Wnętrza w stylu angielskim

Posted by:HouseRing Posted on:7 listopada 2022 Comments:0

Wielka Brytania jest jednym z krajów o największym dziedzictwie kulturowym i z tego względu od lat cieszy się ogromną popularnością wśród turystów pochodzących z różnych części świata. Nic dziwnego więc, że inspiracje Wyspami Brytyjskimi są widoczne także w naszym kraju. Gdzie się to przejawia?

Można to zaobserwować chociażby na podstawie wystroju wnętrz. Styl brytyjski szczególnie upodobali sobie projektanci wnętrz pracujący w stolicy, trend ten widać także w mniejszych miastach, jednak nie na taką skalę. Biura architektoniczne w Warszawiewręcz wyprzedzają się wzajemnie w przygotowywaniu projektów mieszkań i domów, które najlepiej oddadzą klimat wyrafinowanych brytyjskich wnętrz. Czym charakteryzują się wnętrza w stylu angielskim i co sprawia, że są one tak wyjątkowe?

Epoka wiktoriańska w Twoim domu

Angielskie wnętrza przywodzić powinny nam na myśl głównie Wielką Brytanię w epoce wiktoriańskiej, często uważanej za najlepsze czasy w historii tego kraju. Był to okres bardzo długiego panowania jednego monarchy nie tylko jak na XIX wiek. Wiktoria pozostawała na brytyjskim tronie nieprzerwanie przez ponad sześć dekad. Okres ten cechował znaczny wzrost dobrobytu Brytyjczyków.

Dało się to odczuć w ówczesnej sztuce i architekturze. Dominował wówczas eklektyzm, czyli twórcze komponowanie ze sobą elementów mających swoje źródło w różnych stylach, często pochodzących z różnych epok. Brytyjskim wnętrzom można przypisać zatem różne inspiracje, próbując znaleźć pojedynczą genezę panujacych wówczas tendencji w architekturze skazujemy się na porażkę. Jedno jest jednak pewne – wiktoriańskie budynki robiły i do tej pory robią ogromne wrażenie. Jednym z głównych celów przyświecających ówczesnym architektom budzenie podziwu wśród obserwatorów.

Sprawdź również: Co powinno zawierać w sobie dobrze uporządkowane wnętrze?

Ty także możesz zachwycić swoich gości poprzez urządzenie swojego mieszkania zgodnie ze stylem angielskim. Ekstrawagancja cechująca tę filozofię wystroju wnętrz sprawi, że przestrzeń naszego mieszkania na długo zapadnie w pamięć odwiedzających je osób. O zawarcie jakich elementów należy zadbać, aby uzyskać taki efekt?

Co zawierać powinno wnętrze w stylu angielskim?

Styl angielski ma właśnie na celu przywodzić na myśl luksusowe, eleganckie rezydencje z okresu wiktoriańskiego. Projektując wnętrze w zgodzie z głównymi założeniami stylu angielskiego, niezwykle ważna jest dbałość o szczegóły. Niezwykle ważną rolę odgrywają bowiem detale.

Wnętrza angielskie często określa się mianem przytulnym. Efekt ten osiąga się między innymi poprzez użycie drewniane okładzin ściennych, które nadają wnętrzu ciepły nastrój.

Używane tam drewno jest też często bogato rzeźbione. Także meble wykonane powinny być z klasycznego, ciemnego drewna. Drewniane stoły i krzesła to wręcz nieusuwalne elementy. Narzucić na nie można jednak miękkie tkaniny i poduszki. Dzięki temu są nie tylko bardzo wygodne, ale również atrakcyjne wizualnie. Nieodłącznym elementem są także duże, wzorzyste dywany. Efekt przytulności kulminuje chociażby zamontowanie w mieszkaniu kominka. Taki zestaw gwarantuje przyjemne rodzinne wieczory.

Ważną rolę w stylu angielskim odgrywają elementy dekoracyjne. Ozdoby dobierane są z dużą uwagą. Znajdzie się tam miejsce nie tylko dla dekoracji z wzorami kwiatowymi i obrazów, ale też dla luksusowych kryształowych żyrandoli. By uzyskać efekt wiktoriańskiego bogactwa trzeba raz na zawsze się pożegnać z minimalizmem. Bogate zdobienia i przywiązanie do szczegółów nie oznacza jednak, że w angielskich wnętrzach panuje przepych. Ważną wartością jest tam harmonia. Wszystko dobierane jest tak, aby wszystko do siebie pasowało.

Styl angielski łączy w sobie elegancję i funkcjonalność. Jest to zatem dobra opcja dla tych, którzy urządzając swoje mieszkanie nie chcą rezygnować z żadnego z tych elementów. Aspekty wizualne mogą iść w parze z wygodą i praktycznością, czego styl angielski jest najlepszym przykładem. Łączy się w nim to, co najlepsze z nowoczesności i tradycji.

Kategoria: