Oszczędzanie energii a wybór taryfy odpowiedniej dla Twojego domu

Posted by:HouseRing Posted on:4 kwietnia 2019 Comments:0

Zmiana dostawcy energii elektrycznej to nie jedyny sposób jej oszczędzania, to również wybór jej taryfy. Zobacz jaką taryfę wybrać do Twojego domu lub mieszkania? Poznaj rodzaje taryf oraz ich cechy.

Oszczędzanie energii jest bardzo ważne dla naszych portfeli i środowiska. Dlatego też coraz częściej wymieniamy żarówki na energooszczędne, gasimy światła wychodząc z pomieszczenia, montujemy bardziej szczelne okna, czy nie zostawiamy telewizorów i innych sprzętów w stanie czuwania. Warto wiedzieć także, że jednym ze sposobów oszczędzania jest także wybór korzystnych, najtańszych taryf. Sprzedaż energii elektrycznej do gospodarstw domowych w Polsce najczęściej opiera się o dwie taryfy: G11 i G12. Podpowiadamy więc jak wybrać ofertę adekwatną do Twoich potrzeb.

Rodzaje taryf w gospodarstwach domowych

  • G 11 – taryfa jednostrefowa, najczęściej wybierana. Jej cechą charakterystyczną jest stała stawka za prąd, niezależnie od dnia i godziny,
  • G12 – taryfa dwustrefowa, wysokość stawki za prąd zależy od godziny,
  • G12W – w przypadku tej taryfy wysokość stawki zależy nie tylko od godziny, ale i od dni,
  • taryfa przedpłatowa (często oznaczana G11P lub G11E) – prąd zakupuje się w systemie prepaid, czyli płacimy za energię elektryczną z góry. Rozwiązanie to pozwala doskonale kontrolować zużycie prądu. Część sprzedawców oferuje taryfy jednostrefowe, dwustrefowe lub weekendowe.

Jaką taryfę wybrać?

Wybór najbardziej korzystnej taryfy opłat za energię elektryczną jest nie lada wyzwaniem. Przed podjęciem decyzji warto zastanowić się kiedy i w jakich godzinach zużywasz najwięcej prądu. Sprzedaż energii elektrycznej odbywa się z reguły w oparciu o podział doby na następujące strefy:

  • 22:00 – 6:00 – tzw. dolina nocna,
  • 6:00 – 13:00 – tzw. szczyt przedpołudniowy,
  • 13:00 – 15:00 – tzw. dolina dzienna,
  • 15:00 – 22:00 – tzw. szczyt popołudniowy.

Jeśli więc zużywasz najmniej prądu w godzinach szczytu najkorzystniejsza będzie dla Ciebie taryfa G12 lub G12W. Dodatkowo oferta G12W świetnie sprawdzi się, gdy zużywasz więcej prądu w ciągu dni wolnych (w weekendy lub święta). Taryfa G11 będzie z kolei idealna, gdy w ciągu dnia zużywasz więcej prądu. W tym przypadku stawka za prąd nie zmieni się.

Jeśli już udało Ci się ustalić kiedy zużywasz najwięcej prądu, sprawdź czy obecna umowa odpowiada Twoim potrzebom. Najlepiej zobacz ile zaoszczędzisz porównując oferty kilku sprzedawców. Możesz także to zrobić za pomocą z naszego kalkulatora ofertowego.

Kategoria:

Leave a Comment