wielu miejscach wiąże się z doprowadzeniem tam przewodów elektrycznych, co wiąże się z dodatkowymi kosztami, formalnościami i dokumentami. Do tego dochodzi konieczność posiadania fachowej wiedzy i umiejętności, jeśli chcemy się tym zająć samodzielnie, lub wynajęcia fachowca, którego trzeba będzie odpowiednio opłacić. Ponadto, instalacja może potrwać trochę czasu.
Lampy solarne LED nie wymagają od nas skomplikowanej instalacji. Praktycznie od razu po zakupie i wyjęciu z opakowania są one gotowe do użycia. Jedyne, co tak naprawdę musimy zrobić, to ulokować je trwale w docelowych miejscach. Nawet w przypadku większych instalacji oświetlenie solarne LED czas prac jest znacznie krótszy. Nie ma więc wątpliwości, że na tym polu wygrywają z rozwiązaniami tradycyjnymi.

Uniwersalne zastosowanie lamp solarnych LED
Lampy solarne LED są bez wątpienia bardzo uniwersalne. Choć większości osób kojarzą się one głównie z ogrodami, używa się ich nie tylko tam. Dzięki swoim zaletom stosowane są także w parkach, na promenadach i deptakach, placach zabaw, skrzyżowaniach ulic i przejścia dla pieszych, na przystankach autobusowych, parkingach, a także na obiektach handlowych i przemysłowych. Ponadto, coraz częściej używa się ich w branży reklamowej, na przykład w celu podświetlania bilbordów nawet dużych rozmiarów.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze lamp solarnych LED?
Decydując się na oświetlenie solarne LED należy wybrać modele o odpowiedniej mocy w stosunku do obciążenia. Pomogą nam w tym trzy bardzo ważne informacje:

  • Czas pracy oświetlenia. Musimy odpowiedzieć sobie na pytanie, czy lampy maja świecić jedynie kilka godzin w ciągu doby, przez całą noc czy też całą dobę.
  • Zależność systemu od światła słonecznego. Musimy sprecyzować nasze oczekiwania wobec systemu: Czy ma być w pełni autonomiczny i niezależny od ilości światła słonecznego? Czy też nie przeszkadza nam szczególnie fakt, że w miesiącach zimowych dni słonecznych może być mało.
  • Moc. Musimy też sprecyzować, jaką moc powinny mieć nasze lampy.

Oświetlenie LED w miejscach wymagających
Producenci i dystrybutorzy lamp solarnych oferują także systemy autonomiczne, które są w stanie działać nawet wtedy, gdy panuje wyjątkowo niekorzystna pogoda. Można je montować zarówno w przydomowych ogrodach, jak i w miejscach takich jak skrzyżowania i przejścia dla pieszych, które wymagają ich ciągłego funkcjonowania przez cały rok i niezależnie od warunków atmosferycznych.
Wprowadzenie rozwiązania tego typu może okazać się niestety kosztowne. Trzeba mieć tutaj na uwadze fakt, że zimą zmrok utrzymuje się nierzadko przez 16 do 17 godzin. Oznacza to, że system oświetlenia solarnego, który temu zadaniu sprosta, musi być odpowiednio rozbudowany. Skrócenie jego czasu pracy o połowę pozwoli zmniejszyć koszt utrzymania o kilka do nawet kilkunastu procent. Warto przy tym wiedzieć, że optymalny czas pracy tego typu lamp wynosi około 8 godzin na dobę i właśnie do takiego działania są przystosowane.

Podsumowując – czy warto inwestować w oświetlenie solarne LED?
Właściwe oświetlenie fasadowe czy ogrodowe to kwestia niezwykle ważna, zwłaszcza, że lampy pełnią tak naprawdę wiele różnych funkcji. Oświetlenie LED zapewnia przede wszystkim wygodę, gdyż pozwala się swobodnie i bezpiecznie poruszać po terenie po zmroku. Ponadto, wpływa także na wygląd otoczenia, co też jest bardzo istotne. Jest to rozwiązanie nie tylko efektowne i praktyczne, ale także ekologiczne. Zapewnia dobre oświetlenie jednocześnie minimalizując rachunki za energię elektryczną.

Kategoria:

Leave a Comment