Windykacja należności

Sprawowanie kontroli nad zasobami mieszkalnymi jest naprawdę trudnym zadaniem. Troska o spełnianie potrzeb mieszkańców nie polega bowiem wyłącznie na koszeniu trawnika. Ponieważ wspólnota mieszkaniowa podlega wzajemnej odpowiedzialności, należy odciążyć ją od kosztów, jakie należy ponieść w przypadku zalegania z płatnościami danego mieszkańca. Do tego celu stworzono proces windykacji należności.

Jeden za wszystkich, wszyscy za jednego

Czynsz jest odgórną opłatą narzuconą każdemu mieszkańcowi. W jego zakres wliczane są wszelkie koszty użytkowania nieruchomości, w tym pielęgnacja budynku oraz powierzchni zewnętrznej. Czynsz to opłata comiesięczna, która umożliwia bieżące odprowadzanie śmieci z osiedla, mycie podłóg w korytarzach oraz na klatce schodowej, czy wspomnianą wcześniej pielęgnację ogródka.

W momencie, gdy mieszkańcy nie płacą czynszu, brakuje wspólnych środków na zlecanie wcześniej wspomnianych robót. Co gorsza, może dojść do sytuacji kryzysowej, w której będzie potrzebna nagła pomoc (np. przy usterce z wodociągiem) i przy braku pieniędzy w kasie zarządcy, prace mogą zostać opóźnione lub w ogóle nie rozpoczęte.

Kolejnymi obowiązującymi mieszkańców płatnościami są koszty mediów. W przypadku długu, zaległe należności zostają rozdzielane na pozostałe lokale. To skutkuje wzrostem kosztów za mieszkania osób, które… płacą. Jest to zatem niesprawiedliwy proces. Windykacja ma za zadanie odprowadzić pieniądze od dłużników i nie narażać reszty mieszkańców na dodatkowe koszty.

Procedura windykacyjna

  • wezwanie o zapłatę
  • złożenie pozwu do Sądu
  • wydanie przez Sąd nakazu zapłaty
  • uprawomocnienie nakazu zapłaty
  • wystąpienie Wspólnoty mieszkaniowej z wnioskiem o nadanie nakazowi klauzuli wykonalności
  • wszczęcie egzekucji przez komornika

Jeśli procedura windykacyjna nie zadziała, ponieważ dłużnik nie zgłosi się do Sądu lub nie posiada żadnych środków na opłacenie długu, jego lokal zostanie zlicytowany np. ogłoszeniem „sprzedam mieszkanie” http://www.nieruchomoscilubin.com/ a należności wyregulowane. To radykalne, lecz sprawiedliwe rozwiązanie w kontekście komfortu życia wszystkich mieszkańców.

Dodaj opinię

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *