Pomidory – jak uprawiać?

Posted by:Daria Posted on:27 kwietnia 2017 Comments:0

tomatoes-1280859_960_720W przydomowym ogródku warzywnym nierzadko znajdują się pomidory. Te popularne warzywa są bardzo chętnie spożywane w Polsce nie tylko ze względu na swój smak, ale także zawarte w nich składniki odżywcze i mineralne. Uprawa pomidorów nie należy jednak do najłatwiejszych. Rozsady, pikowanie, wybór odpowiedniej gleby, palikowanie, ściółkowanie… Wyjaśniamy, na co zwrócić uwagę przy uprawianiu pomidorów.

Pomidory mają dość ściśle określone warunki, w których rosną najlepiej. Rośliny te dobrze czują się na stanowiskach nasłonecznionych i porządnie nawilżonych. Do uprawy pomidorów warto wybrać także miejsca ciche, osłonięte od wiatru, chociażby żywopłotem.
Jaka ziemia do sadzenia pomidorów?
Podłoże pod pomidory powinno być obojętne lub lekko kwaśne (odczyn 5,5–6,5 pH), o średniej zawartości próchnicy. Jeśli ziemia na Twojej działce jest zbyt kwaśna i ma niską zawartość próchnicy, możesz użyźnić ją za pomocą torfu odkwaszonego Ziemovit. Naturalny produkt potrafi w znacznym stopniu poprawić warunki termiczne gleby, a także zwiększyć napowietrzenie podłoża.
Przed posadzeniem należy przekopać ziemię na co najmniej 20 centymetrów w głąb oraz usunąć korzenie chwastów. Do uprawy pomidorów nie wolno wybierać miejsca, w którym w ciągu ostatnich 4 lat rosły te warzywa lub też bakłażany czy ziemniaki.
Przeczytaj także: Ziemia ogrodowa – jak wybrać?
Sadzenie pomidorów – uprawa z rozsady
W naszym klimacie pomidory trzeba sadzić z rozsady. Oznacza to konieczność przygotowania wcześniej (w lutym) siewek, które rosną w donicach. Następnie musisz je przepikować, czyli przesadzić do większych pojemników. Potem warto je zahartować, by dostosowały się do niższych temperatur, i dopiero wsadzić do gruntu. Jeśli nie zdążyłeś tego zrobić, pamiętaj, że gotowe rozsady można kupić w sklepach ogrodniczych.
Kiedy sadzić pomidory?
Należy pamiętać, że pomidory są wyjątkowo mało odporne na niskie temperatury. Z tego względu poleca się je sadzić dopiero po 15 maja, kiedy gleba będzie już mocno nagrzana. Jeśli planujesz rozpocząć hodowlę pomidorów w szklarni lub tunelu, możesz to zrobić już w kwietniu.
Jak posadzić pomidory do gruntu?
Sadzonki umieszcza się w stosunkowo dużej odległości od siebie. Ogrodnicy radzą, by nie sadzić więcej pomidorów niż 4 rozsady na 1 m2. Robi się to także o kilka centymetrów głębiej niż w doniczce po to, by łodygi w dolnej części puściły dodatkowe korzenie.
Wsadzając rozsady do gruntu, nie wolno podwijać korzeni. Następnie trzeba podsypać trochę ziemi i docisnąć tak, by utworzyć niewielki dołek. Później podlać rośliny, uważając, by nie lać wody po liściach, ale bezpośrednio na glebę.
Palikowanie i ściółkowanie pomidorów
Większość odmian pomidorów wymaga podpór. Patyki wsadzane w ziemię sprawiają, że łodygi nie łamią się, a roślina może utrzymać pion. Po posadzeniu rozsady należy więc w odległości kilku centymetrów wbić stosunkowo cienki palik i delikatnie podwiązać do niego pęd.
Wokół roślin dobrze jest wyłożyć ściółkę w postaci czarnej folii lub agrowłókniny. Zapobiegnie to rozrostowi chwastów, a także wpłynie korzystnie na pobór wody, a jednocześnie składników odżywczych, przez pomidory.
Jeszcze więcej porad dotyczących uprawy ogrodu znajdziesz na stronie Ziemovit.pl.

Kategoria:

Leave a Comment