Płyty regipsowe — sposób na proste ściany

Posted by:HouseRing Posted on:27 lipca 2022 Comments:0

Podczas remontu domu bardzo często pojawia się problem z krzywymi ścianami. Czy można sobie z tym poradzić bez skuwania tynków i innych skomplikowanych metod? Tak, a jednym z chętniej stosowanych rozwiązań są regipsy. Jakie są przyczyny popularności tej metody?

Czym są płyty regipsowe?

Wyjątkowo popularne i przydatne w budownictwie płyty gipsowo-kartonowe, czyli regipsy. Skład płyty regipsowej jest prosty. To warstwa gipsu oklejona kartonem. Jednak odpowiednie dodatki i proces produkcji sprawiają, że płyty są produkowane w różnych wersjach i mają wyjątkowo wszechstronne zastosowanie. Zalety płyt regipsowych są nie do przecenienia. Lekkie i wytrzymałe, są doskonałym materiałem na ściankę działową czy podwieszany sufit.

Montaż i obróbka płyt regipsowych jest wyjątkowo prosta. Wystarczą podstawowe narzędzia, czyli ostry nożyk i piłka z drobnymi ząbkami, żeby bez problemu przyciąć płytę do potrzebnych wymiarów. Mocowanie za pomocą specjalnego kleju lub na stelażach też nie wymaga specjalnych umiejętności. Po ułożeniu płyt od razu uzyskuje się gładką i równą powierzchnię, którą można pomalować lub położyć na niej tapetę czy płytki ceramiczne.

Regipsy mają jeszcze jedną ciekawą właściwość, a mianowicie polepszają w mieszkaniu klimat. Jest to związane z właściwościami gipsu. Pochłania on nadmiar wilgoci z powietrza, a gdy jest za sucho – oddaje ją z powrotem.

Gdzie można stosować płyty kartonowo-gipsowe?

Dzięki dużej różnorodności produkowanych płyt można je stosować właściwie wszędzie. Płyty są idealnym materiałem do wykończenia pomieszczeń. Dają równą i gładką powierzchnię, a ponieważ montaż jest wykonywany na sucho, można od razu wykonywać kolejne prace, podczas gdy po położeniu tynku trzeba odczekać dość długi czas, aby tynk wysechł.

Płyty można stosować w łazienkach jako wyrównanie ścian czy stelaż pod urządzenia sanitarne. Wystarczy użyć odpowiedniego rodzaju płyt, który jest odporny na działanie wody. Po ułożeniu płyt można je pomalować lub położyć kafelki.

Produkuje się także specjalne regipsy, które zastąpią tradycyjną wylewkę. Są one bardzo przydatne w sytuacji, gdy nie można znacząco zwiększyć obciążenia stropu, na którym kładziona jest nowa podłoga.

Ale z regipsów można też zrobić rozmaite półki i półeczki, wyspę w kuchni czy łukowatą wnękę. To także bardzo przydatny materiał do wykonania podwieszanych sufitów, które ukryją nierówności, docieplą pomieszczenie i dodadzą mu przytulności. Ponieważ płyty są lekkie, więc konstrukcja podwieszanego sufitu nie wymaga specjalnych technik montażowych. Wystarczą proste w montażu gotowe zawiesia i ruszty, które należy odpowiednio dobrać do potrzeb.

Prostowanie ścian przy pomocy regipsów

Płyty kartonowo-gipsowe to także znakomity sposób na wyprostowanie krzywych ścian. To wyjątkowo częsty problem przy remontach w starych budynkach. Można wprawdzie skuć tynk i położyć go na nowo, ale jest to procedura długa i uciążliwa, bo skuwanie tynku zawsze jest związane z dużym zapyleniem, a nowy tynk schnie długo, nawet ponad 2 tygodnie. Płyty pozwalają uniknąć tych niedogodności. Można je kłaść na tynk, a nawet zastosować dodatkowe ocieplenie.

W zależności od potrzeb można wykorzystać różne techniki montowania regipsów. Jeśli ściany są bardzo krzywe, to warto zastosować specjalne stelaże. Przydają się one także wtedy, gdy niezbędne jest docieplenie pomieszczenia lub ukrycie instalacji wodnych, elektrycznych czy kanalizacyjnych np. w kuchni. Przy wykonywaniu ocieplenia warto pamiętać o położeniu na stelaże i wełnę mineralną folii paroprzepuszczalnej, a dopiero na to montować płyty.

Jeśli ściana nie jest za bardzo krzywa, to płyty regipsowe można przyklejać specjalnym klejem bezpośrednio do ścian. Uzyskanie idealnego pionu płyt regulowane jest odpowiednią grubością kleju. Przy tej metodzie konieczne jest dobre oczyszczenie ściany z tapet i starej farby.

Jeszcze inną metodę warto wykorzystać, gdy różne wgłębienia i wypukłości przekraczają 2 cm, ale nie są dużo większe. Zamiast bezpośredniego przyklejania, które pochłonęłoby bardzo dużo kleju, można wyrównać powierzchnię za pomocą pasków o szerokości 6-8 cm, które wycina się z płyty. Przykleja się je do ściany i dopiero do nich montuje się płyty.

Po zamontowaniu płyt i wykonaniu niezbędnych robót wykończeniowych można od razu przystąpić do malowania, kładzenia tapet czy płytek. Uzyskana dzięki płytom regipsowym powierzchnia jest bardzo gładka, co dodatkowo ułatwia dalsze prace. Ogromną zaletą wyrównywania ścian przy pomocy płyt jest oszczędność czasu, co bezpośrednio przekłada się na oszczędności finansowe oraz możliwość szybkiego użytkowania remontowanych pomieszczeń.

Kategoria: