Posadzka żywiczna. Wady i zalety

Jeszcze nie tak dawno posadzki żywiczne były montowane głównie w obiektach przemysłowych. Z czasem znalazły jednak zastosowanie również w pomieszczeniach mieszkalnych, świetnie dopasowując się do nowoczesnych wnętrz. Czy warto zainwestować w posadzkę żywiczną?

Posadzki żywiczne – zalety

Wykończenie posadzki żywicznej charakteryzuje się wysokim połyskiem, co daje estetyczny, zadbany wygląd mieszkania lub domu. Nie ma tutaj mowy o widocznych łączeniach czy fugach; posadzka tworzy jednolitą, gładką warstwę. Posadzka żywicznajest przez to idealnym rozwiązaniem dla alergików. Kurz nie osadza się na niej tak bardzo, jak w przypadku wykorzystania drewnianych paneli bądź wykładziny dywanowej. Dobrze wykonana podłoga z żywicy pozostaje przez długi czas odporna na ścieranie, a przy tym prosta w utrzymaniu czystości. 

Posadzki żywiczne – wady

Dość problematyczną cechą posadzek żywicznych może być wspomniane już wykończenie. O ile sporo klientów ceni tę podłogę za tak silny połysk, nie wszystkim może on przypaść do gustu. Trzeba też pamiętać, by dopasować fakturę do koloru ścian czy stylu zakupionych mebli. Posadzki żywiczne nie nadają się do samodzielnego montażu, konieczne jest wynajęcie fachowców. Ponadto, jeśli zdecydujemy się na skomplikowaną kompozycję lub powierzchnia będzie bardzo duża, koszt takiej posadzki może być dość wysoki (nawet 500 zł za 1 m²).

Rodzaje posadzek żywicznych

Na rynku dostępne są dwa rodzaje:

  • posadzki z żywicy epoksydowej – mniej połyskliwe i wymagające lakierowania po nałożeniu. Żywica epoksydowa może niestety źle reagować na zbyt intensywne działanie światła, bywa też podatna na zarysowania;
  • posadzki z żywicy poliuretanowej – zdecydowanie bardziej wytrzymałe i o wysokim połysku. Można je położyć nawet w pokojach o wysokim stopniu nasłonecznienia, ponieważ są odporne na blaknięcie.

Do jakich pomieszczeń nadaje się posadzka żywiczna?

Posadzki żywiczne coraz częściej można znaleźć w kuchniach, salonach czy przedpokojach. Ponieważ nie pochłaniają wilgoci, stosuje się je również w łazience bądź jako wykończenie dna basenu. 

Posadzkę żywiczną odpowiednią do twojego domu znajdziesz na http://www.centrumposadzek.com.pl/