Projekt kuchni z wyspą. Jak zaaranżować przestrzeń w tego typu kuchni?

Posted by:HouseRing Posted on:25 lipca 2019 Comments:0

Kuchnia z wyspą to ostatnio wyjątkowo modne rozwiązanie aranżacyjne. Projekty tego typu sprawdzają się zarówno w dużych, jak i mniejszych, albo otwartych na salon kuchniach. Jakie role może pełnić wyspa kuchenna i jak włączyć ją do domowej przestrzeni, by była w pełni funkcjonalna?

Zalety posiadania kuchni z wyspą

Wyspa w kuchni może pełnić wiele różnych funkcji. Przede wszystkim jednak będzie rozwiązaniem idealnym dla tych, którzy właśnie w kuchni spędzają najwięcej czasu w towarzystwie najbliższych. Otwarta przestrzeń przyciąga domowników, jest idealnym miejscem do urządzania spotkań z przyjaciółmi i raczenia ich świeżo przyrządzonymi potrawami. Odpowiednio zaaranżowana kuchnia z wyspą może więc stać się prawdziwym sercem naszego domu czy mieszkania.

Wyspa kuchenna to także rozwiązanie bardzo funkcjonalnie, dzięki któremu dużo sprawniej będziemy poruszać się pośród garnków i innych sprzętów. Zapewnia sprawniejszą komunikację, odciąża szafki z części produktów, a jej blat może pełnić funkcję stołu jadalnego lub przestrzeni roboczej.

Pomysły na aranżację kuchni z wyspą

Aranżacja kuchennej wyspy zależy w dużej mierze od dostępnej przestrzeni. Dobrym rozwiązaniem jest zainstalowanie w niej urządzeń kuchennych, jak np. płyta grzewcza czy zlew. To doskonałe rozwiązanie w kuchni, w której gotuje się wspólnie z innymi domownikami czy gośćmi. Dzięki umiejscowieniu urządzeń na wyspie nie ma konieczności odwracania się tyłem do pozostałych osób przebywających w pobliżu. A wyspa z dostępem do blatu z czterech stron umożliwia wspólną pracę kilku osób jednocześnie.

Wyspa to niezwykle uniwersalny element, który z powodzeniem może pełnić również inne funkcje użytkowe. W kuchni otwartej na salon spełni się w roli oddzielającej obie strefy. Warto wtedy zaadoptować ją na stół jadalny. Wspólny obiad lub poranna kawa z rodziną – wszystko da się przenieść na wyspę. Wystarczy tylko postawić przy niej wyższe krzesła barowe, czyli hokery, które nadadzą wnętrzu bardziej loftowego charakteru.

Wyspa może być także dodatkową strefą przechowywania. Pod blatem możemy umieścić szafki z szufladami lub oszklonymi frontami, za którymi wyeksponujemy elegancką zastawę lub książki kucharskie.

Jak duża może być wyspa kuchenna?

Wielkość wyspy zależy oczywiście od metrażu kuchni. Jeśli dysponujemy przestronnym wnętrzem, o powierzchni około 15-20 m2, możemy pozwolić sobie na większy mebel, który pomieści kuchenne AGD. Aranżując kuchnię z wyspą i zabudową w kształcie litery U lub L, warto wykorzystać meble na miarę, dzięki którym zagospodarujemy całą przestrzeń zgodnie z własnymi preferencjami i potrzebami. Aby zachować funkcjonalność pomieszczania, odległości pomiędzy blatem wyspy, a zabudową powinny wynosić minimum 90 centymetrów. Takie odstępy ułatwiają swobodne przechodzenie między wyspą, a na przykład lodówką czy szafką z zapasami żywności. Chodzi także o możliwość swobodnego otwierania szuflad i szafek w poszukiwaniu niezbędnych akcesoriów.

Z kolei kuchnie z zabudową na jednej ścianie pozwalają na wstawienie nieco większej wyspy. Duży blat i przestrzeń pod nią zrekompensują brak dodatkowych szafek, zapewniając przy tym wystarczająco dużo miejsca do gotowania.

Wyspa w małej kuchni – czy to też się sprawdzi?

Wbrew pozorom wyspa może sprawdzić się także w kuchni o mniejszym metrażu, pod warunkiem, że cała przestrzeń zostanie odpowiednio zaplanowana. Małe, nieustawne pomieszczenia w bloku rzeczywiście nie są najlepszym miejscem na wyspę, ale jeśli mamy kuchnię otwartą na salon, to wyspa będzie tam pasowała idealnie.

Usunięcie ściany dzielącej te dwa pomieszczenia pozwoli nam uzyskać dodatkową przestrzeń, optycznie powiększyć oba wnętrza i wpuścić do nich więcej światła. Wyspa oddzielająca strefy może pełnić funkcję stolika barowego lub jadalnego. Jej wielkość powinna być oczywiście dopasowana do metrażu wnętrza, tak aby nie zagracała i nie ograniczała dostępnej przestrzeni. Nad wyspą warto umieścić dość nisko wiszące lampy. Ich światło skierowane w dół oświetli sam blat, ale nie będzie raziło osób siedzących przy stole ani tych, wylegujących się na kanapie.

Kategoria:

Leave a Comment