Malowanie sufitu – czy warto stosować kolorowe farby?

Posted by:HouseRing Posted on:25 września 2019 Comments:0

Malowanie sufitu to zwykle pierwszy etap malowania pokoju. I choć w większości domów wciąż królują śnieżnobiałe sufity, inne barwy mogą doskonale ożywić wnętrze. Kiedy kolorowy sufit sprawdzi się lepiej niż biały? Jak dobierać kolory, by malowanie sufitu i ścian dało nowoczesny i pożądany efekt? Sprawdź!

Z tekstu dowiesz się:

  • kiedy warto pomalować sufit kolorową farbą,
  • czy malowanie sufitu i ścian tym samym kolorem to dobry pomysł,
  • jak pomalować sufit na inny kolor niż biały, by wyglądał efektownie.

Klasyczny biały sufit to sprawdzony sposób na rozświetlenie i optyczne powiększenie, a nawet podwyższenie wnętrza (zwłaszcza gdy pomalujesz na biało także pas ściany przy górnej krawędzi). Nic więc dziwnego, że tak często wybieramy go w naszych domach. Czasami warto jednak pójść o krok dalej – kolorowy sufit może mieć wiele zalet, jeśli właściwie zestawisz barwy ścian. Kiedy sprawdzi się malowanie sufitu kolorową farbą oraz jak prawidłowo je przeprowadzić? Zapytaliśmy o to ekspertów marki Caparol, jednego z czołowych producentów profesjonalnych farb w Polsce.

Kiedy malowanie sufitu kolorową farbą to efektowne rozwiązanie?

To, czy malowanie sufitu kolorową farbą sprawdzi się w danym wnętrzu, w dużej mierze zależy od wybranej barwy. Wbrew pozorom nie każdy kolor ścian dobrze komponuje się z białym sufitem. Jeśli planujesz pomalowanie ścian farbą o wyraźnym, mocniejszym kolorze – połączenie z bielą może dać zbyt duży kontrast. W takiej sytuacji lepiej sprawdzi się pomalowanie sufitu na pastelowy, jasny kolor (off-white) o tej samej lub zbliżonej barwie. Na przykład do fioletowej lub wrzosowej ściany – biały z lekkim odcieniem fioletu, do ścian w kolorach kawy z mlekiem (ogólnie do beżobrązów) – sufit w kolorze écru.

Na suficie sprawdzą się także czasem ciemne, intensywne kolory, które uzyskasz dzięki zastosowaniu matowej farby do wnętrz, np. Caparol PremiumColor. Odpowiednio dobrany odcień może optycznie wyrównać proporcje wnętrza. Ciemne ściany lub sufity nie są jednak typowym czy częstym rozwiązaniem. Trzeba pamiętać, że ciemne kolory pochłaniają znaczną część światła, przez co pomieszczenie staje się ciemne i optycznie mniejsze. Jednak, gdy zależy nam na zbudowaniu nastrojowości pomieszczenia dodając  jedynie punktowe źródła światła, wówczas ciemne, głębokie kolory przyjdą nam z pomocą. W obiektach takich jak muzea, wystawy, kina czy teatry, wybiera się ciemne kolory, właśnie po to, by wydobyć przy pomocy punktowego oświetlenia tylko to, co ma przykuwać wzrok. Innym przykładem jest ciemny (czarny) sufit wysokich pomieszczeń z biegnącymi na nich instalacjami (przewodami, kanałami wentylacyjnymi). Takie rozwiązanie możemy dostrzec w niektórych marketach czy galeriach handlowych. Oświetlenie wówczas jest podwieszone i skierowane w dół. Czarny sufit i biegnące na nim instalacje, ponad źródłami światła stają się „niewidoczne”.

Malowanie ścian i sufitu na ten sam kolor w domu – czy to dobry pomysł?

Malowanie sufitu i ścian tym samym kolorem może sprawdzić się w sytuacji, gdy wybrałeś pastelowe odcienie farb lub gdy są one intensywne, ale zamierzasz pokryć w ten sposób tylko część sufitu, np. skosy na poddaszu. Jasne off-white’y to najlepsze zestawienia do większych pomieszczeń w mieszkaniach. W większym, jasnym pomieszczeniu, szczególnie przy niezastawionych wysokimi meblami ścianach, jednolity kolor ściany i sufitu bardzo silnie otwiera pomieszczenie. Staje się ono bardziej przestronne, bo granica między obserwowaną ścianą a sufitem zaciera się (jest bardziej miękka).

Podczas malowania sufitu i ścian na ten sam kolor warto sięgnąć po farbę odporną na zabrudzenia, np. Caparol PremiumClean o podwyższonej odporności na zmywanie. Dzięki temu osiągniesz długotrwały efekt. Jeżeli jednak Twój sufit ma nieoczywistą fakturę (np. drewniane wykończenie), warto pomalować go innym kolorem niż ściany – w przeciwnym wypadku nie podkreślisz jego wyjątkowości.

Kolorowy sufit – sprawdzone pomysły na malowanie sufitu i ścian

Jeśli zdecydowałeś się na kolorowy sufit w domu, sięgnij po jeden z trzech sprawdzonych sposobów doboru barw.

  • Ciemne ściany i jasny sufit – takie połączenie jest najbardziej bezpiecznie i pozwala uzyskać harmonijny efekt. Zestawienie kolorów o tej samej barwie (np. granatowych ścian i błękitnego sufitu) może sprawić, że pokój wyda się optycznie wyższy. W przypadku pomalowania sufitu na pastelowy kolor warto wzbogacić aranżację pokoju przez zaznaczenie tym samym kolorem innych elementów, np. framugi drzwi i drewnianych mebli – dzięki temu wnętrze wyda się bardziej spójne.
  • Jasne ściany i ciemny sufit – sprawdzi się szczególnie w wąskich i wysokich pomieszczeniach (takich jak korytarz) oraz wszędzie tam, gdzie zależy Ci na wyrównaniu proporcji zbyt wysokiego pokoju. To dobre rozwiązanie, jeśli chcesz, by sufit przyciągał uwagę – np. jest efektownie podświetlony, posiada niebanalną fakturę lub drewniane elementy.
  • Pokrycie kolorem podwieszanej części sufitu – w ten sposób możesz ją dodatkowo wyeksponować, dzięki czemu wnętrze zyska nowoczesny i oryginalny styl.

Więcej praktycznych porad na temat malowania wnętrz i elewacji znajdziesz na stronie www.caparol.pl w zakładce Aktualności.

Kategoria:

Leave a Comment