Top 5 zawodów tylko dla prawdziwych mężczyzn. Krótki poradnik o pracy, wiedzy i umiejętnościach

Trudno jest obecnie przyporządkować jakikolwiek zawód wyłącznie do mężczyzn, gdyż kobiety obecnie żadnej pracy się nie boją i przestał być to już tylko slogan znany z serialu „Czterdziestolatek”. Mimo wszystko pracę budowlańca, górnika, rolnika czy chirurga kobiety podejmują stosunkowo rzadko i w tych profesjach dominują mężczyźni, a kobiety stanowią niewielki procent wszystkich zatrudnionych. Oczywiście pamiętamy hasła PRL-u typu „kobiety na traktory”, ale dziś różnica jest taka, że jest to kwestia wyboru, a nie ideologii socjalistycznej. Dlatego dziś nie biorąc pod uwagę jedynie stereotypów wymienimy naszym zdaniem top 5 zawodów dla prawdziwych mężczyzn.

Budowlaniec

Choć i na budowie pojawiają się kobiety, to jednak ponad 90% wszystkich zatrudnionych w tej branży to mężczyźni. Wynika to przede wszystkim z siły fizycznej i wytrzymałości, a także znajomości wszystkich technicznych niuansów, w tym umiejętności sporządzania projektów technicznych, z którymi wiele kobiet ma problem. Oczywiście może są panie, które tu się obrażą, jednak pamiętamy nasze nieudolne prace na już nieobecnym w programie nauczania przedmiocie, jakim była technika. Do dziś nie rozumiemy rzutów i ich prawidłowego wykonania, a to przecież podstawa podstaw. Obliczenia także muszą być precyzyjne, wszak budynku nie można zbudować „na oko”. Techniczne wykształcenie i umiejętności są tu niezbędne, a takie kierunki kończy niewiele kobiet, w związku z czym już na starcie mężczyźni mają tu przewagę, nie tylko fizyczną. Praca na wysokości jest niebezpieczna, zatem nie można mieć żadnych oporów i uprzedzeń, a do tego trzeba jeszcze dobrze wykonywać swoją pracę. Nawet jeśli kobieta jest odpowiednio wykształcona, to jako inżynier budowlany czy kierownik budowy ma zawsze mniejsze poważanie niż mężczyzna i swoją wiedzą i umiejętnościami, a także ciętą ripostą musi udowodnić, że do tej pracy się nadaje.

Mechanik samochodowy

Kolejną profesją zmaskulinizowaną jest mechanik samochodowy. Tu również znajdziemy panie zajmujące się wymianą kół, lakierowaniem czy wyciąganiem wgniecionej po wypadku blachy czy naprawą silnika, jednak większość w tej branży stanowią mężczyźni. W końcu to dla mężczyzn motoryzacja jest zwykle bardziej ekscytująca, a kobiety traktują ją bardziej praktycznie. Owszem większość z nas ma prawo jazdy, jednak jeśli chodzi o naprawy samochodowe, czy nawet zasady działania poszczególnych podzespołów, to już większość z nas nie ma o tym zielonego pojęcia. Poza tym jest to praca brudna, ciężka, nie raz wymagająca przebywania w chemicznych oparach. Oczywiście są środki ochrony i odzież robocza, jednak która kobieta chciałaby szorować codziennie skórę ubrudzoną smarem specjalnymi rozpuszczalnikami? My nie wyglądamy dobrze ubrudzone i sponiewierane, a panom jakby to nie przeszkadza. W końcu prawdziwy mężczyzna nie dba przesadnie o swój wygląd i już od dzieciństwa lubi zabawy, gdzie może się solidnie ubrudzić. Jeśli dodatkowo elektronika jest jego „konikiem”, to zawód mechanika samochodowego wydaje się wprost idealny. W końcu panowie możecie też pomóc tym biednym kobietom, które jeśli chodzi o swoje samochody to nie wiedzą nic lub prawie nic i poczuć się swoistymi mentorami.

Operator maszyn wydobywczych i przemysłowych

Choć kobiety zawodu operatora maszyn również się już nie boją i chętnie uczęszczają na kursy operatora wózka widłowego czy nawet walca drogowego, to jednak ciągle obsługa maszyn jest domeną mężczyzn. Być może wynika to z tego, że my jesteśmy wielozadaniowe, a panowie doskonale potrafią skupić się na jednym, określonym zadaniu. Zwykle znają się również lepiej na mechanice i elektronice, a znajomość tych dwóch kwestii jest także ważna, gdyż operator musi umieć wykonać drobne naprawy. Wielu rzeczy można nauczyć się na kursie, ale nie wszystkich i głównie w teorii. Podnośnik teleskopowy to jeden z tych maszyn, które można obsługiwać po kursie obsługi podestów ruchomych. Teleskopowy podnośnik wyposażony jest w ramię, którym trzeba poruszać niezwykle precyzyjnie, zwłaszcza wtedy, gdy na jego końcu znajduje się platforma robocza. Odpowiedzialność za sprzęt i jego sprawność jest tutaj bardzo ważna, zarówno w magazynach, halach produkcyjnych, jak i na budowach. W przypadku maszyn wydobywczych, np. kombajnów również to panowie są ich operatorami. Trudne warunki pracy i niebezpieczeństwo pracy w kopalni są dla kobiet wystarczającą przeszkodą do podjęcia takiej pracy. Nie wspominając o tym, że w tym przypadku trzeba skończyć również odpowiednią szkołę lub kursy.

Makler giełdowy

Według nas profesją dla prawdziwych mężczyzn jest również makler giełdowy, bo kto by się ekscytował jakimiś słupkami, które w jednej chwili rosną, a w drugiej szybko maleją. Zrozumienie prostych kwestii typu hossa i bessa to jedno, a zarządzanie znacznym kapitałem w postaci pakietu akcji to coś zupełnie innego. Trzeba sprostać oczekiwaniom klientów biznesowych i inwestorów giełdowych i mimo że rynek jest nieprzewidywalny wykazywać się dobrymi wynikami, popartymi wiedzą i intuicją. To przede wszystkim niekończąca się praca, która ze względu na wielozadaniowość w życiu i konieczność pełnienia wielu ról jednocześnie jest dla wielu kobiet niedostępna. Nie bez znaczenia jest fakt, że wśród analityków finansowych i doradców również jest więcej mężczyzn niż kobiet.

Chirurg

Jeśli szukasz pracy dla prawdziwego mężczyzny, to być może medycyna jest dla Ciebie? Nie mamy tu na myśli pracy w pogotowiu czy na Izbie Przyjęć w Szpitalu, choć ostatnio pracujące tam osoby muszą wykazywać się żelaznymi nerwami w związku z epidemią, a specjalizację jeszcze bardziej wymagającą, a mianowicie chirurgię. Nie ma większej odpowiedzialności niż ta za ludzkie życie i tu potrzeba bardzo mocnej konstrukcji psychicznej. Wiele osób nie wytrzymuje już zajęć na studiach w prosektorium. To mężczyźni zwykle są bardziej opanowani i potrafią trzymać nerwy na wodzy, dlatego w tej profesji również dominują.

Jest wiele zawodów dla prawdziwych mężczyzn. Niewątpliwie do takich należy również profesja zawodowego kierowcy. Panowie potrafią po prostu z reguły szybciej podejmować decyzje i są bardziej opanowani, co na drodze ma kluczowe znaczenie, choć oczywiście od każdej reguły są wyjątki.