Szybki zakup nieruchomości

Posted by:HouseRing Posted on:29 sierpnia 2022 Comments:0

Zakup własnego mieszkania wiąże się z dużymi kosztami finansowymi. Poza ceną nieruchomości należy liczyć się również z opłatami, podatkami, opłatami sądowymi. Do tego dochodzą również wydatki z gatunku formalnych i operacyjnych, czyli między innymi koszty notariusza, a także podatek od czynności cywilnoprawnych.

Koszty zakupu mieszkania od dewelopera

Akt notarialny to umowa przeniesienia własności, czyli inaczej umowa kupna-sprzedaży mieszkania lub innej nieruchomości. W związku ze stworzeniem aktu notarialnego konieczne jest poniesienie opłaty za tenże dokument na rzecz notariusza. Zgodnie z regulacją prawną istnieje maksymalna granica kosztów notarialnych, czyli tak zwana taksa notarialna. Koszty tworzenia aktu notarialnego uzależnione są również od wartości mieszkania. Kolejnym kosztem podczas zakupu mieszkania od dewelopera jest koszt założenia księgi wieczystej, a także wpis z prawa do księgi wieczystej. Należy także pamiętać, że podczas zawierania umowy przedwstępnej, czyli deweloperskiej nie ma obowiązku korzystania z usług notariusza. Jest to jednak dobra praktyka, gdyż wsparcie notarialne zapewnia lepszą ochronę prawną transakcji. Agencja nieruchomości w Niepołomicach mająca siedzibę przy ulicy Rynek 12/3 (poniżej wskazówki dojazdu) daje szerokie możliwości dla każdego klienta w zakresie znalezienia idealnego mieszkania. Tym samym osoby, które mają mało czasu na poszukiwanie nieruchomości najczęściej wybierają pośrednika. Jest to zatem duża korzyść. Poniżej przed

Koszty transakcji – mieszkanie z rynku wtórnego

W przypadku zakupu mieszkania z rynku wtórnego koszty notarialne są takie same jak podczas zakupu mieszkania od dewelopera. Jednak należy doliczyć jeszcze opłatę dotyczącą wpisu prawa własności w księgę wieczystą. Konieczne jest także opłacenie podatku od czynności cywilnoprawnych, którego wysokość osiąga 2% wartości mieszkania. Podatek ten pobierany jest przez notariusza oraz odprowadzany do Urzędu Skarbowego. Natomiast kupując mieszkanie z rynku wtórnego przez agencję nieruchomości należy również zapłacić jej stosowną prowizję. Nierzadko jest ona wyższa niż podatek od czynności cywilnoprawnych. Jednak zawsze zależy to od zasad współpracy, a także przyjętej stawki procentowej. W związku z tym, że zakup mieszkania wiąże się z licznymi wysokimi opłatami przed dokonaniem transakcji warto zdecydować się na pomoc rzeczoznawcy majątkowego. Wyceni one nieruchomość, a tym samym pomoże określić jej faktyczną wartość. Nierzadko okazuje się, że szacunki cen w ofercie mieszkania są zawyżone aniżeli faktyczna wartość tejże nieruchomości.

Więcej dowiesz się z https://debosz.com.pl/kontakt/niepolomice/

Kategoria: