Renowacja starego budynku

Stare domy mieszkalne to budynki z duszą. Każdy z nich posiada swoją historię. Planując renowację starego domu, należy pamiętać o kilku bardzo ważnych elementach.

Okna i drzwi

Ważnym krokiem przy remoncie i renowacji starego domu jest wymiana stolarki czyli okien i drzwi. Często wiekowe domy posiadają niestandardowe wymiary okien. W tej sytuacji można zamówić okna na wymiar, lub wstawić okna o standardowych wymiarach. Wszystko zależy od wizji właściciela domu. Nowoczesne okna posiadają systemy wentylacyjne, które zapewniają odpowiednią wymianę powietrza wewnątrz domu. Jest to bardzo ważny element, zwłaszcza, że kolejnym krokiem renowacji starego domu będzie jego termoizolacja. 

Ocieplenie domu

Kolejnym krokiem powinno być ocieplenie domu. Stare budynki, które powstawały w czasach, gdy metody budowlane nie były jeszcze zbyt dobrze rozwinięte, są często bardzo drogie w utrzymaniu. Duże klatki schodowe i zimne mury prowadzą do bardzo dużych strat ciepła. Dlatego, między innymi, coraz popularniejsze staje się docieplenie budynków. Ocieplać można budynki stare i te nowo powstałe. 

Jak docieplić budynek?

Do docieplania budynków używa się styropianu lub wełny mineralnej. Oba materiały mają porównywalne parametry energooszczędności. Styropian jest jednak tańszy i dzięki temu jest częściej stosowanym materiałem. Oprócz styropianu do docieplenia potrzebne będą jeszcze  kleje, tynki, zaprawy, siatki, grunty i farby. Dobrze, aby zamawiać wszystkie te materiały w jednej firmie, dzięki temu zyskamy pewność, że wszystkie elementy będą odpowiadały sobie nawzajem. 

Dobrze wykonana termoizolacja będzie chroniła wnętrze domu przed nadmiernym nagrzaniem w upalne lato i przed niskimi temperaturami zimą. Przy doborze materiału izolującego należy zwrócić uwagę na jego grubość i współczynnik przenikania ciepła ( lambda ). Im niższa jest wartość lambda, tym lepsza ochrona przed utratą ciepła. 

Prace przy dociepleniu budynku warto zlecić fachowcom. Szczegóły można znaleźć tutaj: https://termobud.com.pl.

Dodaj opinię

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *