Top 5 zawodów, gdzie ocieplane buty robocze są niezbędne
Odpowiedni strój roboczy jest niekompletny bez solidnego obuwia. Oczywiście jego dobór zależny jest od specyfiki wykonywanej pracy, miejsca jej wykonywania, konieczności częstego przemieszczania się, a także zapewnienia komfortu termicznego. W związku z tym postanowiliśmy przyjrzeć się bliżej modelom roboczych butów ocieplanych i temu, w jakich zawodach ich użytkowanie jest absolutnie niezbędne.
Pracownik chłodni – specyficzne warunki pracy determinują dobór obuwia
Praca w chłodni jest niezwykle wymagająca. Pracownik składujący w nim kolejne towary lub sprawdzający stan magazynowy, bądź też przygotowujący towary do załadunku musi być wyposażony w ciepłą odzież. Jednak jak wiadomo temperaturę odczuwamy od stóp do głów, zatem poza ciepłą kurtką i spodniami, czy też czapką i rękawicami roboczymi niezbędne będą robocze buty ocieplane. Najlepiej sprawdzają się tu gumowce. Gumowa podeszwa jest antypoślizgowa, a cholewka wykonana z tworzywa sztucznego zatrzymuje ciepło, które zapewnia specjalny wkład wykonany z bawełny bądź tkanin poliestrowych. Pewnym problemem jest tutaj perforacja, jednak są modele tego obuwia ocieplanego roboczego, w których noga mniej się poci. Dotyczy to lekkiego i elastycznego tworzywa EVA, które dopuszczone jest również do kontaktu z żywnością. Komfort cieplny pozwala odpowiednio wypełniać obowiązki w tej wymagającej pracy.
Pracownik budowlany – ocieplane trzewiki lub gumowce z podnoskiem i wkładką są niezbędne zimą
Kiedy temperatura gwałtownie spada nie oznacza to przerwy dla branży budowlanej, gdyż wiele prac można wykonywać nawet przy ujemnej temperaturze, a nowoczesne technologie umożliwiają nawet murowanie przy ujemnych temperaturach. W związku z tym potrzebne jest zapewnienie pracownikom odpowiedniej ochrony przed zimnem, a także wypadkami, np. upadnięciem materiałów budowlanych z wysokości na nogi pracownika. Dlatego konieczne są ocieplane trzewiki lub gumowce z podnoskiem. W przypadku prowadzenia prac ziemnych, np. budowie parkingów, przy niewielkich przymrozkach, lepszym wyborem będą gumowce z podnoskiem. Z kolei w przypadku prac typowo budowlanych na wysokościach lepiej sprawdzą się ocieplane trzewiki. Wyposażenie w podnosek i wkładkę antyprzebiciową jest tu absolutnie niezbędne. Wykonywanie prac tynkarskich przy działającym w budynku ogrzewaniu jest możliwe, jednak to nie zwalnia przed zabezpieczeniem pracownika roboczym ocieplanym obuwiem na czas ich wykonywania.
Leśnik – praca w warunkach jesiennych i zimowych wymaga ciepłego obuwia
W naszej szerokości geograficznej zimowe dni mogą pojawić się także wiosną i wczesną jesienią, dlatego zawody, gdzie konieczne jest patrolowanie sporego terenu i to często na piechotę predestynowane są do stosowania porządnego obuwia ocieplanego. Jednym z takich zawodów jest leśnik. Doglądanie podległych terenów leśnych i ich patrolowanie, w tym kontrola nielegalnej wycinki drzew wymaga stosowania odpowiedniego obuwia. W lasach panuje dużo większa wilgotność niż na terenach miejskich, dlatego stosowanie przez leśników gumowców ocieplanych jest absolutnie niezbędne. Gdy temperatura nie jest bardzo niska zawsze można wyciągnąć wkład i użytkować buty ocieplane robocze bez niego. Zatem jest to doskonałe rozwiązanie. Leśnicy mogą postawić również na trzewiki robocze z wysoką cholewką. Istotna jest tu oczywiście poza komfortem cieplnym stabilizacja stopy w pięcie.
Pracownik TOPR i GOPR – robocze buty ocieplane niezbędne niemal przez cały rok
Jak każdy wie z lekcji geografii temperatura spada o pół stopnia na każde 100 metrów. To dlatego właśnie kiedy jest lato, na szczytach górskich temperatura jest niska lub bardzo niska, a w przypadku wysokich partii nawet ujemna, do tego dochodzi jeszcze wilgoć i śliskie ścieżki. Niestety ciągle słyszy się o turystach wybierających się w góry w japonkach. Można powiedzieć, że nie ujmują oni pracy służbom ratowniczym. Pracownicy TOPR i GOPR wyjeżdżający na akcję są nie tylko wyposażeni w środki pierwszej pomocy takie jak koce termiczne, ale również środki ochrony własnej takie jak ciepłe ubrania robocze oraz profesjonalne buty ocieplane robocze, które w razie potrzeby można zaopatrzyć w raki. Buty robocze dla pracowników TOPR i GOPR muszą być wykonane nie tylko z wodoodpornych materiałów, ale również posiadać antypoślizgowe podeszwy oraz wzmocnienia w części palców. Bardzo ważne jest również wzmocnienie w części piętowej, które niweluje możliwość skręcenia stawu skokowego.
Pracownik porządkowy
Wśród zawodów, gdzie konieczne jest stosowanie ocieplanego obuwia roboczego nie mogło zabraknąć również pracowników porządkowych. Osoby zajmujące się sprzątaniem w przestrzeni miejskiej narażone są na zmienne warunki atmosferyczne, a zimą pracę muszą wykonywać nawet przy skrajnie niskich temperaturach, np. kiedy konieczne jest odśnieżanie przy budynkach po gwałtownych opadach śniegu, tam, gdzie nie może wjechać ciężki sprzęt. Robocze buty ocieplane takie jak trzewiki są wtedy absolutnie niezbędne. Skórzane muszą być odpowiednio zaimpregnowane, aby zapewniały pełną ochronę, również przed przedostaniem się wilgoci.
Robocze buty ocieplane chronią pracowników, którzy swoje obowiązki muszą wykonywać na zewnątrz, czy w chłodniach przed odmrożeniami. Dzięki zapewnieniu większego komfortu praca może być wykonywana sprawniej i dokładniej.