Stoliczku nakryj się

Posted by:Daria Posted on:31 stycznia 2018 Comments:0

photo-1515201893414-d8715d10fb49Nic tak nie odmieni – niewielkim nakładem sił i kosztów – wnętrza naszego mieszkania, jak nowe dodatki i elementy dekoracyjne. Zdecydowaną większość z nich możemy wykonać samodzielnie. Wystarczy tylko odrobina chęci, podstawowe umiejętności krawieckie i… odpowiednia tkanina.

Jeden element, znacząca zmiana

Jednym z najbardziej rzucających się w oczy elementów wyposażenia mieszkania jest oczywiście stół. Wystarczy postawić na inne dodatki, zmienić obrus i od razu całe pomieszczenie nabierze nowego wyglądu. Niektórzy używają go na co dzień, inni tylko od święta. Musimy jednak pamiętać, aby – bez względu na okoliczności, w których sięgamy po obrus – pasował do stylu danego wnętrza. Nie wskazane jest na przykład łączenie elementów klasycznych z nowoczesnymi – tradycyjny obrus, o bardzo zdobnym wzorze, ciężko zniesie towarzystwo awangardowych, designerskich mebli. Jego kolory, wzór i printy też powinny współgrać z otoczeniem. I najważniejsza kwestia – obrus powinien być jednocześnie elegancki, trwały i łatwy do utrzymania w czystości. Wpływ na wymienione wskaźniki ma przede wszystkim tkanina, z której został on uszyty.

Odpowiednia tkanina to podstawa

Tkaniny na obrusy możemy podzielić na te naturalne (len, bawełna, jedwab, sizal), sztuczne (wśród których króluje wiskoza z wyglądu i w dotyku przypominająca jedwab), syntetyczne (to przede wszystkim poliester i poliamid) oraz mieszane (tkaniny naturalne z domieszką włókien syntetycznych, np. lniano-poliestrowe, bawełniano-poliestrowe). Nieważne, na który rodzaj materiału się zdecydujemy – w każdej z kategorii znajdziemy tak zwane wypalanki. Tworzone na nich wzory powstają za pomocą światła lasera kierowanego bezpośrednio na dowolny materiał – dzięki wysokiej temperaturze otrzymamy trwały, precyzyjny i perfekcyjny wzór. Niektóre można dodatkowo ozdobić złotym czy błyszczącym lureksem. Wśród tkanin na obrusy szczególną popularnością cieszą się te mające wzory kwiatowe, geometryczne, ornamentalne i abstrakcyjne. Do dyspozycji jest właściwie cała gama kolorystyczna. Więcej o doborze tkanin przeczytasz na http://zubibo.pl/blog-pol.phtml.

Kategoria:

Leave a Comment