Na co należy zwrócić uwagę podczas doboru obuwia na rower?

Posted by:Daria Posted on:14 marca 2016 Comments:0

bicycle-riding-1082281_640

Już od dłuższego czasu mamy do czynienia z wszechobecną modą na aktywny tryb życia i zdrowe odżywianie. Żaden dyskont nie może sobie dzisiaj pozwolić na brak działu ze zdrową żywnością. Z kolei w każdym sklepie odzieżowym powinien znajdować się obszar przeznaczony dla ubrań sportowych. Duża liczba programów telewizyjnych i artykułów prasowych na temat aktywności fizycznej inspiruje coraz więcej odbiorców, a zwłaszcza młodych ludzi do poświęcenia chociażby kilku godzin w tygodniu na intensywny trening.

Wzmożona aktywność fizyczna

Początkujący sportowcy mają mnóstwo pomysłów i tyle samo możliwości na spędzanie wolnego czasu. Obecnie, aktywnością fizyczną, która cieszy się największym zainteresowaniem jest jogging. Nie sposób wybrać się na wieczorny spacer i nie napotkać choćby jednego biegacza. Miejskie baseny również nie narzekają na brak klientów. To samo tyczy się centrów sportu, gdzie największą frekwencją mogą pochwalić się trenerzy fitnessu i popularnej od kilku lat zumby. Nieco mniejsze zainteresowanie skupia się na sportach zespołowych. Aktywni, zdecydowanie lepiej czują się, ćwicząc w pojedynkę, czego dowodem jest fakt, że kolarstwo nigdy nie wychodzi z mody.

„Dobrej baletnicy przeszkadza rąbek od spódnicy”

Aby trenujący czuli się komfortowo podczas ćwiczeń i nie narażali się na kontuzję, powinni zadbać o odpowiedni strój. Przysłowie „złej baletnicy przeszkadza rąbek od spódnicy” nie należy zatem do ulubionych fraz doświadczonych sportowców, którzy wiedzą, że trenując w źle dobranym obuwiu, mogą zrobić sobie krzywdę. Przed rozpoczęciem swojej przygody z kolarstwem, należy zwrócić uwagę na to, jakie parametry powinno spełniać nasze obuwie. Jeśli wsiądziemy na rower w zwykłych trampkach, ze źle wyprofilowaną podeszwą i materiałem nieprzepuszczającym powietrza, możemy szybko się zniechęcić do treningu. Na szczęście projektanci oferują nam coraz lepsze rozwiązania i po zapoznaniu się z parametrami jakie powinny spełniać buty sportowe, będziemy mogli otrzymać je w łatwy sposób.

Profesjonalne buty rowerowe

W butach rowerowych bardzo duże znaczenie ma rodzaj podeszwy. Czasem, nawet przez wiele godzin ochrania naszą stopę. Jej kształt musi być adekwatny do rodzaju pedała w naszym rowerze, np. do pedała płaskiego lub SPD. Podeszwa musi być przede wszystkim gruba, uwzględniająca mocny nacisk stopy na pedał. Dzięki niej, będziemy w stanie pokonać znacznie dłuższy dystans, a nasza stopa nie będzie narażona na urazy. Abyśmy nie odczuwali dyskomfortu, ucisku lub zbytniego luzu podczas jazdy, powinniśmy wybierać buty wyposażone w system dopasowania, najlepiej zapinane na rzep jak obuwie rowerowe GIANT. Sznurówki mogą bowiem wkręcić się w pedał. Warto również zwrócić uwagę na obecność specjalnej wyściółki, niwelującej przykre zapachy. Kolejną istotną cecha obuwia rowerowego jest jego wysokość. But powinien być na tyle niski, aby nie osłaniał naszej kostki. W przeciwnym razie, jej ruchy nie będą swobodne, a materiał pokrywający kostkę może spowodować otarcia. Tworzywo buta powinno być natomiast elastyczne, tak aby ułatwić zakładanie i ściąganie, a górna część cholewki powinna być pokryta siateczką, która zapewni wentylację i komfort użytkowania.

Jazda na rowerze może być czymś więcej niż alternatywa na spędzenie miłego popołudnia. Praktykowana jako sport, może przynieść wiele satysfakcji i poszerzyć nasze możliwości. Osiągniemy to jednak tylko w przypadku, gdy zakupimy buty w sklepie sportowym bądź zdecydujemy na profesjonalne obuwie rowerowe SIDI.

Kategoria:

Leave a Comment