Projekty małych domów – propozycje klasyczne i nowoczesne

Posted by:HouseRing Posted on:28 maja 2021 Comments:0

Wydawać by się mogło, że dom o małej powierzchni daje niewielkie pole do popisu w kwestii aranżacji wnętrz czy planowania przestrzeni. Nic bardziej mylnego, gdyż to właśnie ograniczony metraż często mobilizuje architektów, aby tworzyć funkcjonalne i pomysłowe projekty małych domów. Wśród dostępnych szkiców oraz gotowych modeli niewielkich budynków mieszkalnych, znaleźć można wiele ciekawych propozycji, spośród których inwestorzy o zróżnicowanych potrzebach z pewnością znajdą coś dla siebie. Pracownie projektowe za małe uznają przeważnie domy o metrażu do 150 m2, jednak popularnością cieszą się projekty do 110 m2, a nawet do 80 m2. W jaki sposób można zagospodarować taką powierzchnię i dla kogo będzie to dobre rozwiązanie?

Projekty małych domów – kameralna przestrzeń dla rodziny

Wbrew pozorom stosunkowo niewielki metraż niekoniecznie jest opcją wyłącznie dla samotnika. Projekty małych domów są doskonałym rozwiązaniem architektonicznym dla niewielkiej rodziny. W skromnym lecz przytulnym budynku mieszkalnym z powodzeniem odnajdzie się rodzina 2+2 lub mająca pod opieką seniora. Dwupiętrowy dom o dużej powierzchni niekoniecznie sprzyjałby bezpieczeństwu dzieci lub osoby starszej, mającej trudności z poruszaniem się po schodach. W małym domu dużo łatwiej jest mieć na oku wymagające nadzoru maluchy, czy schorowaną babcię. Nie jest prawdą, że taka konstrukcja architektoniczna nie będzie spełniać potrzeb domowników. Projekt sporządzony przez wykwalifikowanych specjalistów, będzie operował przestrzenią w taki sposób, aby układ pomieszczeń był funkcjonalny i zapewniał komfort lokatorom. Niektóre z takich domków wewnątrz swojej bryły mieszczą nawet garaż.

Projekty małych domów – luksusowy minimalizm

W dzisiejszych czasach nieaktualne jest stwierdzenia, że tylko majestatyczne budowle o dużym metrażu potrafią zrobić imponujące wrażenie. Teraz w modzie jest minimalizm i to bardzo często on jest obecnie wyznacznikiem luksusu. Dla tych, którym zależy na postawieniu wyjątkowej i przyciągającej wzrok budowli, przygotowywane są specjalne projekty małych domów jednorodzinnych, utrzymanych w nieco futurystycznym klimacie oraz posiadających wszelkie niezbędne udogodnienia. Takie budynki na ogół cechuje fragmentarycznie lub całkowicie płaski dach  oraz ogromne przeszklenia wykorzystujące masywne aluminiowe profile okienne. Bardzo często w luksusowych domach wykorzystuje się rozwiązania energooszczędne, takie jak pasywne drzwi i okna, które charakteryzują się doskonałymi parametrami termoizolacyjnymi. Tego typu nowoczesne niewielkie budowle całkiem dobrze wyglądają w towarzystwie basenu, schludnej sadzawki lub fontanny, co stanowi stylowy akcent dekoracyjny. Dla tych, którzy cenią innowacyjne i eleganckie domy, bez przesadnego przepychu oraz dekoracyjnych szaleństw, takie projekty będą jedną z lepszych opcji. 

Projekty małych domów – baza dla wizjonera

Projekty małych domów bardzo często wybierają osoby, które planują późniejszą rozbudowę. W końcu nie zawsze fundusze od razu pozwalają, na postawienie ogromnej posiadłości. Jednak zacząć można od niewielkiego budynku, a w przyszłości zacząć na poważnie inwestować w rozszerzenie metrażu. Przykładowe domy, które nadają się do takich działań, obejrzeć można tutaj https://pracownia-projekty.dom.pl/male_domy.html. To bardzo dobra opcja dla osób z wizją, które chcą sprawdzić, co mogą osiągnąć na przestrzeni lat, rozpoczynając od zagospodarowania niewielkiego metrażu. Warto też wspomnieć o tym, że budując mały dom, często zostaje nam spora przestrzeń działki, którą możemy dysponować według naszych upodobań. Może to być miejsce na piękny ogród, basen albo inną kreatywną dekorację.

Kategoria:

Leave a Comment