Schody zewnętrzne do ogrodu – jaki rodzaj wybrać?

Posted by:Daria Posted on:30 maja 2017 Comments:0

Schody do ogrodu są narażone na różnego rodzaju czynniki zewnętrzne. Chcąc uzyskać balans między dobrym wyglądem a trwałością, powinno się bliżej przyjrzeć projektom przed ich budową. Dwoma najważniejszymi czynnikami są konstrukcja i materiał. Przyjrzyjmy się jakie są możliwości!

Schody w ogrodzie powinny być dobrze przemyślane. Nadają one charakteru otoczeniu i mają z nim współgrać, dlatego trzeba zastosować odpowiednie materiały, kształty i sposób wykonania. Należy je również wykonać z myślą o tym, aby służyły przez lata i były wygodne w użytkowaniu. Jakie schody mogą dobrze odnaleźć się w otoczeniu natury?

Trwałe i wytrzymałe jak beton

Pomimo tego, że beton nie jest najprzyjemniejszy dla oka, to właśnie ten rodzaj materiału jest najczęściej wykorzystywany w konstrukcjach schodów. Swą popularność czerpie głównie z tego powodu, że można dowolnie go przykryć wybranymi materiałami. To ogromna zaleta, zwłaszcza jeśli zależy domownikom na spójnym projekcie bryły domu ze schodami zewnętrznymi.

Budowa schodów jest czasochłonna i należy wykonać je z pomocą fachowców dla zachowania bezpieczeństwa, trwałości i wygody konstrukcji. Schody są też często osobną konstrukcją i wymagają zbrojenia czy projektu osobnego fundamentu.

Tradycyjnie, lecz wymagająco

Schody drewniane są jednym z popularniejszych modeli schodów, jednakże znacznie częściej wykorzystuje się je w zamkniętych pomieszczeniach. Przy wyborze tego rodzaju należy zainwestować w pełną konstrukcję lub po prostu okładzinę drewnianą. Ten drugi przypadek jest znaczenie częstszym, tańszym i prostszym wyborem.

Największą wadą tego typu schodów jest ich trwałość. Są trudne w utrzymaniu w porównaniu do innych rodzajów materiałów. Należy poświęcić czas na konserwację oraz zabezpieczanie drewna przed czynnikami pogodowymi. Najtrwalsze rodzaje drewna to dąb, świerk lub egzotyczne drzewa.

stairway-269321_960_720

W stylu industrialnym

Stal jest materiałem trwałym, który będzie służyć przez lata. Częściej są one jednak kojarzone z budynkami pracowniczymi, szpitalami czy fabrykami. Każdy myśląc o schodach stalowych potrafi przywołać obraz stopni w kratkę, które niekoniecznie wyglądają estetycznie. Pozory jednak mylą, a włoski producent schodów Fontanot udowadnia, że stal pięknie komponuje się w otoczeniem ogrodu.

Ogromną zaletą stali jest odporność na wszelkie warunki pogodowe. Ponadto można dowolnie ją formować, co w przypadku schodów betonowych czy drewnianych jest kłopotliwe. W ogrodzie dobrze będą się prezentować schody spiralne. Warto skorzystać z możliwości dopasowania ich do swoich potrzeb lub skusić się na gotowy zestaw schodów, który można złożyć samodzielnie.

spiral-staircase-fontanot-enduro-3

Wybór schodów jest naprawdę różnorodny, dlatego dobrze jest poświęcić chwilę na zastanowienie nad efektem końcowym. Schody betonowe są najpopularniejsze, drewniane posiadają ponadczasowy urok, a stal wyraża nowoczesność i minimalizm. Całość projektu powinna być spójna z bryłą domu i otaczającym ogrodem.

Kategoria:

Leave a Comment