Pielęgnacja paneli podłogowych – jakich błędów unikać?

Posted by:Daria Posted on:26 września 2017 Comments:0

pielegnacja_paneliZastanawiasz się, jak czyścić panele, by jak najdłużej zachować ich elegancki wygląd? Nie wiesz, jak uchronić je przed zniszczeniem? Martwisz się, że odkurzanie nie wystarczy? Przeczytaj artykuł i dowiedz się, jak pielęgnować panele laminowane.

Panele laminowane to najczęściej wybierane pokrycie podłogi. Są relatywnie tanie, występują w wielu kolorach i wzorach oraz nie wymagają skomplikowanych zabiegów pielęgnacyjnych. Wystarczy odpowiednio je czyścić i pamiętać o kilku sprytnych trikach! Specjaliści od podłóg ze sklepu Dobre Dla Domu podpowiadają, jak dbać o panele.

Odkurzanie to podstawa

Głównym zabiegiem, który pozwoli zachować panele podłogowe w dobrym stanie, jest regularne odkurzanie. Należy jednak pamiętać, by używać ssawki ze szczotką (większość ssawek ma opcję wysunięcia lub schowania włosia), co uchroni panele przed zarysowaniem.

Regularne odkurzanie usuwa nie tylko kurz czy sierść, lecz przede wszystkim drobinki piasku i inne zanieczyszczenia o ostrej fakturze. Są one szczególnie szkodliwe dla paneli, ponieważ mogą doprowadzić do porysowania powierzchni, a nawet zdarcia zewnętrznej, lakierowanej warstwy.

Mycie paneli podłogowych

Panele należy myć przy pomocy dobrze wyżętego mopa lub wilgotnej, ale nie mokrej ściereczki. Zbyt duża ilość wody ma bowiem zły wpływ na panele – może doprowadzić nawet do ich odkształcenia. Dlatego też, jeśli cokolwiek rozleje się na podłogę (niezależnie od tego, czy jest to czysta woda, czy klejący się sok), należy jak najszybciej wytrzeć plamę do sucha, by płyn nie wniknął w głąb złączeń paneli.

Do wody można dodać także niewielką ilość detergentu – najlepiej specjalnego środka przeznaczonego do mycia paneli laminowanych. W awaryjnych sytuacjach sprawdzi się także płyn do naczyń lub odrobina octu (nieprzyjemny zapach dość szybko znika, a powierzchnia podłogi zostaje dodatkowo zdezynfekowana).

Uwaga – nie polecamy czyszczenia paneli myjkami parowymi! Może to bowiem doprowadzić do trwałych odkształceń.

Podłogowe BHP

Zachowanie czystości to jednak nie wszystko. Pamiętaj również, by:

  • po podłodze z paneli nie chodzić w butach – twarda podeszwa lub obcas mogą bowiem porysować powierzchnię paneli o niskiej klasie ścieralności. Po wejściu do domu zmień buty na miękkie kapcie;
  • podkleić nóżki mebli filcem – dotyczy to zwłaszcza krzeseł i innych często przestawianych elementów wyposażenia wnętrz.

Szeroki wybór paneli podłogowych znajdziesz w salonach DDD.

Kategoria:

Leave a Comment