W jaki sposób sztuczna inteligencja pomaga w budownictwie?

Posted by:HouseRing Posted on:28 grudnia 2022 Comments:0

Sztuczna inteligencja, niegdyś pieśń przyszłości, obecnie stała się wartościowym narzędziem, które wykorzystywane jest w praktycznie wszystkich dziedzinach przemysłu. Sztuczne sieci neuronowe, rozwiązania DLSS czy połączenie AI z maszynami CNC to jedynie kilka przykładów na zastosowanie nowoczesnych rozwiązań w dzisiejszych zakładach wytwórczych. Również sektor budowlany podlega znaczącym przemianom wraz z rozwojem sztucznej inteligencji. W jaki sposób?

Planowanie i produkcja z asystą AI

Sztuczne sieci neuronowe to systemy, które umożliwiają rozwiązywanie problemów bez potrzeby formalizacji matematycznej oraz konieczności odwoływania się do teoretycznych założeń konkretnego zadania. Związane jest to z faktem, iż sieci neuronowe mogą uczyć się oraz adaptować w miarę wykonywanych zadań, dzięki czemu coraz precyzyjniej i szybciej rozwiązują przedstawione przed nimi zadania. Takie atuty czynią z nich doskonałe narzędzie do analizowania, planowania, optymalizowania oraz dobierania surowców lub pracowników. W realiach budowlanych oznacza to znacznie łatwiejszą ocenę wydatków, czasu realizacji oraz potrzebnych materiałów, niezbędnych do sfinalizowania zlecenia. Dzięki zastosowaniu sieci neuronowej można określić z wyprzedzeniem budżet przedsięwzięcia z uwzględnieniem potencjalnych zmiennych, wynikających np. z dotychczasowej wydajności poszczególnych wykonawców, co stanowi gigantyczny atut podczas planowania zwłaszcza dużych inwestycji.

Sztuczna inteligencja również usprawnia działanie administracji, o czym wspomniał Andrzej Reclik, prezes Grupy Górażdże w swoim wywiadzie – https://builderpolska.pl/2022/02/03/zmierzamy-w-kierunku-neutralnosci-klimatycznej/. Możliwości zliczania i przetwarzania danych przez sztuczne sieci neuronowe umożliwiają znacznie szybszą obsługę dokumentów oraz informacji – zwłaszcza w przypadku występowania licznych zmiennych, których obróbka wymagałaby ogromnych nakładów pracy ze strony człowieka. W 2017 roku w USA przeprowadzono test sieci neuronowej, której zadaniem było przewidzenie werdyktów spraw sądowych. Sztuczna inteligencja poprawnie przewidziała 70,2% decyzji Sądu Najwyższego USA na podstawie 28 000 spraw oraz 71,9% werdyktów innych sądów na podstawie 240 000 spraw z okresu od 1816 do 2015 roku. Badania obejmujące węższy zakres materiału źródłowego zaowocowały wynikami na poziomie 75 i 83%. Liczby te pokazują skuteczność sieci neuronowej podczas nauki oraz oceny tak złożonych kwestii, jak kodeks prawny, co prezentuje ich możliwości podczas prowadzenia analiz administracyjnych. Dopasowana do profilu firmy budowlanej sztuczna inteligencja jest w stanie dostarczyć prognoz, opierając się na czynnikach w mikro- i makroskali – takich jak szybkość realizacji etapów budowy, tempo dostaw, czy sytuacja na rynku finansowym.

Automatyzacja produkcji

Oprócz ogromnego wpływu na analityczną część sektora budowlanego sztuczna inteligencja ma zastosowanie również podczas samego procesu produkcyjnego, jak i po jego zakończeniu. Możliwość samodzielnego uczenia pozwala prowadzić obróbkę materiałów – np. betonu – nie na podstawie wcześniej zaprogramowanych i niezmiennych wartości, ale z wykorzystaniem stale poszerzanej bazy informacji. Sprawia to, że maszyny mogą samodzielnie reagować na potencjalne zmiany i dostosowywać swoje działania do zaistniałej sytuacji. Wykorzystanie sztucznej inteligencji umożliwia sprawne opracowanie i wykonanie projektu – zwłaszcza w przypadku stosowania elementów prefabrykowanych – monitorowanie postępów na placu budowy, a także ocenę zakończonej inwestycji. Również po ustaniu prac budowlanych nowoczesne technologie zbierające dane mogą stworzyć wzorzec zużycia danej konstrukcji, który pozwoli z wyprzedzeniem dobrać odpowiednie metody konserwacji.

Kategoria: