Sufitowe lampy retro w salonie – jak wybrać odpowiednią?

Posted by:HouseRing Posted on:31 stycznia 2023 Comments:0

Wielu miłośników przeszłości i dawnych stylów aranżacyjnych powraca do designu nawiązującego do retro, który to z kolei emanuje wzornictwem i wystrojem popularnym w drugiej połowie ubiegłego stulecia. Dominują w nim intensywne barwy, drewno, ale także wyposażenie z tworzyw sztucznych, które w tamtych czasach robiło ogromną furorę. Osoby, które z sentymentem wracają myślami do wspomnianego stylu aranżacyjnego, mogą również we współczesnych wnętrzach zadbać o interesujący akcent retro w postaci lampy sufitowej. Czym kierować się przy jej wyborze?

Wybór lampy w stylu retro do salonu

Pierwszym aspektem jest wybór lampy z odpowiednią mocą oświetlenia. Oczywiście wartości poszczególnych żarówek dobranych do lamp będą różnić się, w zależności czy są to żarówki tradycyjne, czy ledowe. W przypadku tych pierwszych zaleca się, aby na jeden metr kwadratowy przypadało oświetlenie o mocy około 20 W. Dobierając lampę, należy zatem mieć na uwadze nie tylko moc montowanej żarówki, ale także liczbę punktów oświetleniowych konkretnego modelu.

Salon przestronny warto udekorować centralnie zainstalowanym żyrandolem z kryształów, który wprowadza bajkowy klimat, a po włączeniu emanuje pięknym, rozproszonym światłem odbijającym się od transparentnej konstrukcji.

Lampy sufitowe retro do salonu uwielbiają ekspozycję, często w ich produkcji stosowane są metalowe elementy w kolorystyce miedzi lub mosiądzu, a w połączeniu z mlecznym lub barwionym szkłem rewelacyjnie oddają klimat aranżacyjny minionej epoki. Takie modele pasują do wnętrz, w których wciąż znajdują się meble wyposażone we fronty wykończone na wysoki połysk, krzesła z charakterystycznie rozchodzącymi się na boki nogami, czy komody i gabloty z przeszkleniami. Liczne propozycje lamp retro znajdują się na stronie: https://abanet.pl/174-lampy-retro-oswietlenie.

Jednolitość w wystroju salonu retro

Aranżacyjna spójność każdego salonu urządzonego w stylu retro to efekt, jaki należy osiągnąć, by nie doprowadzić do tego, iż rezultat wygląda na sztampowy, nieco kiczowaty, nieprzemyślany. W związku z tym przy doborze lamp sufitowych warto zwrócić uwagę na kolorystykę i materiały zastosowane w produkcji pozostałego wyposażenia wnętrza. Kluczem do harmonii w takiej stylizacji jest również uwzględnienie przy wyborze innego oświetlenia (stołowego, ściennego, podłogowego), aby pochodziło od jednego producenta, z jednej serii lub przynajmniej wizualnie nie odbiegało od stylu przemyconego w wieńczącym sufit żyrandolu.

Kategoria: